| Cristian35356 a întrebat:

Am mai pus o întrebare aici și va mulțumesc la toți pentru răspunsurile date dar am uitat sa menționez faptul ca avem un copil de foarte mult și nu as avea cum ați spus unii sa divorțez, aici nu ma pot gândi doar la mine. Am mai vorbit cu ea și mereu a spus ca n-are chef, o doare capul etc. O iubesc și vreau sa fiu cu ea multă vreme dar nu știu ce gânduri are ea cu mine, încep sa ma îngrijorez pentru copil, pentru ca nu vreau sa ajung în punctul în care sa divorțam și el sa rămână doar cu un singur părinte.Situatia este foarte delicata, nu știu cum sa mai vorbesc cu ea este și mai repede la un timp, repet faptul ca nu sunt obsedat dar parca deja începe sa devina ciudat. Oare la cine e problema? La mine sau la ea?

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Înseamnă că trece prin anumite perioade dificile și da, exista acolo o problema, pe care doar tu o poți afla.
Ca problemele pot sa fie diverse, stresul, oboseala ( ca aveți un copil, treburi etc), etc.
Dacă aveți probleme în cuplu, exista chiar terapie de cuplu pentru asta, în ziua de azi este foarte ușor să zici gata și să divorțezi, mai greu este sa păstrezi.
Însă persoana cu care ești într o relație nu este obligata sa o facă cu tine.
Încearcă să o ieșiți undeva, doar voi doi.
Sa încerci sa discutați, sa mergeți la film, etc( da, ok, chestii de adolescenți, însă dacă doar ma duc la partenera și ii spun : hai sa facem sex, are 0 farmec și simte ca doar asta vrei tu de la ea.
Crede-mă copilul suferă și dacă sta într-un mediu în care părinții nu se iubesc, sunt toxici ( ex: mamele care stau doar de dragul copilului cu alcoolici și țărani mai pe scurt), are nevoie de ambii părinți, intr o armonie bună, iar în cazul divorțului sunt o mulțime de posibilități, sa îl poți vedea și să petreci timpul cu el.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ar fi util să auzim și părerea ei ca să putem cât de cât să evaluăm situația.

| relian a răspuns:

Nu vrei sa ramaina copilul cu un singur parinte, sau mai degraba iti este de tine laughing ca nu vrei tu sa ramai singur, asa mai degraba.
Copiii pot sa aiba si 7 parinti sau 1, cresc la fel, nu-i influenteaza numarul de parinti, unu sa aiba si nu-i problema.

Unde este problema? E la tine, incerci sa tii pe cineva cu forta, nevastata sau ce este nu te mai place, asta e clar, deci dragoste cu sila nu o sa mearga.
Cam asta e tot, daca iti convine sa stai cu cineva care nu te place, este alegerea ta, dar nu stiu cit timp o sa o mai poti tine asa linga tine.

| AmandinaDragan a răspuns:

'' pentru ca nu vreau sa ajung în punctul în care sa divorțam și el sa rămână doar cu un singur părinte''
Ce explicatie tampita ai. Esti?
Am auzit propozitia asta...
Cat de ''responsabil'' ai devenit. Absolut gretos.

| Cristian35356 explică (pentru AmandinaDragan):

Daca ai un copil sigur poți sa înțelegi situația.Și da nu îmi doresc sa divorțez deoarece copilul va fi afectat mai ales pe viitor dar și acum.Este adevart faptul ca pe copil nu îl privește astfel de lucruri dar când va creste o sa întrebe ca orice copil,, unde e tata" sau,, unde e mama" ce s- a întâmplat ce ea/el, și dacă ii spui o sa aibă ura pe mine sau pe ea.si ar mai fi ceva ce nu am înțeles, de ce după spusele tale sunt absolut grețos? Pentru faptul ca ii protejez copilu? Pentru faptul ca ii vreau tot binele din lume? Gândește te ca unii bărbați își las femeia gravida și o părăsesc asta ar fi trebuit sa fac și eu? Pot spune ca fata de unii bețivi drogați sau care își bat femeile sunt de 10 ori mai responsabili și nu ma poți contrazice.Eu am grija de un copil am grija de o nevasta, plătesc tot ce este de plătit pentru casa, pe când unii când i au salariu se duc direct la păcatele sau sa își ia țigări și băutură.Eu zic sa ne mai gândim puțin la răspunsul tău.

Mulțumesc, anticipat!

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Cristian35356):

''Pentru faptul ca ii protejez copilu? Pentru faptul ca ii vreau tot binele din lume? ''
Daca erai asa responsabil ramaneai cu sotia.