| aleza21 a întrebat:

M-am despartit de prietenul meu cu care am stat 8 ani de zile. Ne-am despartit din motiv ca este infidel, am trecut pana acum cu vederea pentru ca il iubeam enorm, dar n-am mai putut acum si-am renuntat, insa gandul ma duce la el aproape mereu. Problema este ca locuieste aproape de mine, practic suntem vecini, cand ies pe geam il vad, nu stiu cum sa-l uit. Vreau, dar simt ca nu pot. Mentionez ca ne-am desp de o luna, dar inca ma gandesc la el, mereu, il visez mereu de cand ne-am certat. Dar nu mai vreau sa fiu nici inselata. AJUTATI-MA CU UN SFAT, VA ROOOG mullt! Si dati-mi cat mai multe chiar si mici, imi vor fi de folos. Va multumesc

Răspuns Câştigător
| тecнιннιlα a răspuns:

Aleza. sad sunt 8 ANI. straight face Iti dai seama c`o sa-ti ea f mult sad. (stiu ca la varsta mea de 15 ani nu sunt in masura sa daw sfaturi, dar incerc totusi happy chiar daca banuiesc ca sti tot ce urmeaza sa zic :*). Sunt putine fete ca tine, adica sa aiba demnitate si respect de sine. Banuiesc ca daca a stat 8 ani de zile cu tine te iubeste, dar ca maj baietilor (si fetele nu numa ei) se plictisesc. oricine se plik. si incearca altceva chiar daca stie prea bine ca nu`i bine si c`o sa-l afecteze. Sti vb aceea: "nu`ti dai seama ce ai avut pana nu ai pierdut." si este pacat. Poate va suna prostesc, dar eu cred ca atata timp cat iubesti pe cineva ii ierti orice (de iertat sunt mai mult decat sigura ca l`ai iertat si akw ti-ai dori sa-l ai in brate, dar n`ai cum sa uiti si mai ales. infidelitatea destrama tot timpul orice relatie). Incearca daca nu mai vrei in nici un caz sa mai ai vreo "relatie" cu el. sau poate vrei sa ramaneti f buni prieteni. Se poate, dar nu cred ca ai sa poti pentru ca u cand il vz in fata ochilor, il vz ca pe un iubit nu ca un amic sad. Daca vrei sa nu mai fi inselata exista 2 posibilitati: 1. nu te mai impaci cu el pentru ca: nu merita, nu TE merita, nu este de cuvant, nu te apreciaza, te "compara", etc. happy si 2. poti vb cu el si (ns u il cunosti) vz daca ii sincer si pentru a te impaca cu el, v-a trebui sa-ti recastige increderea. adica sa nu mai faca nici o miscare gresita, sa te tina ca in palme si mai ales aceste mari probleme sa nu mai existe vreodata happy si sa dati uitare la tot ce s`a intamplat pana akwm. Depinde cat de maleabila esti, cat esti dispusa sa induri etc. Dar daca nu mai vrei nimic, pur si simplu va trebuie sa te obisnuiesti cu situatia sad. Cred ca sti mult mai bine ca mine ca nu ai cum sa uiti o persoana sau sa n`o mai iubesti (8 ani. merew il vei iubi, nu conteaza cat sau daca o sa gasesti pe cineva mai bun. a facut si face parte din viata ta). Nu regreta ceva ce odata te-a facut fericita. Bucurate ca a fost ca ai avut "ocazia" sa iubesti o persoana (cu adevarat - cred, nu stiu). Incearca te rog sa te linistesti, iti faci singura raw, planganduti de mila. sti bine ca orikat ar vrea altii sa te ajute si sa te inteleaga le este peste masura sad. Akwm esti doar u cu tine (si cu el) :*. Ai grija de tine. sper sa-ti revi (sau cine stie sa va reveniti) :*. numai bine happy.

9 răspunsuri:
| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

@adiadr-observ ca toate raspunsurile tale pe acest site sunt data in bataie de joc. daca nu esti in stare sa dai un sfat celor care chiar au nevoie mai bine nu mai intra pe site!

| adrianajollie a răspuns:

Uite... odata ce el in 8 ani a continuat sa te insele si tot ce ai mai spus tu, eu zic ca baiatul asta se plictiseste si decat sa ti mai pierzi inca 8 ani iertandu l si el sa-ti faca tot la fel, mai bine ia`ti o vacanta pleaca cu prietenele tale prieteni intr o luuuunga vacanta undeva oriunde departe de tot ce ti aminteste de el si o sa te simti ceva mai bine...
eu una asa am facut dupa 3 ani... intr adevar nici acum nu l`am uitat dupa atatea luni dar... cel putin nu mai plang non stop noapte de noapte zi de zi happy

| MariusPopa a răspuns:

Eu unul zic sa il ierti dar sa-i spui ca e pentru ultima data.
Zii ca te`ai gandit la anii astia dar tu nu suporti sa fii inselata sau mintita. ma rog.
Iar daca alegi varianta sa te desparti si vrei sa il uiti, parerea mea este ca trebuie sa pleci cat mai departe de locul unde stai acum chiar si pentru cateva luni.

Răspuns utilizator avertizat
| adina_8849 a răspuns:

Daca ti-a fost infidel doar odata cred ca ai putea sa-i mai acorzi o sansa dar daca si-a facut un obicei din asta nu-s in masura sa te sfatuiesc asta dar totusi ai putea sa te straduiesti putin sa-l uiti nu meriti sa cersesti iubirea nimanui va fi dureros dar poate cu timpul te ve orienta spre o alta persoana.nu-i drept sa te multumesti doar cu firmiturile cuiva indiferent de cat de mult il iubesti.gandeste-te bine la cea ce ai de facut el oricum nu se va schimba si nu stiu daca se merita sa te sacrifici atat pentru un caz pierdut.multa bafta iti doresc!

| oany a răspuns:

Buna.Eu am avut o relatie de 4 ani si jumatate, ne-am iubit enorm, ne intelegeam foarte bine, pana in ziua in care ne-am certat din motive destule de minore si el si-a gasit pe altcineva. Avand in vedere varsta, ar fi trebuit sa inteleg ca e normal sa mai incerci si altceva.pentru ca noi am fost impreuna de la 14 si respectiv 15 ani.Nu am inteles atunci.Acum el regreta enorm, nu-si mai gaseste pe nimeni asa cum eram eu, iar eu am deja o relatie stabila de 1 an si ceva.Inca mai sufar si mi-e imposibil sa nu mi-l amintesc, mai ales ca suntem si colegi de facultate...Trebuie sa fii tare si sa te gandesti exact la ceea ce-ti doresti! Eu totusi cred ca poti sa-i mai acorzi o sansa... o ultima sansa!

| mygirllady a răspuns:

Si eu am o relatie de 1 an si 9 luni... ok, la tine e un pic mai complicat...totusi is 8 ani in care cred ca ai ajuns sa iti daci multe planuri cu el, si acum nu tie usor sa renunti, stiu ca te doare, e firesc, dar, sfatul meu este nu sa il uiti! de uitat nu o sa ai cum, pentru ca tot timpu va fi prezent intr-un coltisor al inimii tale, si fi sigura ca si tu ii esti prezenta lui, chiar daca el e infidel si nu iti arata lucru asta. Gandeste-te ca de fiecare data cand gresea, tot la tine se intorcea, un punct pentru ca te iubeste, dar nu te merita, Is convinsa ca tu in acesti ani nu l-ai inselat, sau daca ai facut-o, ramane sa zic Bravo.
Incearca sa iesi cu prietenii in oras, ocupati ziua, nu sta in casa si te gandii la el, cand il vezi, fi discreta, salut salut cf? bine tu? pa.atat.daca incearca sa te sunte, nu ezita sa nu ii raspunzi, raspunde`i si vb foarte sec, cu el, nu lungii vb, si incearca pe cat posibil sa nu stai mult la telefon, ii spui ca ai treaba si ca va auziti.nu face greseala sa ii zici, suna-ma mai tz.crede-ma ca asa o sa il doara, si o sa ii para rau pentru tot ce ti-a facut. Cred ca ti-am fost de ajurotstraight face. ai grija de tine,:*:*:*>big grinbig grin

| mygirllady a răspuns:

A trecut ceva timp, de la despartirea voastra:-s. Sper ca ti-ai revenit :*, SAU v-ati impacat?:* Ai grija de tine:*

| aaaaaaaaaa_7867 a răspuns:

Degaba il iubesti daca el te insala.nu merita!