| LacustaXD a întrebat:

Masturbarea duce la ipotenta? Ce efecte negative are?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu duce la impotenta... Stai linistit.
In schimb nu e bine sa abuzezi, dar asta e valabil pentru orice in viata, nu doar pentru mastu rbat.
Si efecte negative in afara de faptul ca te murdaresti daca nu esti atent si consumi niste calorii si energie atat in masturbarea propriu-zisa cat si atunci cand corpul tau reface substantele pierdute nu prea exista (din nou, daca nu abuzezi). Daca abuzezi se poate ajunge la dependenta, imposibilitatea de a ajunge la org asm sau de a simti placere atunci cand esti cu o partenera, tu fiind obisnuit cu masturbarea. Dar asta e caz extrem deja.

2 răspunsuri:
| machupi8t a răspuns:

Nu

| Elegant a răspuns:

Posibil sa duca si la ipotenta. Posibil o boala, numita peyronie. Duce la dependenta, incearca sa te opresti. Nu e bine ceea ce faci. O poti face, dar o data la 2-3 saptamani.