| anonim_4396 a întrebat:

Mă confrunt de foarte multă vreme cu o problemă delicată, însă în ultima vreme (mai precis în ultimele 5 luni), simt nevoia de a mă masturba tot mai des. Menționez faptul că sufăr de anxietate socială și că nu am avut parte de sex până acum. Ce înseamnă acest lucru? De ce am nevoie să fac treaba asta atât de mult și de ce nu mă pot liniști și gândi rațional decât abia după ce ajung la ejaculare? E grav faptul că nu am avut parte de sex până la aproape 20 de ani? O să rămân singur?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E grav că ai anxietate sociala și nu o tratezi asta e grav că se poate agrava foarte serios de nici din casa nu mai poți să ieși. Când o să tratezi anxietatea atunci o sa capeți mai multă încredere în tine și o sa abordezi și fete de vârsta ta,o sa ți se schimbe complet modul de a gândi de a vedea lucrurile,vei avea mai multa confidenta și îți vei face cunostinte noi,când ai anxietate sociala automat ai și o eroare de gândire,niste concepții total false.
Fiindcă anxietatea suprima tensiunea sexuala acumulata,și are și un efect antistres dar ce e exagerat deja devine o problema și nota la final tot tu o vei plati.
Multi văd că se confruntă cu anxietatea,până acum era depresia boala secolului acum anxietatea,dar anxietatea nu e o boala ci doar frici nedefinite,dar tot de la creier vine,e o anomalie produsa acolo,la cortex acolo ar putea fi o problema.
Când o să controlezi anxietatea și scapi de emoții atunci o sa începi să treci la vânat de căprioare automat,ai motivație și voința,ți se schimba perspectiva total,dar nu spânești arta de a conversa,de a seduce o fata fiindcă nu ai făcut-o niciodată,aici trebuie sa te dezvolți foarte mult personal, eventual și putea sa te apuci de un sport și să fie un stil de viață pentru tine, îți va da foarte multa confidenta, dar dacă stai mereu pe net, între 4 pereți nu o sa scapi niciodată de anxietate, ba chiar poți fi predispus la psihoza genetic, mai ales că anxietatea te face sa te izolezi și să nu mai comunici

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fiindcă masturbatul suprima tensiunile sexuale acumulate* my bad
Tot ce e in exces e dăunător, și să stai pe scaun toată ziua, la un moment dat vei avea probleme cu coloana, lipsa de mișcare > sedentarism, deci orice acțiune pe care o faci într-un mod abuziv și exagerat te poate afecta nu doar masturbatul.

| Sadxx34 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stau numai în casă și nu am un program repetitiv și plictisitor. Știu să vorbesc cu o fată. Am avut relații în trecut. Nu am avut parte de sex până acum, ceea ce este cu totul altceva, iar dorința de sex devine tot mai mare tocmai din cauză că nu am făcut niciodată. Lupt pentru a depăși anxietatea și sunt convins că voi reuși. Practic meditații în natură și încerc să țin un echilibru constant între ceea ce gândesc și ceea ce simt. Oricum, îți mulțumesc pentru opinie!

| Sadxx34 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stau pe scaun toată ziua. Dacă aș face asta, probabil că aș înnebuni de tot, însă chiar și așa există o nevoie deosebită de a mă masturba, mai ales înainte de somnul de noapte. Da, sunt de acord că tot ceea ce este în exces este dăunător, însă până de curând nu se întâmpla asta. Totul era moderat, doar că de o perioadă de timp încep să mă simt tot ciudat.

| anonim_4396 explică (pentru Sadxx34):

Nu am zis că stai,am dat un exemplu că orice acțiune a noastră dacă este exercitată într-un mod exagerat,abuziv afectează.ori psihicul ori fizicul,ori ambele. Daca ști să vorbești cu o fata și ai avut relații și o tratezi anxietatea înseamnă că ești pe drumul cel bun,putini fac așa ceva de pe aici,mulți care au tipul ăsta de anxietate nu au avut niciodată o relație cu o fata și îmi imaginez cat de greu le este sa supravietuiasca având în vedere că își doresc o relație cu tot patosul,la tine insa e altceva,tu ești relativ ok. Așa te ai obișnuit,dvun fel de "tabiet" înainte de a te culca,probabil te calmează. De ce te simți ciudat nu știu,dar trebuie sa treci și la un next level când mai cunoști o fata înțelegi tu la ce ma refer. Și cei care au relație care-și căsătoriti se masturbează,poate te simți vinovat că în loc să intretii un act propriu zis sexual cu o fata tu ai obișnuință asta,este posibil că subconștientul să îți trimită un semnal de alarmă că ceva nu e ok ce faci,ca ceva trebuie sa schimbi la tine,in propriile tale actiuni, sa schimbi ceva, sa ai ceva divers care sa îți de-a trigger, la un moment dat nici masturbatul nu își mai are farmecul, de aia de spune că o l@b@ la timpul e face cat 10 femei

| Miruna333 a răspuns:

Problema mai mare este anxietatea ta. Ia legatura cu un psihoterapeut si lucreaza la tine.

| SasukeCS2 a răspuns:

Masturbarea este ca un drog, la momentul ejacularii creierul elibereaza substante precum dopamina si serotonin exact ca in cazul drogurilor si ai nevoie sa te masturbezi din ce in ce mai des ca sa simti acea stare de pacere pentru ca devii dependent de ea. Anxietatea sociala tot de la masturbare este.
Nu ai facut sex pana acum? Si cand o sa ai o femeie dezbracata langa tine care o sa vrea sa faca sex cu tine probabil ca nu o sa poti obtine o erectie sau daca obtii nu o sa dureze foarte mult. In primul rand un barbat care se simte atra de o femeie obti o erectie doar uitandu-se la acea femeie chiar daca respectiva este imbracata sau daca este in public. In al doilea rand probabil ca ejaculezi in 2-5 minute, nici-o femeie (si nici tu) nu va fi satisfacuta daca nu poti sa tii macar 20 de minute. Daca iti dai drumul repede nu o sa stea in relatie cu tine. Nu e grav ca nu ai avut parte de sex pana la 20 de ani, si e grav faptul ca te masturbezi. Nu o sa ramai singur, iti garantez dar trebuie sa nu te mai masturbezi. Daca nu te mai masturbezi o sa scapi de:
-ejaculare prematura si imposibilitatea de a obti o erectie cu o femeie adevarata (creierul tau e obisnuit cu actrite porno/femei super frumoase si sexy la care tu iti dai laba si nu o sa poti cu o femeie reala)
-anxietate: asta e din cauza ca te inchizi in camera/te retragi intr-un loc in care nu vei fi prins in timp ce te masturbezi (evident). Si de asemenea mai este cauzata din cauza faptului ca masturbarea desentitizeaza modul in care testosteronul este folosit in organism. Testosteronul e un hormon produs de testicule, acest hormon le da barbatilor mai multa forta, mai multa masa musculara si curaj (femeile nu au testicule de aceea ele sunt mai slabe fizic decat noi si nu au nici curajul nostru). Masturbarea practic te castreaza.
Aici este un video in romana care explica aceste lucruri:
https://www.youtube.com/watch?v=RsaNx7ZWiOg
Si aici este o lista cu ce beneficii o sa ai daca nu mai dai laba (este in engleza):
https://www.antidopamine.com/stop-porn/list-of-benefits/

| doctorandus a răspuns (pentru SasukeCS2):

Ce mutra de bolnav psihic are ala din video!