| Alanonimdepetpu a întrebat:

Lipsa de libido, excitare, lipsa de erectie și durere după ejaculat pot fi din cauza filmelor porno în exces și masturbarea de 3 ori pe zi? Poate fi și o infecție la prostata ținând cont ca e și un disconfort și la început era durere la testicule? Am făcut analize și infecție urinara nu este.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai dreptate, ai ghicit!
Prea multa masurbare si privit la porn, pot duce la lipsa erectiei si scaderea libidoului.
Ia o pauza de la masturbare, fa-o foarte rar, 1-2 ori pe saptamana si evita total sa mai privesti porn, ca incet-incet sa-ti revii, ca-ti va afecta total viata intima, cand vei avea o partnera de sex si vei fii incapabil sa sustii o patida sexuala.

| Alanonimdepetpu explică (pentru Violleta2022):

Și de aia nu m-a excitat o fata și de aia m-am uitat la filme cu transsexuali înseamnă că nu s pe dos? După cât timp îmi revin?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alanonimdepetpu):

Este un cerc vicios! Te uiti la porn, scade excitatia si pierzi erectiacand ai partner ral langa tine.
Pana nu renunti definitiv la porn, sa incerci sa te focusezi pe o reactie reala, cu stimul olfactivi si tactili reali, nu vei realiza asta.
Asta nu se intampla peste noapte!

| Alanonimdepetpu explică (pentru Violleta2022):

Am pățit asta și ma simt prost ca eu nu am putut și ca o face cu alții

| Alanonimdepetpu explică (pentru Violleta2022):

Am fost cu o fata m-am pupat etc da nu am putut face sex și regret și acum o face cu alții și ma simt prost ca am și ținut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alanonimdepetpu):

Poate-i mai bine ca nu ai incercat nimic, ca riscai sa nu poti avea erectie si atunci era mai rusinos.
Incearca sa elimini pornografia si masturbarae excesiva din vaiata ta, ca sa poti sa te echilibrezi, sa te controlezi si sa ai reactii corecte si normale, cand esti cu o fata. Anii de exces nu se pot reversa peste noapte, dar daca nu te opresti acum, vei avea o viata de calvar, ca nu te poti concetra sa ai o viata sexuala normala, cu o fata.

| Alanonimdepetpu explică (pentru Violleta2022):

Și din cauza ca ma uitam la filme porno și ma masrurbam creierul sa De sensibilizat și ma atragă penisuirle pentru ca creierul a încercat sa găsească o noua metoda de excitare? Sunt speriat sa nu fi gay sau bi nu ma atrag emoțional băieții sau transexualii, nu as putea săruta un băiat sau o fata trans.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect il poti primi doar din partea unui psihoterapeut sexolog, care ti le poate oferi in urma unor discutii, a unei consultatii sau a mai multe sedinte de consiliere. Sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Problema este prea complexă ca să poată fi soluționată țac pac cu trei informații.

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

În cazuri rare produce ejaculare întârziată. Despre teoriile anti-masturbare:
„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performanțele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice."
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31

| SG1995 a răspuns:

Neah nu cred că are legătură, sunt zile când o fac 3-4 ori pe zi, și nu am treabă.

| Edyy5555 a răspuns:

Parerea mea este ca misterul si solutia se descopera la urolog. O programare ajuta la deslusirea acestui caz. Acum sa incerc cat de cat sa raspund pe rand la intrebarile tale. Lipsa libidoului se poate datora masturbarii excesive prin vizionarea filmuletelor xxx. Apetitul sexual creste in momentul in care reduci considerabil aceasta placere de a te masturba, nu este nesanatos dimpotriva unii psihologi spun ca e sanatos sa iti cunosti propriul corp dar ce e prea mult strica. Mai rarut ca e mai dragut plus ca se poate irita glandul.