| anonim_4396 a întrebat:

Ma lamureste si pe mine cineva cum e cu perioada fertila la fete? De exemplu daca pe 20 a venit ciclul si azi pe 25 s-a incheiat, si ciclul e de 21-22 de zile, cand e perioada fertila? (imi cer scuze ca intreb, nu inteleg explicatiile de pe net)

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada fertila din cadrul unui ciclu menstrual sepoate stabili doar in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT, adica in ultimele 6 cicluri numarul de zile a ramas constat acelasi cu o abatere in + sau - de maxim 1 zi. In cazul in care ciclul tau este constant de 21-22 de zile si menstruatia incepe mereu la data calculata/stabilita inseamna ca OVULATIA se se produce intotdeauna in a 7-8 zi a ciclului tau menstrual iar PERIOADA FERTILA in acest caz incepe din ziua a 2-3 a ciclului. Strict in cazul tau, daca menstruatia ti-a inceput in 20 aprilie si urmatoarea menstruatie se va produce in 10-11 mai, atunci in acest caz PERIOADA FERTILA a inceput in data de 21-22 aprilie si se va termina in data de 29-30 aprilie, iar OVULTIA se va produce in data de 27-28 aprilie. Incepand cu data de 2-3 mai va incepe perioada considerata NEFERTILA in care formarea unei sarcini este considerata ca fiind imposibila chiar si in cazul in care sperma ajunge in vagin. Multa sanatate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se stabili data ovulatiei indiferent de lungimea ciclului menstrual (cu mentiunea ca CICLUL MENSTRUAL trebuie sa fie in mod obligatoriu REGULAT), din data de incepere a urmatoarei menstruatii se scade perioada fixa de 14 zile. Cele 4-5 zile de dinainte + ziua ovulatiei + 2 zile de siguranta reprezinta perioada fertila a respectivului ciclu menstrual. Spre exemplificare in cazul celui mai scurt c.m. cel de 21 de zile 21-14 =7 deci ovulatia se produce in a 7-a zi a c.m. iar perioada fertila se va situa intre a 2(3)-a si a 9-a zi a ciclului respectiv. In cazul unui c.m. mediu de 28 de zile 28-14 =14 deci ovulatia se va produce in a 14-a zi a c.m. iar perioada fertila se va situa intre a 10(11)-a si a 16-a zi a ciclului respectiv. In cazul unui ciclu lung de 37 de zile 37-14 = 23 deci ovulatia se va produce in a 23-a zi a c.m. iar perioada fertila se va situa intre a 19(20)-a si a 25-a zi a respectivului ciclu menstrual. In concluzie deoarece ovulatia se produce INTOTDEAUNA cu FIX 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie se scad intotdeauna 14 zile din respectiva data calculata si in acest mod se determina perioada fertila, singura perioada a ciclului menstrual in care se poate forma o sarcina. Sper ca explicatiile sa fie pe intelesul tau.

| Faranume1111 a răspuns:

Descarca pe telefon,Calendar menstrual,arata ca si un carnetel roz cu o floricica pe mijloc,e super tare imi place foarte mut iti notezi cand ti-a venit/trecut menstruatia,iti notezi cand ai intretinut relatii sexuale,cu prezervativ sau fara, iti zice daca poti sau nu sa fii insarcinata, cum te simti, tot felul de chestii faine, de asemenea iti scrie si cand esti in perioada fertila.Sa imi zici cum ti se pare!