| anonim_4396 a întrebat:

Mda...Nu credeam ca o sa fac asta vreo data,dar...
In primul rand: Buna, TPU! Nu credeam ca o sa cer sfaturi vreodata despre iubire...mai ales pe un site...dar asta e!
Deci acum cateva luni am intalnit un baiat,ne-am iubit mult, ne-am despartit acum....si nu inteleg,deci pur si simplu nu inteleg de ce nu-l pot uita? De ce, totusi? M-am saturat sa ma gandesc la el...Nu mai vreau sa stiu nimic de el si pur si simplu nu mi-l pot scoate din minte.Eh,acum intrebarea este: Ce sa fac ca sa-l uit? Niste sfaturi utile, dintre care cel mai bun va primi fundita. Multumesc anticipat! Fara raspunsuri la misto!

Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Este normal sa mai exist in mintea ta de vreme ce v-ati iubit asa de mult! o dragoste adevarata nu poate fi uitata la fel de repede precum stergi tabla cu buretele!
Orice ti-as spune, mereu va fi in mintea ta, orice ai face la fel!
Incerca sa faci iesiri noi, prietenii noi orice in care sa nu fie si el prezent in aceste amintiri!
Sti vorba aia, cui pe cui se scoate!

14 răspunsuri:
| BlackheartQueen a răspuns:

Buna. Te inteleg. Treci printr-o perioada destul de grea si este dificil insa doar timpul le rezolva. O sa iti spun metodele la care apelez eu in astfel de situatii: incearca sa iti ocupi mereu timpul cu ceva, iesi cu prietenii, incearca sa faci lucruri care te fac sa zambesti. La inceput e greu, pentru ca gandul tot la el se duce insa cu timpul vei vedea ca vei reusi. Daca ramai singura intre patru pereti, o sa te gandesti tot mai mult la trecut. Dupa parerea mea, prietenii sunt cel mai bun medicament.

| Predator30 a răspuns:

Eu zic sa te bagi din nou cu el deoarece nu poti sa scapi de el deoarece il iubesti, o zi placuta

| BlackChocolate1 a răspuns (pentru Predator30):

Multumesc de raspuns...dar se vede ca esti baiat, nu stii cum ma simt crying

| Predator30 a răspuns (pentru BlackChocolate1):

Te inteleg, dar asta e viata trebuie sa te gandesti ceea ce vrei, poate sunteti sortiti unul pentru altu daca nu il poti uita, incearca sa il uiti, indragostestete de altu ce sa zic mai mult de atat nu am cum sa te ajut...

| Mariuca55 a răspuns (pentru BlackChocolate1):

Sunt fata de fapt nu baiat si stiu cum este

| BlackChocolate1 a răspuns (pentru Predator30):

laughing Merci oricum!

| Predator30 a răspuns (pentru BlackChocolate1):

Pentru putin! Succes in continuar, si atata sa fie baiu, nu te mai preocupa de chesti de astea, ocupati timpul cu cea mult mai folositor...

| BlackChocolate1 a răspuns (pentru Mariuca55):

Mi-am dat seama ca esti fata, comentariul cu "se vede ca esti baiat" era pentru Predator30...happy

| crissa20 a răspuns:

Dupa intrebare banuiesc ca ai intre 12-15 ani!
O sa-ti dau niste sfaturi pe care pe mine m-au ajutat la un moment dat sa scap de imaginea primei iubiribig grin
Primul lucru pe care trebuie sa ti-l amintesti este ca nu trebuie sa te simti prost ca suferi. Este perfect normal sa te simti trist si sa plangi dupa o despartire, mai ales daca ai investit timp si sentimente in fosta relatie. Nu trebuie sa treci prin asta singur! Bineinteles ca vor fi momente in care iti vei dori sa fii numai tu cu sentimentele si gandurile tale, dar este important sa discuti cu prietenii sau cu familia ta despre ce s-a intamplat. Doar discutand vei putea depasi momentele de cumpana si te vei putea lepada de toate gandurile si sentimentele care te ranesc atat de tare.

Trebuie sa inveti sa accepti ca tu si fostul/a partener/a nu mai sunteti impreuna. Intreruperea unei relatii este o provocare emotionala care te poate face sa actionezi nu neaparat in favoarea ta. Pentru a evita astfel de situatii, gaseste-ti o preocupare. Iesi cu prietenii sau familia pentru a mai uita de motivul suferintelor tale. Cel mai indicat este sa petreci cat mai putin timp singur in primele saptamani de dupa despartire pentru ca sentimentele si gandurile tale sa reintre usor usor pe fagasul normal.

Nu te invinovati pentru ce s-a intamplat. O relatie se incheie atunci cand cei doi implicati nu mai sunt compatibili, asadar nu este numai vina ta ca s-a terminat. In loc sa te gandesti la cine este vinovat, fa o lista cu momentele care ti-au placut cel mai mult in acea relatie si mai apoi una cu momentele care te-au dezamagit cel mai mult. Trage concluzii si ia invataminte din experienta trecuta pentru a-ti imbunatati aptitudinile de relationare. Trebuie sa intelegi si sa vizualizezi ce iti doresti cu adevarat de la o relatie romantica.

Daca vei putea ierta, atat pe tine, cat si pe fostul/a, te vei vindeca mai repede pentru ca astfel te vei simti mai bine in pielea ta. Resentimentele la adresa lui/ei nu vor face altceva decat sa-ti aduca tensiune si stres in viata, lucruri care vor incetini procesul de 'vindecare'. Pentru a nu dezvolta resentimente, incearca sa privesti despartirea ca pe un favor. Apreciaza sinceritatea cu care ti-a spus ca nu mai vrea o relatie cu tine in loc sa-ti faci vise despre o posibila impacare. Intreruperea unei relatii care nu mai are nici un viitor este intotdeauna un avantaj.

Invinge-ti teama de a fi singur! Trebuie sa intelegi ca nu este nimic anormal in a fi singur si ca valorile tale se vad din ceea ce esti. Viata inseamna mai mult decat o relatie romantica. Descopera cine sunt ceilalti oameni din viata ta si lasa-i sa vada cine esti tu cu adevarat. Distreaza-te facand lucrurile care iti plac cel mai mult: o sedinta de shopping, un film bun sau o masa in oras. Daca inveti sa-ti fii propriul prieten nu numai ca vei avea o parere mai buna despre tine, dar vei putea imbunatati si imaginea pe care o ai despre prietenii tai. Pe masura ce descoperi ca exista si alte lucruri importante in viata, vei deveni mai puternic si vei putea face fata noilor provocari cum ar fi o noua relatie.

Inainte sa intri intr-o noua relatie fa un pas inapoi pentru a avea o priveliste de ansamblu si intreaba-te daca iti doresti cu adevarat sa faci asta. Asigura-te ca nu incerci sa te razbuni pe fostul/fosta prin acest pas. Nu incepe niciodata o relatie noua pentru ca iti este prea teama sa fii singur sau pentru ca ai nevoie sa fii implicat intr-o relatie. Paseste intr-o noua relatie pentru ca te simti puternic/a, in siguranta si esti propriul tau stapan. Daca cel cu care esti acum nu corespunde asteptarilor tale iesi cat de repede poti din aceasta situatie.

In ultimul rand nu uita ca dragostea este un sentiment minunat. Nu-i judeca pe cei care doar si-au facut aparitia pe scena vietii tale raportandu-i la fostul/a partener/a. Inceteaza sa traiesti in trecut si concentreaza-te asupra viitorului! Ia oamenii asa cum sunt! Priveste-i pentru ceea ce reprezinta, nu pentru ceea ce ar putea fi. Daca nu te simti pregatit/a pentru o relatie, sa nu te simti vinovat/a pentru ca incerci sa iesi repede din situatiile care ar putea duce la una. Astfel faci o favoare atat tie, cat si celeilalte persoane, economisind timp si ferindu-va de suferinta.

Nu ai de ce sa te temi sau sa te ingrijorezi. La urma urmei intotdeauna va exista cineva care te va iubi indiferent de situatie, care te va ajuta si va fi alaturi de tine mereu…iar acea persoana nu este nimeni altcineva decat TU insuti.
La mine acel fost s-a intors cand nu-l mai vroiam, asa ca am avut parte si de o mica,, razbunare''big grin sper sa fie si la tine la fel:* te pup si ai grija de tine:*

| BlackChocolate1 a răspuns (pentru crissa20):

Raspunsul,desi kilometric...cu sfaturi bune si folositoare.Singurul lucru care m-a deranjat: Draga mea, nu ti-am cerut sa iti spui parerea despre varsta mea.Te rog frumos! Axeaza-te pe intrebare, nu-mi spune intre ce ani este cuprinsa varsta mea...eu stiu foarte bine, iar eu ti-am cerut un sfat si multumesc din suflet pentru restul raspunsului!

| BlackChocolate1 a răspuns:

Am uitat sa precizez: Nu ma mai pot concentra la nimic, SIMT CA INNEBUNESC! Deci: Ce am?

| Mariuca55 a răspuns:

Scumpa mea stiu cum te simti dar da-l naiba de baiat! Exista baieti pe lumea asta...milioane de baieti! Stai cat mai departe de el si gata.

| BlackChocolate1 a răspuns (pentru Mariuca55):

Da,stiu "milioane", dar parca nu-i nici unul ca el crying Am dreptate?

| Dobre_Raducu_Ionut_1986 a răspuns:

Hmm la 23 de ani ai tai cred ca iti merge un pic gandul aiurea fa ori ce iti distrage atentia nu sta inchisa in casa iesi cu baietii si fetele ori unde
pssst daca nu functioneaza inseamna ca il iubesti si nu poti ascunde asta deci intoarcete la el
succes