| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea duce la ipotenta? Ca la orbire sau la oprirea din crestere sigur nu duce xD

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ma intreb de unde va vin astfel de intrebari imbecile care denota lipsa culturii generale minimale precum si gradul vostru de educatie de nici 2 bani. Daca erai curios/a puteai sa te documentezi si sa afli din surse medicale sau stiintifice ca masturbarea practicata in limite rezonabile este benefica sanatatii, iar acele opinii ""stramosesti""sau religioase care condamna o astfel de practica sunt simple aberatii ale unor minti bolnave.

| Hakuouki a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Bun raspuns. Ei acum se vede ce spuneai tu in mesaj happy

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Daca faci din ea un mod de viata.Ca cele trei mese. Dimineata, pranz, seara. Daca mai iei si cate o gustare intre ele, problema e mult mai grava.

| Gizăz a răspuns:

Nu. Dar îţi creşte păr în palmă.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Impotenta se intalneste rar la barbatii tineri. Poate aparea insa si undeva la varsta de 30 de ani pe fond psihologic sau chiar fiziologic. Fiindca exista si impotenta de cauza psihologica ce din fericire se poate trata.

Masturbarea excesiva poate crea probleme de natura psihologica. O persoana poate capata o preferinta excesiva pentru anumite practici vazute in filmele porno pe care s-ar putea sa nu le poata aplica in viata reala din diverse motive in special lipsa unui partener potrivit care sa-i accepte fanteziile si fetisurile. Astfel de persoane pot in unele cazuri sa devina incapabile de a avea o erectie daca actul sexual nu le ofera implinirea fanteziilor si fetishurilor capatate.

Mai exista practici de masturbare ce pot duce intr-un final la impotenta fizica fiindca se aplica diverse tehnici de masturbare ce pot afecta tesuturile peniene. Multi barbati recurg de exemplu la folosirea inelelor sau a diverselor metode de a lega penisul si testicolele pentru a obtine erectii mai puternice. Daca se face in mod excesiv sau se folosesc aceste metode fara a fi nevoie de ele, se poate ajunge la imposibilitatea de a mai avea o erectie satisfacatoare fara ajutorul acestor inele.

Ideea e sa te masturbezi cu masura si fara prea multe gadgeturi si accesorii. De multe ori nici cei care fac excese sau folosesc diverse obiecte si metode extreme nu patesc nimic dar e bine sa nu risti.

| Telionq a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ideea este sa nu te masturbezi delochappy

| doctorandus a răspuns (pentru Telionq):

Ideea cui? A celor care sufera de delir mistic? Cand iti mai vin astfel de idei nu uita sa le discuti cu un medic psihiatru.

| doctorandus a răspuns:

Citeste raspunsul declarat castigator, ca scrie si despre tine.

| doctorandus a răspuns:

Vezi cele doua raspunsuri pe care le-am dat mai sus, ti se adreseaza si tie.

| minrest a răspuns:

In mod direct nu duce. Dar imaginatiile erotice prin care se excita cel ce se masturbeaza pot sa schimbe treptat obiectul atractiei sexuale. Poate ai observat o diferenta intre filmele porno si o relatie sexuala reala. Filmele porno sunt facute in special pentru cei ce se masturbeaza, si diferenta se datoreaza gustului lor pervertit. In unele cazuri mai grave, persoana nu mai e motivata suficient pentru sexul normal nici cand incearca sa il practice, si ramane sa se masturbeze la genul de fime porno preferat. O zi buna.

| Seba2013 a răspuns:

Sunt 2, hormonii stresul.
1 Noradrenalina
2Costisol

1 Noardrenalina apare si la excitatie sexual
2 Costisolul, se recunoaste doar de unii, de abia acuma incepe sa se vorbeasca ca apare se la excitatie sexuala.

Costisolul este responsabil de oprirea din crestere.
Cauta pe net despre stres, sa vezi ca spune ca opreste cresterea, gasesti peste tot, daca nu gasesti iti trimit eu sursa stintifica.

Noradrenalina este responsabila pentru pierderea de energie.

Dar daca faci frecvent masturbarea, adrenalina consuma energia.

Cand se consuma energia, apare costisolul, acesta face rost de energie.

De unde face rost de energie extra?
De la procesul de crestere, si toate functiile vitale care au nevoie de energie.
De exemplu cresterea parului are nevoie de energie.
Asa se ajuge chelios.

| Discord a răspuns (pentru Seba2013):

Da nu e nevoie sa te masturbezi foarte des pentru asta?

| Seba2013 a răspuns (pentru Discord):

Nu se pierde energie extra, poate, dar energie oricum se pierde.
Desigur lucrul acesta depinde de intensitate, durata, si frecventa.

Dar poti tu sa controlezi masturbarea?
Este ca si cum ai spune, ma droghez doar o singura data, si asa au inceput toti.
Ce program ai sa te masturbezi?

| Discord a răspuns (pentru Seba2013):

Nu ma mastrubez deloc.

| Discord a răspuns (pentru Seba2013):

Si cand o faceam nu prea aveam un program strict. o faceam cand simteam nevoie si cand aveam chef dar uneori depaseam limita. si facand niste calcule m-am masturbat 8 luni. nu un an.

| Seba2013 a răspuns (pentru Discord):

Iti spun un secret.
In spatele comportamentului se afla EMOTIILE SI SENTIMENTELE.
Daca aceste emotii si sentimente se activeaza, si nu faci comportamentul, este mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu zici.

Răspuns utilizator avertizat
| Vanqu1sh a răspuns:

Impotenta^ ii spune si singurul lucru la care poate sa duca este impotenta psihica daca o faci in exces, ai grija sa nu inceapa sa iti placa mai mult palma ta decat o femeie. rolling on the floor))

| Phini a răspuns:

Daca nu faci din asta un loc de munca. nu ai de ce sa iti faci griji.
Dar poate sa nu ti se scoale p.a din mai multe motive, precum un soc. a patit-o un tovaras laughing
Bafta!

| sannyuu a răspuns:

Poti sa ramai orb sau iti creste par in palma de la masturbare?

Desigur, aceste mituri despre masturbare au aparut pentru ca parintii se fereau sa vorbeasca despre ea. Si asa cum bebelusii sunt adusi de barza, masturbarea duce la orbire. Iti poti invata copilul ca masturbarea este o chestiune intima (nu se face in public) si ca nu trebuie sa exagereze.
laughing) scrie pe net