| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea in exces de 3 ori zilnic poate avea efecte negative? Renuntatul la masturbare o perioada poate readuce starea de excitare si refacerea spermei?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E ok făcută cu moderație da la tine e exagerat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu mai mereu ii contrazi pe aici pe aia care zic ca masturbarea e nociva si tot tacamul. Ca ea nu e in realitate... Da sa fin seriosi, de 3 ori pe zi? Nu te doare de acum?

| doctorandus a răspuns:

Despre cei care tuna si fulgera ca masturbarea e nociva poti sa bagi mana-n foc ca sufera de tulburari mentale.

| Emilian65 a răspuns:

Masturbarea in exces va avea efecte negative.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu e daunatoare, doar reduce placerea unei masturbari bine facuta. Corpul are autoreglatori si in cest domeniu. Totusi, masturbarea foarte deasa duce la epuizare si la lipsa dorintei de sex.

| Eugen80 a răspuns:

Incearca sa reduci la o data pe zi si poate apoi 2-3 ori pe sapt.
Sa soliciti atat de mult nu este sanatos pentru nimeni, pentru ca organismul tau nu poate fi echilibrat hormonal.

| whatisthis19 a răspuns:

Prostie

| ziptrack a răspuns:

Masturbarea este un obicei care in timp isi va lasa amprente foarte mari pe corpul tau, gen acnee, calvitie, pierderea memoriei si slabirea digestiei care, daca nu e corectata din timp inlaturand masturbarea complet din viata pacientului, va duce la boala cronica.

In zilele noastre asistam la o explozie de boli cronice datorate unor patimi gen masturbare, mancatul in exces, dependenta de dulciuri, de cafea, de tirgara, desfrau, etc etc

Corpul este guvernat de legi bine definite care odata incalcate aduc cu ele o "rasplata". Curvia duce la boli sexuale sau chiar SIDA, mancatul in exces duce la distrugerea organelor responsabile cu digestia (fiere, pancreas, ficat, stomac, colon) care in timp duc la boli cronice, malahia adica masturbarea duce la distrugerea corpului si a mintii, etc etc

In Biblie sta scris ca curvarii si malahii pacatuiesc impotriva propriului trup iar Dumnezeu ii pedepseste distrugandu-le trupul

1 CORINTENI 6, 9-20
9 Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu?
Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
11 Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.
12 Toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nu toate sunt de folos; toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nimic nu trebuie să pună stăpânire pe mine.
13 Mâncărurile sunt pentru pântece şi pântecele este pentru mâncăruri. Şi Dumnezeu va nimici şi pe unul, şi pe celelalte. Dar trupul nu este pentru curvie: el este pentru Domnul şi Domnul este pentru trup.
14 Şi Dumnezeu, care a înviat pe Domnul, ne va învia şi pe noi cu puterea Sa.
15 Nu ştiţi că trupurile voastre sunt mădulare ale lui Hristos? Voi lua eu mădularele lui Hristos şi voi face din ele mădulare ale unei curve? Nicidecum!
16 Nu ştiţi că cine se lipeşte de o curvă este un singur trup cu ea? Căci este zis: „Cei doi se vor face un singur trup".
17 Dar cine se lipeşte de Domnul este un singur duh cu El.
18 Fugiţi de curvie! Orice alt păcat pe care-l face omul este un păcat săvârşit afară din trup, dar cine curveşte păcătuieşte împotriva trupului său.
19 Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt care locuieşte în voi şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu? Şi că voi nu sunteţi ai voştri?
20 Căci aţi fost cumpăraţi cu un preţ. Proslăviţi dar pe Dumnezeu în trupul şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.

Uita-te la testimonia mea, caci eu mi-am distrus copilaria si o buna parte din viata practicand masturbarea.
https://www.youtube.com/watch?v=ChA9_wfcbE0

Stiu ca multi or sa spuna ca masturbarea nu este nociva, insa nu este adevarat. Daca o sa continui sa faci asta vei avea foarte mult de suferit, nu mai zic de distrugerea aparatului reproducator care iti va da mari batai de cap cu partenera sexuala, asa ca fi destept, lasa-te de acest viciu, gaseste o fata cu care sa te insori si traieste in dragoste si in sfintenie.

Cauta si alte testimonii pe Youtube cu persoane care s-au luptat cu viciile sexuale si o sa ramai surprins de marturiile lor, si nu in ultimul rand citeste Biblia caci iti va schimba perceptia complet asupra lumii in care traim.

| doctorandus a răspuns (pentru ziptrack):

"Printr-un CD cu poze erotice a intrat Satana in viata mea" -- stii cum se numeste asta? Delir mistic.

| doctorandus a răspuns (pentru ziptrack):

Proștii! Au tradus sensul cuvântului malakoi din neogreacă în loc să-l traducă din greaca koine.

| GeoVus a răspuns:

Nu.Eu fac de 8 ori pe zi.