| Borbea56 a întrebat:

M-am indragostit de un coleg de la birou, cu care ieseam la tigara impreuna. Faza este ca ambii avem relatii, suntem barbati maturi. Am inceput sa iesim ca intre prieteni, la bere la cafea si sunt semne ca ma place, ne-am si sarutat, ne-am speriat la inceput, dar nu stiu ce sa fac sa continui, sa-mi vad de treaba mea. Țin sa mentionez ca ambii ne-am indragostit reciproc si e un dentiment placut si nu rezistam sa nu ne vedem o zi. Duntem barbati maturi, nu parem a fi gay, ambii masculini, dar asa a fost sa fie.
Astept parerile voastre

Răspuns Câştigător
| Octavian81 a răspuns:

Nu trebuie sa va fie teama sa va exprimati sentimentele. Atata timp cat e iubire, iubirea nu tine cont de sex, si asa mai departe. Nu trebuie sa va fie teama sa va exprimati sentimentele si sa aratati ce simtiti unul pentru altul.
Cu timpul, vi se va parea natural, normal.

Răspuns Apreciat de Editori
| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Traim intr-o lume deschisa, in care barbat fiind, nu e rusine sa fii atras/ indragostit de un alt barbat. A fi gay nu e o boala, e o optiune de orientare sexuala. Homisexualitatea a aexistat din cele mai vechi timpuri,
Si nici nu aveti cum sa fiti gay, atata timp cat aveti relatii heterosexuale, amandoi. Sunteti bisexuali.
Omul cat traieste este in cautarea fericirii. Banuiesc ca relatia in care te gasesti momentan, poate, nu iti satisface toate curiozitatile pe care le ai.
Daca vrei sa afli mai multe despre ceea ce traiesti acum, iti recomand sa apelezi la un psiholog ce are competente pe sexologie/ viata de cuplu. Mergi mai intai singur, apoi poate ar fi indicat sa mergi si cu colegul tau.
Mult succes!

| Borbea56 explică (pentru Octavian81):

Ambi ne am despartit de prietenele noastre, si momentan incepem ceva nou, ne e si teama dar ne si place. Inca nu vedem ca fiind ceva normal.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian81):

Raim intr-o lume deschisa, in care barbat fiind, nu e rusine sa fii atras/ indragostit de un alt barbat.
Nu nu trăim într-o lume deschisă. Este o rușine mare.
Nu trăim toți la grămadă în lumea ta.
A fi gay nu e o boala, e o optiune de orientare sexuala.
Dacă e numai o opțiune așa cum susții tu aici de ce dacă ești homosexual nu poți scăpa de asta?
Homisexualitatea a aexistat din cele mai vechi timpuri.
Ce vrei să spui cu asta? Dacă a existat, asta ce înseamnă, că totul e ok dacă ești homo?

A fi gay nu e o boala, e o optiune de orientare sexuala. Homisexualitatea a aexistat din cele mai vechi timpuri,

| Octavian81 a răspuns (pentru sadrian46):

Am vrut sa spun ca e bine sa fii tu insuti, si sa nu te ascunzi. Sa te simti liber sa simti ce vrei, cum vrei, pentru cine vrei, nu conteaza ca partenerul e de acelasi sex cu tine sau de sex opus.
E okay daca esti hetero, daca asa vrei sa fii; e okay sa fii bisexual, daca esti bisexual; e okay sa fii gay, daca asta simti, atractie catre barbati, daca esti barbat; sau lesbi daca ai atractie pentru femei si esti femeie.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.
Intr-o anumita masura fiecare dintre noi suntem gay/lesbi. In subconstientul nostru. Depinde de fiecare dintre noi cat dam frau liber sa experimentam aceasta latura a sexualitatii noastre.
Unora, fie barbati, fie femei, le repugna ideea de a fi atrasi din punct de vedere sexual de o persoana de acelasi sex cu ei. Nu se vad, li se face scarba doar gandindu-se ca trebuie sa faca sex/ sex oral cu o persoana de acelasi sex.
Unii sunt curiosi si incearca. "Hai totusi sa incerc sa vad cum e!". Daca le place, raman bisexuali.
O parte din cei care incearca, raman strict pe partea de sex cu o persoana de acelasi sex cu ei, se orienteaza spre gay sau lesbi.
Nu e nimic gresit in asta!
Fiecare face ce vrea cu viata lui.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian81):

Pe ce te bazezi când afirmi ceva?
///ntr-o anumita masura fiecare dintre noi suntem gay/lesbi. In subconstientul nostru./// Pe ce bază afirmi asta, ca apoi să susții, da e ok să fii gay, că așa suntem noi toți?
///nu conteaza ca partenerul e de acelasi sex cu tine sau de sex opus./// Ba contează. A conta vine de la a compta, a număra, a socoti, a judeca. Dacă judecăm, contează. Dacă preferi să nu judeci, să nu îți asumi demnitatea de a fi om și valorile implicite presupuse de această condiție umană, nu animalică. nu degradată la nivel de plăcere animală, atunci contează. Dacă nu, nu contează.
Fiecare face ce vrea cu viata lui.
Nefiind lege oficială să îl împiedece, așa este.
Unii țin cont și de alte legi, așa numite legi morale, care cuprind în ele valori ale vieții umane, pe care animalele nu le au.
Astfel, fiindcă codul penal nu te împiedecă, poți la tine acasă când nu te vede nimeni, să fii cât de porc vrei, că nu te poate nimeni opri.
Dacă ai face asta pe stradă, ai călca legea bunelor moravuri și ao fi pedepsit de către lege. Ai auzit de asta și ai citit? Art 371 și 375 din noul cod penal.
Dacă ar fi morav bun, dacă nu ar fi nimic rău, legea nu ar incrimina aceasta.
Așa că eu și demonstrațiile cu cucurbeu le-aș băga la legea bunelor moravuri.
Așa că ai dreptate, poți să fii cât de porc vrei, nu te împiedecă nimeni.
Să fii om, e ceva deosebit, ales, sfănt. Dar cred că acest cuvânt, sfânt, te depășește la înțelegere. El nu este pentru tine. Când partenerul are diaree, curge galben din el pe la spate și pute, poate o să înțelegi diferența între sfânt și spurcat, necurat și nu o să mai pledezi pentru libertatea de a fi porc.

| Octavian81 a răspuns (pentru sadrian46):

Este in instinctul animalic omului. Pe dorinta de placere. De a incerca ceea ce e interzis.
Inca de la Adam si Eva, oamenii erau curiosi, sa stie, sa experimenteze, sa exploreze, sa incerce. Asa au ajuns pe Pamant, daca iti amintesti, cei doi. Eva a fost curioasa de fructul oprit si l-a gustat. I-a dat si lui Adam.
Poti sa fii de morav bun si sa fii gay sau lesbi. Si ei, fie ca sunt gay/ lesbi/ bi sunt oameni.
Eu nu judec pe nimeni, pentru ca nu e menirea mea sa o fac, tu insa o faci. Eu doar ii accept pe fiecare in parte, asa cum sunt. Eu sunt heterosexual si cred ca fiecare are loc pe Pamant sub soare, indiferent de orientare sexuala, sau orice alt criteriu.
E fix problema lor ce fac cu viata lor. Nu ma intereseaza. Ii accept, sunt oameni, au drepturi. La fel ca mine si ca tine.
Daca esti asa curios de ce am afirmat: "Intr-o anumita masura fiecare dintre noi suntem gay/lesbi. In subconstientul nostru.", iti recomand sa faci un studiu. Intreaba doctori psihiatri, psihologi ei pot sa iti explice mai bine cum e cu subconstientul, dorinte, ganduri, si mai alex cu partea de sexualitate.
Apoi intreaba un esantion semnificativ de oameni de pe strada, random, oameni pe care nu ii cunosti, de toate varstele, ce parere despre relatii homosexuale si daca au avut in gand sa incerce, daca nu au incercat.
Fii obiectiv, nu subiectiv, cand faci statistica. Vei fi surprins cand tragi linie.
Stiu, vei zice: romanii, popor ortodox credincios, nu se preteaza la asa ceva.
Oamenii s-au schimbat la mentalitate, in ceea ce priveste sexualitatea. Incearca lucruri noi, isi realizeaza fanteziile erotice, isi traiesc viata sexuala cum vor. Chiar daca sunt enoriasi ce merg la biserica, fie ea ortodoxa, catolica sau reformata.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian81):

Este in instinctul animalic omului. Pe dorinta de placere. De a incerca ceea ce e interzis.
Instinctele animalice sunt legate de perpetuarea vieții.
O să îți arăt diferența dintre instinctul animalic și un comportament rațional, uman.
Cu o prietenă hrăneam un câine mare fioros legat cu un lanț dincolo de un gard de sârmă. îi auncam dintr-o pungă de plastic subțire transparentă bucăți de carne. După ce am golit astfel punga, nu am ținut-o bine în mână căci era unsuroasă și a alunecat printre degete. Vântul a dus-o dincolo de gard la botul câinelui. Punga mirosea frumos. Câinele a înfulecat-o. Stomacul de căine are în el acid să dizolve carnea dar ca să dozolvi plastcul este nevoie de acid azotic mult mai puternic. Apoi asta i-a chinuit mațele. Nu era al nostru să ne ocupăm de sănătatea lui. Așa se întâmplă când ești animal, ghidat de instinctul plăcerii.
====
Eu doar ii accept pe fiecare in parte, asa cum sunt.
Dacă îi accepți ia-i la tine în cameră și trăiește cu ei, așa cum sunt. Atunci o să afli ce oameni minunați sunt.
====
In subconstientul nostru.", iti recomand sa faci un studiu. Intreaba doctori psihiatri, psihologi ei pot sa iti explice mai bine cum e cu subconstientul, dorinte, ganduri, si mai alex cu partea de sexualitate.
Măi băiețică eu studiez pshologie și psihiatre de 50 de ani, am dat consutanță privată la doctoranzi să își facă lucrările, chiar pe această temă as homosexualității, nu îm da tu mie sfaturi ce să studiez.
====
Statistici au făcut cei care se ocupă cu asta, eu am problemele mele sunt fizician, nu să le caut în fund la homalăi.

| Octavian81 a răspuns:

Nu trebuie sa va fie teama sa va exprimati sentimentele. Atata timp cat e iubire, iubirea nu tine cont de sex, si asa mai departe. Nu trebuie sa va fie teama sa va exprimati sentimentele si sa aratati ce simtiti unul pentru altul.
Cu timpul, vi se va parea natural, normal.

2 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Din pacate pe voi nici nu va plateste nimeni sa suciti mintile copiilor pe internet. O faceti din pasiune, pasiune pentru propria voastra prostie. Macar daca v-ati vedea de rahatu vostru intre voi da "prostu nu ii prost destul pana nu ii si fudul"

| RKBlue a răspuns (pentru Xpressurself):

Sesizez un iz de homofobie.
Why are you mad? Te-o parasit iubita imaginara?

| Xpressurself a răspuns (pentru RKBlue):

Stiu un singur lucru, sa nu te pui cu prostii ca te inving. Au mult antrenament. E mai bine sa ii ignori.

| Pantagruel a răspuns:

Ai un numar de telefon al fostelor?

Intreb in scop pur stiintific, bineinteles.

| Borbea56 explică (pentru Pantagruel):

Da am. Vrei?

| Pantagruel a răspuns (pentru Borbea56):

Sigur!