| foxsilver a întrebat:

Marturisind ca memoria mea functioneaza pe sistemul Halley, adica imi aduc aminte de cate ceva odata la 75 de ani :)) (ca si cometa respectiva), era cat pe-aci sa uit ca azi este Valentine's Day.
Noroc ca am intrat pe site, si am vazut pe multi cerand ajutor in a compune o declaratie de dragoste, In felul acesta aducandu-mi aminte ce zi e azi, respectiv in ce data suntem.:))
Pe vremea mult indepartatei mele tinereti :)), George Șovu facea ravagii in randul tinerilor indragostiti, cu a lui "Declaratie de dragoste":
"...Eu sunt un zbor frant
O melodie de aripi neterminata,
Un pas descult pe o plaja fierbinte
Un zambet pierdut în rasul tau...", dar si filmul cu acelasi nume.
Pentru voi, care a fost cel mai frumos "te iubesc", "I love you", sau ma rog, cea mai frumoasa declaratie de dragoste, vazuta intr-un film?

http://www.youtube.com/watch?v=mCPZaX_foxU

Răspuns Câştigător
| blueheart a răspuns:

"Prefer adierea părului ei, un sărut de pe buzele ei, atingerea mâinii ei, decât eternitatea fără toate astea."
De obicei ma uit la filme de dragoste. Am multe filme preferate. City of Angels este unul din ele. Poate ca povestea in sine este o adevarata declaratie de dragoste: ea o femeie simpla, el un inger. Adevarata declaratie de dragoste sta in renuntarea la eternitate pentru persoana iubita. Pentru mine asta inseamna iubirea profunda, adevarata, mai mult decat cuvinte. happy

| foxsilver explică (pentru blueheart):

Si cand te gandesti ca a trebuit sa se duca munca de lamurire cu mine ca sa vad filmul asta, dar culmea, fara sa mi se spuna ca este cu Meg Ryan. Asa am patit si cu "Pearl Harbor", asta crezand ca este despre razboi laughing.

| blueheart a răspuns (pentru foxsilver):

Sper ca ti-a placut filmul. Pe mine chiar m-a impresionat profund. L-am revazut de mai mult de 10 ori laughing.

| foxsilver explică (pentru blueheart):

Cu doi actori de Oscar nu exista nici o sansa sa nu-mi placa filmul! Marturisesc ca l-am vazut abia dupa vreo doi ani de la lansare.
Si rar mi se intampla sa revad un film, sau sa recitesc o carte. Din cate imi aduc aminte, am facut exceptie pentru "Pe aripile vantului" si "Pasarea spin", pe primul revazandu-l chiar anul trecut. E filmul pe care posibil sa-l mai revad de cateva ori pana la sfarsitul vietii.laughing

| blueheart a răspuns (pentru foxsilver):

Gone with the wind? Ma uit in fiecare an la el. Aseara am revazut prima parte din My fair lady. In seara asta ma uit la a doua parte. Se pare ca atunci cand l-am vazut prima oara nu mi-a lasat o impresie nemaipomenita.Dar aseara chiar m-am relaxat cu el. Si am revazut si Gigi. Doua filme interesante laughing

| foxsilver explică (pentru blueheart):

Stai putin,"Pe aripile vantului" l-am revazut de vreo 10 ori pana acum, mi-ar fi fost rusine sa-l revad doar o data.laughing Si uite ca mi-ai adus aminte ca si "My fair lady" l-am revazut anul trecut, a treia oara.
Se pare ca ducem dorul de filme ce au o anumita inocenta.laughing

24 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=sjG1Jh0SXtw
Dar Gone with the wind ramane, pentru mine, cel mai complet, total si nemuritor "te iubesc" ecranizat vreodata.

| foxsilver explică (pentru greece12):

Stiu Greece. Pacat ca nu sunt multi cei care sa inteleaga faptul ca iubirea este cea care descopera sensibilitatea noastra, chiar si atunci cand noi insine nu suntem constienti de ea.
http://www.youtube.com/watch?v=P4c5AoqUIZU

Răspuns utilizator avertizat
| maryusdumitru a răspuns:

Ti am spus vreodata ca te iubesc?
Popunere indecenta

| foxsilver explică (pentru maryusdumitru):

Daca ai fi Robert Redford...happy
Da, "Propunere indecenta" e un film care chiar te face sa crezi ca dragostea e mai presus decat orice avere, si inspira la declaratii de dragoste.

| maryusdumitru a răspuns (pentru foxsilver):

SI tu Demi Moore! am mai sta sa ne intrebam cine e David? laughing

| foxsilver explică (pentru maryusdumitru):

Uite ca m-ai pus pe ganduri!laughing

| maryusdumitru a răspuns (pentru foxsilver):

Sa nu mi spui ca esti? deja am emoti happy