| Simina94 a întrebat:

Partenerul ma invinovateste pentru discutiile noastre si imi vorbeste urat cand se supara.
Il deranjeaza daca imi exprim parerea si este diferita de a lui, ma contrazice fara sa ma asculte ce am de spus, ma intrerupe cand vreau sa povestesc ceva, iar uneori ma corecteaza ca pe un copil.
Nu pot spune ca ma deranjeaza ceva sau sa ii atrag atentia asupra unui lucru pentru ca se enerveaza imediat, spune ca il acuz, ca ii reprosez.
Din cauza asta isi iese din minti si are reactii care ma sperie.
Tipa/rage, loveste cu pumnii in volanul masinii, ma jigneste (nu gandesti, esti proasta, nesimtita, nenorocita), imi adreseaza cuvinte precum (mars, hai sictir, du-te dracu).
Ma blochez cand se intampla sa imi vorbeasca asa, ma retrag nu mai pot sa spun nimic. Simt o durere asa mare ca nici nu pot riposta.
Ma gaseste vinovata pentru reactiile sale, spune ca purtarea mea il aduce in starea de nervozitate, desi abia apuc sa spun ca nu sunt de acord sau ca nu imi place ceva ca el deja ia foc.
Nu suporta critica, insa ma critica constant.
Iar cand ar trebui sa lamurim neintelegerile, evita sa discutam pentru ca din nou ii creeaza disconfort, se poarta ca si cand nimic nu s-a intamplat.
Nu pot sa spun cum ma simt, nu putem dezbate ca sa ajungem la o intelegere si alta data sa nu mai avem aceeasi cearta pe aceeasi tema.
Relatia asta nu se poate baza pe comunicare, ci mai degeaba pe evitarea acesteia.
Asta e versiunea mea, in versiunea lui poate ca si eu sunt la fel de rea.
Imi spune ca sunt egoista, ca ma gandesc sa imi fie indeplinite doar nevoile mele.
Nevoile mele fiind acelea ca vreau sa aiba initiativa sa propuna sa facem lucruri, sa fie mai atent cu mine, sa ma asculte, sa ma intrebe cum ma simt.
Nevoile lui sunt: sa fie respectat ca bărbat, el sa ia decizii, sa nu ma opun deciziilor lui, sa nu salut inainte lui cand ajungem intr-un loc, sa nu ii spun sa nu mai bea sau sa mergem acasa cand suntem la o petrecere iar mie nu imi e bine.
Vrea libertate sa faca ce ii place, sa iasa cu pritenii, insa mie imi interzicea la inceputul relatiei sa ies cu un grup de amici, daca acolo se aflau si baieti, chiar daca erau cu partenerele lor.
Sunt atenta cu el, il intreb ce vrea sa facem, ce vrea sa mancam, ii pregatesc masa cand vine de la lucru, desi imi critica mancarea, fiecare preparat in parte.
Spune ca nu am facut nimic special pentru el, am gatit pentru amandoi, iar daca incerc sa ii spun ca pentru el am facut, ca mie nu imi era foame, atunci ma intreba de ce mananc. Pentru ca vreau sa stam impreuna la masa, sa ii tin companie. Alte ori cand ii spun ca nu mananc, nu mai vrea nici el sa manance.
Nu sunt in stare singura sa deslusesc acest comportament.
Pentru mine este de pe alta lume, este atat de diferit fata de ce am cunoscut pana acum.
Il iubesc, ii vreau binele, nu ma imi e bine cand il stiu suparat, dar chiar nu stiu cum sa il mai iau ca sa nu mai ajungem la astfel de certuri.
M-am schimbat mult de cand sunt cu el, ca sa ne fie bine.
Toti cei din jur imi spun, nu mai sunt eu,nu mai am personalitate. Ma gandesc mereu sa fac lucrurile cum ii plac lui, inclusiv manichiura, ce postez pe retelele sociale, cum ma imbrac.
Ma simt ca o leguma, imi ia toate puterile si ma face sa ma simt vinovata ca gandesc diferit, ca imi plac lucruri care lui nu ii plac, ma simt vinovata de orice.
Ajutor, innebunesc!

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Omul pe care îl numești bărbat este un copil.
Pe lângă asta este un manipulator, obsedat de control, agresiv verbal, care încă trăiești în 1900 toamna când femeile trebuiau sa fie " supuse" " bărbaților", acum te întreb " De ce stai încontinuuare cu un om de genul? Sa nu ma lase sa salut pe cine vreau,sa îmi aleagă el hainele de parca este tata,sa fac cum vrea el,pai zbura.
Poți sa îl iubești tu cât vrei,omul asta nu știe ce este ala respectul,iubirea,nu este făcut pentru o relație.
gaslighting - fenomenul prin care tu treci,prin care tu ești aia " rea", etc.
Trebuia sa ieși din mașina aia de când ai văzut ca lovise în ea,aștepți acum momentul sa te lovească la următoarea criza sau la beție? Dacă ție îți convine sa ai pe unul de îl aduni din șanțuri ca este alcoolic și sa ți se pise în pat,foarte bine.
Eu nu as putea sa stau cu un om care nu ma asculta,nu vrea sa știe ce nevoi am,în timp ce nevoile lui trebuiesc executate.
M-am saturat sa vad femei aflat în aceasta ipostaza.
Ieși din relație, o sa găsești pe altcineva care sa te merite,vrei sa faci un copil cu individul ca apoi sa ajungeți amândoi traumatizați? Pai la câte întâmplări exista în lumea asta,ramai cruciș.
Să pleci și chiar dacă îți promite ca se schimba în ultimul moment sau îți plânge în brate,cu astfel de oameni nu ar trebui sa ai nici dialog!
Ar fi în stare sa îți dea cu o piatra în cap,sa te scoată vinovata,sa pleci și sa îți promită ca totul o sa fie mai bine.
De parca când spargi un pahar,mai poți tu sa îl faci la loc.
Ai grija de sufletul tău,de tine,acum îți dau un sfat cum i-aș da unei prietene apropiate.
" Nu tine cont de ce ceri tu, pleci"
Nu accepta niciodată mai puțin de cât meriți!

Acești " bărbați " reprezinta o nulitate pentru societate,Marș cu ei la gunoi,treziți-vă fetelor din visul asta prostesc, sunteți atât de bune, atât de minunate încât nu meritați acești " oameni ai pesterii" lângă voi, aveți nevoie de oameni potriviți!
Ieși din aceasta relație, alegeți pe tine, pe liniștea ta.
Crezi ca ai apărut pe aceasta lume ca să îți aleagă altul decizile?
Ai apărut ca să faci tu lucuri minunate, tu sa alegi ce este bine pentru tine.
TU EȘTI ADEVARATA COMOARA, nu el...

| Simina94 explică (pentru Alexia999997777777777777):

Cuvintele tale sunt de pus in rama.
Iti multumesc enorm!

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Simina94):

Cu plăcere!happy

12 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

M gandesc ca ilsi iubesti, dar oare el merita iubirea ta?
solutia e simpla.Pleaca,pleaca cat mai departe de acest specimen.
zi mersi ca (inca) nute-a batut? sau a facut-o deja?
Depinzi intr-un fel de el? stai in casa lui, te intretine?
Inainte de fi cu el, unde stateai?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Anonim3248
acum 17 minute | anonim3248 a răspuns:

Ai pus întrebarea asta mai demult.

https://www.tpu.ro/......epectivul/

Tu NU ești femeie nici pentru ăla cu care ești nici pentru alții de care spun eu.

Caută unul din ăla PĂMPĂLĂU că ăla sigur se va purta cu tine cum vrei tu.
alta dovada de misoginism din partea anonimului!

| Holiday a răspuns:

Face toate astea doar pentru ca ii permiti. Da-i un sut in fund, si gata. Nu e absolut nimeni de neinlocuit.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu am citit si nici nu vreau sa citesc mai mult de un sfert din ce ai scris.
Stiu ca il iubesti, e fat frumos, vrei o relatie cu el, inteleg, dar pana cand?
El vrea doar sa te controleze si nu are nici macar un gram de respect fata de tine, ce viitor poti avea cu el? Poti sa stai cu cineva care te jigneste si te abuzeaza?
Ai doar o viata, in loc sa iti gasesti pe cineva care sa se poarte frumos cu tine, iti irosesti viata cu un rahat cu ochi?
Cand o sa te manipuleze sa te casatoresti cu el si sa faci copil viata ta o sa fie de 100 ori mai trista si mai complicata ca acum.
Vrei sa anungi acolo?
Baieti respectuosi, educati, iubitori, empatici etc exista, crede-ma ca exista, dar nu o sa afli niciodata asta daca tu o sa fii ocupata sa fii presul cuiva

| anonim3248 a răspuns:

Pentru el nu ești femeia pe care o vrea el.

| anonim3248 a răspuns:

Mai bine nu îl mai căuta pe el.

Răspuns utilizator avertizat