| Mariana155 a întrebat:

Buna TPU am o problema tot legata de prietenul meu v-am mai vorbit despre asta. dar acum este alt tip de problema si stiu ca este mult scris dar va rog sa ma ajutati ca nu mai stiu ce sa mai fac nu mai pot vorbi cu nimeni, prietene bune nu am. Deci o sa incep sa va povestesc. Ne-am cunoscut dupa care am decis sa fim impreuna si relatia a mers bine pana cand au aparut o gramada de certuri. cauzate din cauza mea, v-am mai spus despre chestia asta ca, daca ma supara cu ceva, orice ar fi ma supar imediat si ma supar din orice si nu pot sa ma stapanesc. In fine nu asta este problema. Problema este ca acum cateva zile am avut o cearta cu parintii mei care mi-au spus ca nu mai am voie sa fiu cu baiatul respectiv ca sunt prea mica si el este mai mare ca mine dar inainte erau perfect de acord sa fiu cu el nu ziceau nimic mai ales tatal meu. Le convenea de el. Si acum nu ma vor lasa sa am prieten pana pe la 17-18 ani si eu isi prietenul meu am decis sa fim impreuna pe ascuns pentru ca nu puteam deloc sa-i conving pe ai mei sa ma lase sa fiu cu el pentru ca nu ma ascultau deloc. Si acum dupa ce s-a intamplat asta ma simt ca si cum nu as mai trai ma simt foarte rau nu doar din cauza parinilor mei( dar si din cauza asta) ci din cauza ca imi pare rau pentru cat rau i-am facut prietenului meu si cat l-am facut sa sufere cand ne certam asa aiurea din cauza mea si imi aduc aminte in fiecare zi cand imi zicea sa nu mai fac asa ca nu vrea sa ne despartim. Mi-a suportat totul si m-a iertat insa eu nu ma voi ierta niciodata pentru asta. De ex. zilele trecute trebuia sa mearga cu ai lui in alta tara(nu este departe de Romania ) si parintii lui l-au chemat iar eu m-am suparat cand am auzit asta si nu eram de acord si i-am zis sa nu se duca si daca merge in ziua respectiva nu voi mai vorbi cu el deloc. Si el s-a dus si dupa asta m-a sunat si i-am zis sa nu ma mai sune azi ca doar i-am zis ca nu mai vorbim azi. Si am inchis, dupa care tot imi trimitea mesaje ca nu am facut bine si ca nu vrea ca situatia sa fie asa, si tot ma suna si vorbeam cu el ca si cu ultimul om. Cand ma suna il intrebam ca ce vrea si pentru ce ma suna din moment ce i-am zis ca nu vom vorbi in ziua respectiva. Iar acum imi pare extrem de rau pentru tot ce i-am facut simt ca mai bine as muri. Cand ma gandesc la toate chestiile alea ma gand ca nu mai am scapare simt ca innebunesc nu mai rezist abia mai pot sa plang. Parca sunt terorizata. Stiu ca nu merita sa-i fac toate lucrurile alea pentru ca el chiar ma iubeste cu adevarat si mi-a si demonstrat si foarte putini sunt ca el. Intrebarea mea este ca, ce spuneti sa fac si in legatura cu parintii mei si in legatura cu chestia asta? Adica ce pot sa fac sa fie ai mei din nou de acord cu el? Si nu pot sa vorbesc cu ei ca mi-au zis ai mei ca daca vad ca mai vorbesc cu el imi iau telefonul mobil si vor vorbi cu el sa ma lase in pace. Si el chiar ma iubeste iar ai mei cred ca vrea sa-si bata joc de mine ca sunt mai mica ca el. Dar daca nu ma iubea nu imi suporta atatea mai ales ca relatia este la distanta. Ce credeti ca pot sa fac? Am 14 ani si mai este mult pana voi face 17 ani si nu cred ca putem sta ascunsi pana atunci. Si nu pot sa ma despart de el pentru ca il iubesc preaa mult.

12 răspunsuri:
| Heather2001 a răspuns:

Parintii sunt ciudate uneori.eu am 11 ani si parintii imi interzic relatii la varsta asta, dar fac totul pe ascuns, pentru ca iubesc si eu pe cineva si nu vreau sa ma despart.nu cred ca e ok ce ai facut dar gandeste-te ca s-a intamplat si nu Mai ai ce schimba. uita trecutul si Traieste in prezent.ai grija de tine! Succes!winking

| UnZambetTeRog a răspuns:

Ar trebui sa le explic alor tai cum e situatia. Dar nu incepe conversatia cu aceasta problema. Fiindca nu te vor asculta. Iar problema cu prietenul. Incearca sa te controlezi. El te iubeste controleazate fiindca numai asa veti putea sa fiti fericiti. Cand se mai intampla din astea Stai doua minute si gandeste-te la voi doi si la dorinta ta dea nul mai face sa suferi. Si te vei calma.

| LaadyH a răspuns:

Buna,eu sunt de parere ca ar trebui sa le spui si parintilor ca tu il iubesti,si sa le explici tot,poate asa vor intelege mai bine.
Daca nu,mai lasa-i un timp, si incearca din nou.
Spune-le ca asta inseamna foarte mult pentru tine, si ca ar trebui sa te inteleaga din moment ce si ei au fost indragostiti.

| HappyPebbles a răspuns:

Ai doar 14 ani.Esti momentan nu destul de matura si faci o tragedie din totul.E un lucru normal.Calmeaza-te si nu te mai supara din orice pentru ca o sa il pierzi asa.Gandeste-te mereu ca are si el treburi, nu trebuie sa te superi din orice.Priveste si partea plina a paharului.Cat despre parintii tai, discuta cu ei spune-le care e situatia, ca va "iubiti" si o sa inteleaga. spune-le ca asta te face pe tine fericita.

| Mariana155 explică (pentru HappyPebbles):

Da, dar de fiecare data cand incerc sa vorbesc cu ei despre asta imi spun ca nu ma lasa sa fiu cu el ca sunt mica si ca el isi bate joc de mine( dar nu-si bate pot sa jur ). Ar putea probabil sa-i convinga doar cineva care este adult dar nu am pe cine sa pun sa le spuna.

| DadYanKe a răspuns:

Trebuie sa fii calma altfel nu se va rezlva stai linistita asteapta sa te sune el si certi scuze de mai multe ory spune-i ca il vrei langa tine si o sa cedeze moral si totul o sa fie bine daca nu cedeaza poti sa-i spui si chestii de genu,, iarta-ma te rg sa ma ierti nu am vrut dor ca te vreau pentru mine nu suport gandul ca vei fi departe,, ok sper ca team ajutata pardon cu placre anticipat stiu ca te am ajutat FUNDA? plz

| Mariana155 explică (pentru DadYanKe):

Dar faza este ca el m-a iertat. Eu nu ma pot ierta.

| papusikk a răspuns:

Ai grija nu cumva sa fi u victima si nu el.u esti mica esti inocenta l 14. el find mai mare este mai trecut prin viata poate asta si vrea sa crezi ca te iubeste si ca tu esti cea vinovata pentru a te putea controla.iti spun asta pentru ca mi-s-a intamplat. nu are rost sa plangi pentru un baiat de acum ai doar 14 ani o sa cunosti o multime de baieti si nu o sa iti mai aduci aminte de el.

| Mariana155 explică (pentru papusikk):

Da dar el mi-a demonstrat ca ma iubeste si simt eu asta, stiu la ce te referi dar el chiar nu este asa.

| Mariana155 explică:

Si nu pot sa vorbesc cu ei * vroiam sa zic dar nu ma lasa sa modific.

| pitikot88 a răspuns:

Pai parerea mea este ca il terorizezi prea mult.in fine lasand asta poti sa ii intrebi pe parintii tai de ce nu mai este de acord cu el. daca tiar spune ar fi foarte bine si ai lua masuri dar daca nu te asculta nu prea ai ce sa faci decat sa pastrati aceasta relatie in secret...nu mai fi asa suparacioasa ca acest baiat nu poate sa suporte chiar atat de mult supararile tale.si apropo cati ani este diferenta intre voi? sau cati ani are el? oricum sper sa va mearga bine

| Mariana155 explică (pentru pitikot88):

Pai l-am intrebat pe tati ca de ce nu mai este de acord ca pana acum a fost si a zis ca pana acum a tinut in el si nu ma mai lasa pentru ca sunt mica. El are 18 ani si diferenta dintre noi este 4 ani jumate. Nu este exagerat de mare cred eu.