| Elly7890 a întrebat:

Li se scade efectul anticonceptionalelor daca bei suc de grepfruit din comert?

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-o oarecare măsură, este POSIBIL să scadă efectul contraceptiv al AC, depinde de conţinutul de fruct/suc natural...

Oricum, este mai bine să NU rişti!

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Depinde de tipul contraceptivului. Nu sunt date sigure despre asta!

| Oana92 a răspuns:

Teoretic da, dar nu cred ca se refera la cantitati mici, de genul un pahar de suc sau un fruct.

| SunnyDay88 a răspuns:

In mod normal da si personal nu m-as risca. desi avand in vedere ca astea din comert sunt de grefe doar cu numele... bea in pauza aia de 7 zile daca chiar ti-e pofta. dar sa ai 24 de ore fara inainte de prima pastila.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Din moment ce grepfruitul interacționează cu pilulele eu zic să nu te riști.
Demona, dacă nu ai habar de ce mai vorbești? Alcoolul sau tutunul nu au nici un efect advers împotriva pilulelor! Nu mai dezinforma fata!

| Pearl01 a răspuns:

Sincer eu chiar nu am auzit asta...si crede-ma ca iau anticonceptionale de cativa ani si in acelasi timp fumez si n-am avut probleme sau sa-mi fac griji ce mananc sau ce beau. Acum nu stiu ce sa zic...ca sa fi sigura poti merge la ginecologul care ti-a prescris pilulele si sa-l intrebi.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Pearl01):

E grav daca iei de multi ani pastile si nu stii cu ce interactioneaza. ai sa faci parte din categoria aia "am luat pastilele corect si tot am ramas gravida".

| Pearl01 a răspuns (pentru SunnyDay88):

Daca stam sa o luam logic, ar trebui sa ne imbolnavim si sa patim ceva de la orice rahat de mancare si bautura. Nu cred ca esti tu persoana autorizata sa-mi comenteze parerea, atata timp cat eu nu ti-am comentat-o pe a ta. Daca stii cum sa iei o pastila isi face efectul, nu ca altele care nu le iau cum trebuie si tot se vaita.