| Adi_Verciuc_1993 a întrebat:

Se merita sa mori pentru alti?

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pentru un membru al familiei se merita

| ionutzul31 a răspuns:

Se merita sa mori pentru ceea ce consideri a fi important (o persoana, un scop...o idee)

| Gdeni a răspuns:

Din punctul meu de vedera NU
viata mea e mai importanta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde...Daca esti dezamagit in dragoste si vrei sa faci un gest necugetat, mi se pare o prostie
Daca as stii ca ar trebui sa mor sa salvez viata copiluui meu, as face-o fara sa stau pe ganduri.

| Fridăm a răspuns:

Aici depinde la cine şi ce te referi. Nu prea ţi'ai da viaţa pentru o persoană străină, despre care nu ştii nimic. Şi nici nu ai face'o dacă ai ştii că ar abuza de chestia asta, şi ar folosi şansa oferită pentru a face rău altora. Dar pentru o persoană la care ţii, se merită să o faci.

| FearOfTheDark a răspuns:

NU.

| TashaUhm a răspuns:

De ce sa mori pentru altii daca ''altii'' nu mor pentru tine?
Asa-numitii ''Prieteni'' pot avea doua fete: una''vai mama, sunt cel mai bun prieten al tau'', iar alta ''Mai da-l in ***''

E interpretabila intrebarea ta, dar si raspunsul meu!

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
In primul rand, normal este sa-ti folosesti TOATE resursele sa te salvezi pe tine pe altii din situatii critice.
Merita sa mori DOAR daca stii sigur ca moartea ta ( tu bolnav sau ranit) ar fi de folos cuiva care are mai multe sanse ca tine. Daca stii sigur ca prin sacrificiul tau vei salva mai multe persoane ( 1 persoana sacrificabila, nu jde ele ).
Sau, pentru o idee, in caz ca ai fi lider de opinie.
Altfel, nu merita sa mori degeaba.

| SimionAlexandru a răspuns:

Daca nu gasesti ceva pentru care sa traiesti, gaseste ceva pentru care esti dispus sa mori :-)
Nu trebuie sa decida NIMENI altcineva, asa ceva, in locul tau. Tu hotarasti ce faci cu viata ta.
Iti doresc o zi superba in continuare, Adi :-)

| alex500 a răspuns:

Doar pentru fratele/sora tahappy

| DieBitch a răspuns:

Nu se merită ..nimic în lumea asta nu merită să mori. Dumnezeu ne'a dat viaţa ca să o trăim ..nu să murim pentru cineva! Să fii prea slab de înger să faci asta. drept urmare NU! ( meriă să te lupţi pentru cineva, zbaţi sau altceva.dar nu să mori).

| AwakenTheMonster a răspuns:

Nu.

| Rockafellas a răspuns:

Salut! Daca vrei sa faci ceva pentru cineva, oricine ar fi acel cineva atunci ar trebui sa il salvezi nu sa mori pentru el, cred ca nu ii este de nici un folos in cazul in care te iubeste si iti este o persoana apropiata ca tu sa mori si el sa traiasca! Invata sa gandesti ca Chuck Norris! Bafta!