| Kuanyin a întrebat:

Ma simt foarte rau...sad
Iubitul meu m-a sunat azi sa esim, i-am spus ca am o problema si pe linga asta nici parintii nu-mi dadeau voie sa es.Sa suparat si mia inchis telefonul, i-am explicat dc nu po esi dar tot nu a intele.Ce sa fac? Cred ca aici se incheie relatiile noastre. Oare am procedat corect? Ce sa fac mai departe?sadsadsad

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DeniAli14 a răspuns:

Probabil a avut o problema si avea nevoie sa stea cu tine si sa se simta mai bine, iar faptul ca a fost refuzat probabil i'a dat senzatia ca nu ai chef de el. Daca a mai venit la tine acasa pana acum, iar parintii tai sunt de acord, cheama-l la tine!
Spune-i ca ai nevoie ca si el sa te inteleaga. In primul rand vorbeste'i calm si nu te enerva pe el daca iti raspunde urat.
Iar daca el nu va mai continua relatia din pricina aceasta considera ca vroia sa se desparta de mult de tine (probabil) sau si'a gasit alta. Pentru ca acesta este un motiv banal sa te desparti de cineva.

Nu fi trista, uita-te la un film (comedie) iti va da o stare mai buna si nu te va mai face sa te gandesti la asta. Daca intre voi exista o adevarata "chimie" lucrurile se vor rezolva de la sine.

Succes!:*

| Stileblue a răspuns:

Buna!
In legatura cu iubitul tau el nu te iubeste.
Dar :-o de unde esti? Tu traiesti in Romania?
As vrea sa imi explici:''esim'', ''es'', ''esi''....Cred ca vroiai sa scrii iesim, ies, iesi.Thoamne!:-o
''Relatiile''? Fi mai explicita scumpete analfabeta!
Mai bine ai ''esi''laughing))))rolling on the floor) de pe TPU de tot!

| DeniAli14 a răspuns (pentru Stileblue):

Scumpa mea, nu vorbi de altii cand si tu esti la fel. "Thoamne" Si daca nu ai sa dai un raspuns bun, legat de tema fa altceva. Toti gresim si nu e bine sa judecam. Iar daca ea asa vrea sau asa ii place sa scrie nu te baga tu. Iar acum ai sa spui sa nu ma bag eu. Nu ma bag insa vreau sa iti spun un adevar care te-ar putea costa in viata si poate nu din acest subiect.

| NonEinstein a răspuns (pentru Stileblue):

Tu traiesti in Romania?
"Thoamne"...cred ca vroiai sa imi scrii Doamne.

| Stileblue a răspuns (pentru DeniAli14):

Buna!
Uite ce e, eu nu vreau sa intru in nici o polemica cu tine!
Daca ai mai arunca o privire ia'm spus parerea mea despre subiectul ei!
Dar ea a facut trei greseli cu verbul ''a iesi''.
Thoamne este un mod de a scrie Doamne, dar nu cred ca esi esim sunt moduri de a scrie iesi iesim...s.a.
P.S. Nu cred ca esti in masura sa imi dai sfaturi!
De ce?!
Pentru ca nu te cunosc si nu ma cunosti!
O zi placuta sa ai!

| Stileblue a răspuns (pentru NonEinstein):

Thoamne... e un mod de a scrie Doamne.
Dar, ca esi esim nu are nici o legatura cu verbul''a iesi''!
P.S:Citeste inca o data:''Cred ca vroiai sa imi scrii...''
Sa iti scriu?:-o Faci o confuzie.
O zi placuta sa ai!

| Foreveraloone a răspuns (pentru Stileblue):

Da,intr-adevar aceste greseli sunt mari, dar si tu ai una destul de mare.Se scrie Fii mai explicita nu "fi mai explicita".O zi buna.In legatura cu intrebarea eu cred ca nu are niciun motiv sa se supere.Te intalnesti cu el, ii explici cum sta treaba si ca nu te lasa parintii si cu siguranta te va intelege.Dovedeste-i ca pentru tine doar el este cel mai important si ca nu exista altcineva in viata ta. Daca dupa ce i-ai explicat toate acestea si inca este suparat e clar ca nu te merita si va trebui sa devii si tu indiferenta.

| Stileblue a răspuns (pentru Foreveraloone):

Buna!
Idiot, se scrie ''fii''?
Tu gandesti putin?
''fi''-verbul
NU
''fii''-substantiv
Pa, pa!
laughing)

| Foreveraloone a răspuns (pentru Stileblue):

La indicativ prezent și conjunctiv prezent, persoana a II-a singular are intotdeauna terminatia i – tu (sa) maninci, tu (sa) mergi, tu (sa) citesti etc. Unele verbe care au deja un i in radical (a fi, a sti, a scrie, a tine, a veni), in conjugare vor primi inca un i. Asadar, vom scrie tu (sa) stii, tu (sa) scrii, tu (sa) tii, tu (sa) vii, TU (SA) FII.

* Imperativul pozitiv al verbului a fi se scrie cu doi de i (fii bun, fii cuminte). Primul i face parte din radacina, al doilea este desinenta persoanei a II-a.

Citeste de 3, 4, 5 ori poate intelegi ce scrie acolo...In concluzie FII MAI EXPLICITA se scrie.Deci mai bine te duci si pui mana pe o gramatica de clasa a 4a ca nu ti-ar strica.

| Stileblue a răspuns (pentru Foreveraloone):

Buna!
Proato!
laughing)
rolling on the floor))
Te'ai facut de ****!laughing)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

| Foreveraloone a răspuns (pentru Stileblue):

N-ai inteles nimic din ce am scris... Felicitari tocmai ai dovedit ca ai un iq sub 50...

| Stileblue a răspuns (pentru Foreveraloone):

rolling on the floor)
Buna!
Esti asa de amuzanta, in timp ce incerci sa o faci pe desteapta dar nu iti ieselaughing)))))))))))))))))))))))))

| Foreveraloone a răspuns (pentru Stileblue):

Ce-mi plac mie astia care fac misto.Era un proverb:"prostul nu e prost destul daca nu e si fudul". Apropo nu sunt fata.Macar acum ai invatat cazurile cand verbul a fi se scrie cu doi de i.E asa de greu sa recunosti ca ai gresit?

| Stileblue a răspuns (pentru Foreveraloone):

Nu, dar eu recunosc ca am gresit!
Dar nu cred ca e cam bine sa comentezi la orice si oricine!
Daca nici macar nu ma cunosti!
Sper ca nu te-ai suparat.
pa, pa

| Stileblue a răspuns (pentru Stileblue):

P.S. Nu doi de i rolling on the floor))))
Fulga!laughing))))))))
Doi i-e corectwinking

| Foreveraloone a răspuns (pentru Stileblue):

Corect se scrie doi de iwinking. Puteai sa recunosti de la inceput ca ai gresit in loc sa vorbesti aiurea si fara rost.Si in plus m-ai jignit fara ca eu sa-ti spun ceva.

| Stileblue a răspuns (pentru Foreveraloone):

:)))
Daca ma-i esti in scoala generala intreaba-ti profesoara de romana!
Daca nu, ramai prost!
:)))))))
Doi de i auzi cum suna?
=))))FULGA! http://scri.ro/doi-i-sau-doi-de-i-478.html:))))))))))))))))))))

| Foreveraloone a răspuns (pentru Stileblue):

Sunt si eu in stare sa te fac in toate felurile asa cum faci tu.E clar ca nu mai am ce discuta cu tine. Oricum tu ramai cu cretinitatea asta pe care ai scris-o mai sus
" ''fi''-verbul
NU
''fii''-substantiv
Pa, pa!"

| Stileblue a răspuns (pentru Foreveraloone):

Buna,FULGA!
Bine draga fulga.
Paaa
Mult succes!

| AndreeaIII a răspuns:

Pai nu trebuie din cauza unei probleme as de banale sa renunti la relatia voastra
lupta pentru el daca il iubesti surprindel cu ceva placutsi mai explica-i o data si spune-i adevarul si daca tot asa face inseamna ca nu e pentru tine eu doar ti-am dat un sfat bafta!

| Dixieee a răspuns:

Eu zic să înveţi să scrii mai întâi şi poate aşa n-o să se despartă de tine.

| Stileblue a răspuns (pentru Dixieee):

Asa am zis si eu!
Si din pacate mi-au sarit toti in cap!
Dar asta e adevaru.

| skumpika96 a răspuns:

Daca tinea cu adv la tine te intelegea si nu-ti inchidea telefonul in nas... Sfatul meu e sa te comporti la fel de rece si indiferent ca si el sa simta cum e sa fie in pielea ta atunci cand se comporta in acest fel cu tine.