| sweetgirlforyou a întrebat:

Mai exista viata dupa o relatie de 1an si 7 luni? el este primul baiat din viata mea si relatia noastra a inceput sa scartie rau. dar nu cred ca o sa pot sa traiesc fara el daca ne despartim.

10 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Uneori merită să investeți într-o relație. Dacă el e bărbatul vieții tale atunci merită să faci un efort și să încerci să faci lucrurile să meargă mai bine. orice relație trece prin momente ma bune și mai rele, nu poți avea pretenția ca o relație să fie mereu ca în prima săptămână când era totul roz. Se cheamă maturizare, e u proces care te ajută să crești, ca om. Dacă la primul semn de greutate dai înapoi și cauți să începi o relație nouă fără griji, atunci vei aijunge inevitabil la același rezultat și poate vei regreta.
PE de altă parte, uneori oamenii cresc și se îndepărtează, constați că omul de lângă tine nu este potrivit pentru tine, poate că niciodată nu a fost și că relația a mers doar mulțumită ție, doar pentru că ai lăsat de la tine, caz în care e normal să nu mai poți. Atunci este normal să pui punct și să încerci să fii fericită, întâi singură, apoi poate alături de cineva. E greu la început, foarte greu, mai ales când e vorba de prima relație serioasă, sau de primul băiat cu care ai făcut dragoste. Dar rănile de genul ăsta se vindecă, în timp, fiecare zi fără el te face să te simți din ce în ce mai bine. Cel mai important lucru este să fii fericită, cu sau fără el. Pune-ți întrebarea asta ție, pentru că doar tu știi de ce scârțâie relația... omul ăsta îți oferă iubire, încredere, înțelegere și respect?

| NatureSelf a răspuns:

Uite girl, am acelasi poveste pentru tine, stiu ce simti, stiu ce gandesti, stiu cat doare, si sunt baiat. Dar cine te poate intelege mai bine daca nu acel cineva, care simte sau a simtit vreo data asa ceva, simti ca parca sa taiat o bucata mare din tine, fara care nu-ti mai poti imagina nici macar ziua de maine. nu ca sa te gandesti la viitor. da-mi un id-u in privat, mai vorbim, cu niste sfaturi te pot ajuta. Eu stiu ce simti. pentru ca si eu am trecut prin ea.

| Elvina a răspuns (pentru NatureSelf):

Scuze ca ma bag. Eu vreau sa vorbesc cu tine pe mess. Simt nevoia sa vorbesc cu cineva care nu ma cunoaste. Am aceeasi problema cu cea mentionata mai sus. Am o stare nasoala. Sunt mereu trista si nu vreau sa fac vreo depresie. Nu ma pot gandi la altcineva sau la altceva in afara de el, desi ne-am despartit acum destul de mult timp. Rememorez adesea clipele petrecute impreuna, iar cand vreau sa invat pentru scoala nu ma pot concentra deoarece ma gandesc la el. AJUTOR!

| NatureSelf a răspuns (pentru Elvina):

Okay, nu trebuie sa ma implori, te ajut, atat aici cat si daca aveti intrebari.

| Elvina a răspuns (pentru NatureSelf):

De ce băieții se folosesc adesea de fete? Le spun lucruri frumoase, dulcegări, le bagă în patul lor iar apoi găsesc o scuză și le părăsesc?

| zelda a răspuns:

Chiar daca ati petrecut destul de mult timp impreuna si credeati ca sunteti de nedespartit, a venit timpul din pacate sa incercati si altceva. Normal ca exista viata indiferent cat timp stai cu un baiat. Tu trebuie sa treci peste chiar daca iti este greu. O sa intalnesti baiatul potrivit care o sa te faca fericita. cu care o sa te intelegi bine etc. Scuze daca am scris ceva gresit. Bafta:*

| doc69 a răspuns:

Un exemplu, am fost impreuna 18 ani, am divortat pentru ca a disparut sentimentul--la ea...De fiecare data cand iubesti simti ca atunci ai iubit prima data. Daca ti-am raspuns inseamna ca.traiesc.deci.exista viata.

| OctoberandApril a răspuns:

Bineintels ca o sa traiesti
nu-ti ia nimeni capul...treci peste si mergi mai departe unii oameni se despart dupa 10 ani si tot trec peste
parerea mea: nu mai dramatiza atat si treci la fapte.ori treci peste ori vezi ce nu merge si incerci sa reparihappy

| chestydefete a răspuns:

Am avut si eu o reletie de 2 anii cu un tip si exact acelasi lucru ziceam si eu.insa acu st foooarte fericita am o noua reletie care nu e chiar noua, dureaza de 1 an si 8 lunii.tot ce trebuie sa faci e sa nu ramai pe loc. daca vezi ca nu mai este nimic de salvat nu mai are rost.nu vei uita din prima va trece ceva timp dar iti spun din experienta ca trece, acordati timp pentru tine si prietenele tale iesiti distrativa si ai sa vz ca ai sa uiti :*:*:*:*

| LolaAlina a răspuns:

Heihappy Si eu am avut o relatie de 2 ani si 6 luni, si inca sunt vielaughingSi la mine a fost tot primul, dar nu e un capat de tara. Acum am alta relatie, de 2 ani si e foarte bine si crede-ma, de fiecare data cand ma gandesc la ce a fost, ma bucur ca am ales sa pun capathappy Deci stai linistita. Stiu ca la inceput e un pic aiurea, chiar daca scartaie, e obisnuinta. Dar asta trece. Si pe masura ce timpul trece, vei deschide tot mai mult ochii. Baieti sunt destui, daca vezi ca nu merge, nu are rost sa iti faci rost. Sunt oameni care se despart dupa 20 de ani si isi continua viata.Gandeste-te ca mai bine ca s-a terminat dupa 1 an si 7 luni decat sa fi continuat sa suferi.happy