| carbon21 a întrebat:

M-am "prostit" fără penetrare vaginală sau petting cu iubitul meu in data de 6 Ianuarie, acum pe data de 17 in luna asta trebuia sa-mi vina ciclul dar a întârziat și încă nu a venit. Ovulatie trebuia sa fie in data de 3 Ianuarie. De ce sa-mi intarzie atât de mult ciclul? Simt crampe și la sâni cum sunt mai sensibili, acum sunt la sesiune cred ca din cauza stresului, voi ce credeți?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul menstrual este de tipul destul de regulat si are de regula o lungime de circa 28 de zile, acest fapt ofera posibilitatea de a se putea determina destul de exact ziua ovulatiei. Daca ovulatia s-a produs in data de 3 Ianuarie, in acel caz ovulul respectiv a fost VIABIL sau altfel spus era fecundabil (posibil de a fi fecundat) pana cel mai tarziu in ziua de 4 Ianuarie. Din acest motiv in urma sexului intretinut in data de 6 Ianuarie a fost ABSOLUT IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina, fiindca in acel moment OVULUL chiar daca mai exista in uter, era 100% NEVIABIL. Nu ai mentionat in ce data a pornit ultima menstruatie pentru a se putea stabili lungimea ciclului actual, deci in aceste conditii NU se poate aprecia daca intarzie si in ce masura menstruatia. Aparitia crampelor in zona inferioara a abdomenului cat si a starii de sensibilitate la nivelul sanilor, de regula anunta pornirea iminenta a sangerarii menstruale, Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Din cauza stresului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spermatozoizii nu zboară, sigur că e din cauza stresului.

Răspuns utilizator avertizat