| 1234haha a întrebat:

Menstruatia mea a inceput pe 28 ianuarie si s-a terminat pe data de 2 februarie pe datele 4, 5, 10 februarie am avut contacte sexuale protejate in urma cărora am verificat sa nu fie spart prezervativul sau rupt si totul a fost in regula.Mai mentionez ca acum o luna (14 ianuarie) am luat pastila de a5a zi ellaone. Pe data de 13 februarie am avut o scurgere maronie de o zi, dupa o zi s-a oprit si acum a inceput iarasi insotita de dureri de sâni si de burta. Exista vreo sansa sa fiu insarcinata? Si de la ce apare acea secretie maronie?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarile si posibil durerile de sani, sunt prezente ca efect secundar al pastilei ella oane, care vine cu gramezi de efecte secundare nocive pentru corpul femeii.
Ce experimentezi acum sunt taman efectel negative ale pastilei de a doua zi: sangerari aleatorii, ciclul nu mai vine normal pe urmataorele 6-12 luni, la fel so ovulatia. Apar dureri de ovare, de sani, pot apare chisturi si fibroame, poti sa te ingrasis au slabesti...toate astea sunt efecte secundare ale pastileid e a doua zi, care a fost o bomba hormonala ce ti-a maturat sistemul hormonal si acum nimic nu mai este ca inainte.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu exista nici o sansa de sarcina, atata vreme cat toate contactele sexuale, au fost protejate cu prezervativ.

| 1234haha explică (pentru Violleta2022):

Dar de ce ma dor sinii si burta, si acea secretie maro. sanii inca sunt sensibili, mi e frica.

| 1234haha explică (pentru 1234haha):

Acum vad ca curge cate putin sange

| 1234haha explică (pentru Violleta2022):

Se poate ca acea singerare sa fie de nidatie daca a aparut la data in care ar fi trebuit sa am ovulatie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru 1234haha):

Nu cred ca-i nici o sangerare de nidatie, ci doar efectul secundar al pastilei de a doua zi.

| 1234haha explică (pentru Violleta2022):

Nu am mai avut scurgeri maro, dar ma dor in continuare sinii, mameloanele mu s ai inchis la culoare

| Violleta2022 a răspuns (pentru 1234haha):

Durerile de sani sunt perfect normale in anumite perioade ale lunii, ca si scurgerile vaginale, depinzand de activitatea hormonala din corpul tau.
Acum, toate aceste experinte neplacute sunt datorate efectelor negative ale pastilei ellaoane, care este considerata o bomba hormonala si care practic ti-a dat peste cap hormonii.

| 1234haha explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult! Imi esti de ajutor!

| 1234haha explică (pentru Violleta2022):

Astazi am mai avut o scrgere dar foarte putina roz de ce?

| 1234haha explică (pentru 1234haha):

Ma doare si spatele

| Violleta2022 a răspuns (pentru 1234haha):

Astea sunt efectele secundare/negative cu care vine la pachet bomba hormonala, ellaOne.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 1234haha):

Sangerarile si posibil durerile de sani, sunt prezente ca efect secundar al pastilei ella oane, care vine cu gramezi de efecte secundare nocive pentru corpul femeii.
Ce experimentezi acum sunt taman efectel negative ale pastilei de a doua zi: sangerari aleatorii, ciclul nu mai vine normal pe urmataorele 6-12 luni, la fel so ovulatia. Apar dureri de ovare, de sani, pot apare chisturi si fibroame, poti sa te ingrasis au slabesti...toate astea sunt efecte secundare ale pastileid e a doua zi, care a fost o bomba hormonala ce ti-a maturat sistemul hormonal si acum nimic nu mai este ca inainte.