| Akrapovich a întrebat:

Merita sa mori din dragoste pentru cineva drag?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Numai o mama si-ar da viata pentru pruncul ei.
Daca te gandesti la altceva, renunta!

17 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Da, daca mori sufocat dintr-o imbratisare, atunci merita sa mori dintr-o astfel de dragoste laughing

| RAY a răspuns:

Daca te iubeste cu adevarat si sincer si e cazul sa i dai inima ta la propiu sa traiasca da, dar sa te sinucizi ca tea parasit nu se merita asa ceva cine te iubeste nu te face sa suferi

| Akrapovich explică (pentru RAY):

Frate imi place de tine ca esti realist si sti ce spui ..esti baiat destept

| RAY a răspuns (pentru Akrapovich):

Crezi ca daca inveti din propile greseli devi mai inteligent?

| Akrapovich explică (pentru RAY):

Adica? n-am intels ce vrei sa zici.

| RAY a răspuns (pentru Akrapovich):

Adica eu din greseli am invatat asta

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...

Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

| milan9 a răspuns:

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| Oana92 a răspuns:

Nimeni nu merita un astfel de sacrificiu...

| Happyjump a răspuns:

Nu! Nu merita nici sa plângi.

| Vektor a răspuns:

Daca vrei sa te sinucizi din dragoste. drum bun. ce crezi ca vei rezolva?

| jamal000 a răspuns:

Categoric NU! In viata trebuie sa iti vezi mai intai interesul si binele tau si ulterior al celorlalti! Suna e egocentrism insa viata m-a lovit de atatea oric incat am constatat ca asa este cel mai bine!

| VerdeLila a răspuns:

NU! Pentru ca nu rezolvi nimic.

| ThePerfictionIsADream a răspuns:

Nu..crede-ma nu merita happy. Daca lasi timpul sa treaca vei observa mai tarziu ca ai facut o alegere corecta ca sa ramai in viata. Trust me! Si eu am trecut printr-o intamplare de genu, a fost un fel de depresie. Consulta un psiholog si analizeaza bine lucrurile. Pupicei :**

| Overlordspirit a răspuns:

Ce inseamna dragostea pentru tine. Exista dragoste fizica doar pentru senzatie si sex, si mai exista o relatie de dragoste mai profunda spirituala si de o durata mai lunga? deci ce alegi sex sau dragostea spirituala

| Mely616 a răspuns:

Nu,nu merita.
Oricum d emult iubesti o persoana si aceasta te-a parasit or something, asta nu inseamna ca merita sa mori.Nu merita absolut deloc, decat sa te gandesti la moarte mai bine du-te si mananca o prajitura! :*