| restinvogue a întrebat:

Merita sa mori pentru Romania?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sa mori... Pentru ce? Pentru Romania?
Ca sa mori pentru ceva, trebuie sa iti fie clar ce e acel ceva, si ce valoare are pentru tine. Pentru ca ai o singura viata, care se va termina, si care, in dreptul tau, are o valoare inestimabila.
Deci, ce e Romania? O tara. O tara cu poporul ei. Cit iti pasa de acel popor? Acolo e raspunsul. Pentru ca, daca e sa nu iei calcul poporul, e doar un teritoriu. Merita sa mori doar pentru o bucata de pamint? Dar, daca poporul conteaza, trebuie sa iti pese de el. De fiecare locuitor al lui. Si atunci poate ai fi in stare sa mori pentru ei. Dar realitatea care e? Celor mai multi dintre noi, ne pasa de putini, cel mai adesea neamuri, prieteni, pe altii ii urim, pe altii ii dispretuim, iar de cei mai multi nu ne pasa deloc. Fiecare cu patratica lui. La urma urmei, de ce sa iti pese? Si atunci, de ce sa mori pentru romani, pentru Romania? Nu e totul o idee doar, o chestie de patriotism ieftin?
Adevaratii patrioti sunt cei ce sunt gata sa moara, dar mai intii gata sa le pese de toti cei din jurul lor, din neamul lor. Prin asta se disting marii conducatori. Nu e un lucru usor, nu o poate face oricine. Trebuie sa fii "croit" pentru asta.
La Revolutie au murit oameni. Am avut cunostinte care au fost ranite. Nu au murit pentru Romania. Au murit pentru libertate, ca sa nu se mai traiasca viata oribila de dinainte. In al doilea razboi mondial, s-a murit ca un nebun ca Hitler sa nu ajunga sa conduca lumea, deci tot pentru libertate. In primul razboi mondial s-a murit din bravura, au mers cintind la razboi, fara sa stie ce ii asteapta la Verdun pe foarte multi dintre ei.
Intotdeauna este un motiv serios pentru care mergi la razboi sa mori, cica in numele unei tari. Dar acela nu e tara in sine. Tara pentru tine, la urma urmei, nu inseamna prea mult. Sau gresesc?

| Mosotti a răspuns:

Nu merita sa mori pentru o tare care-si bate joc de tine si o doare in pix de tine.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Intr-un razboi nu mai e vorba de ce a fost, o vei face pentru propria persoana si familie, lupti pentru tine, fiecare lupta pentru el acolo.
Uita-te la ucraineni, crezi ca le mai pasa de ce a fost in tara? Nici ei nu au o situatie roza din pct de vedere economic, au avut guverne pro-ruse pe fata, adica i-au subordonat total, dar ei lupta, pana si milionarii de acolo care puteau fugi cu primul elicopter privat s-au alaturat armatei pe front, toata lumea lupta acolo, e o dorinta colectiva si o ura de a le crapa capul rusilor, s-au saturat total de neamul ala spurcat.
Noi romanii nu ne vom compara in veci cu ucrainenii, sarbii sau alta natie pur slava, aia lupta pana la capat, noi suntem fricosi, noi inghitim orice, multi vor fugi din tara daca o sa fie ceva, politicienii de aici se carau in secunda 2.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Milionarii fug, am vazut cum gramada de masini de bogati erau excortati de politia ukrainiana si chiar dadeau la o parte masinile oamenilor de rand catre granita. Lupta pe dracu, mereu bogatii au fost la adapost de razboi. Bogatii fug si ii doare in pix, ca nu vor sa-si riste sanatatea si viata lor si mai ales copiilor lor.
Lupta aia, nu zic nu aia de rand, dar unii se mai sustrag.

Chiar trist ca aia aveau prioritate la fuga si am vazut cum chiar politia a bruscat un sofer de rand ca iesise afara din masina impingandu-l catre masina lui.

Corect, nu ne vom compara cu ukrainienii, sarbii si altii.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Nu doar oamenii de rand lupta acolo, am vazut ca multi au renuntat la carierele lor si s-au alaturat armatei, civilii s-au inrolat in numar mare in armata, sportivii din Ucraina ramasi, absolut toate paturile sociale au pus mana pe arma si vor sa isi apere tara, or fi fost si bogatasi care au apucat sa fuga, dar acum nu mai au cum sa plece de acolo ca e legea martiala data, au devenit oameni obisnuiti in contextul asta. Cum ziceam, ucrainenii nu-s ca romanii, aia sunt bataiosi si nu se dau la o parte indiferent ca vorbim de mareata armata a lui putin, nici macar rusii nu au luat in calcul mobilizarea populatiei, tot respectul pentru oamenii astia, sper sa incheie cu bine toate socotelile cu rusnacii.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Nu te contrazic, poate lupta si unii din aia, dar multi au fugit. Oricum nu stiu, eu personal nu-s asa, nu vreau sa raman olog pentru nimic, sau sa mor in chinuri impuscat, ca nu mori chiar imediat, dar mai mult mi-e de mutilare, sa ajung sa nu ma mai pot sterge la c ca n-am maini, sau altele.

Bine, pe mine nu o sa ma ia si daca la noi va fi ceva, dar aia e.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Daca te duci la razboi nu e neaparat garantat ca o sa fii mutilat, schingiuit sau omorat, am auzit si cazuri in care destui s-au intors fara nicio zgarietura de pe front, ia in calcul si varianta sa nu patesti nimic.
Daca te incadrezi in baremul lor te vor lua, asta ipotetic pentru ca practic nu o sa fie nimic, sunt sanse de sub 1% sa se faca incorporarea obligatorie in caz de razboi, suntem prea bine protejati si nu indrazneste nimeni sa maraie la Romania.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pe mine nu ma ia, ca "norocu" e ca de cam 10 zile glicemiile au urcat iar, deci m-as reintoarce la diagnosticu de diabet din noiembrie (se pare ca, cand am lasat medicatia aia, temporar a revenit totul la normal) care te face inapt chiar daca ar fi, dar ai dreptate, nu o sa fie nimic.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Nu cred ca diabetul e o piedica pentru front, asta daca nu esti dependent de insulina, nu stiu exact conditiile de inrolare.
Du-te la medic si fa investigatii mai amanuntite daca ai dubii sa ti se zica clar daca ai diabet sau nu, asta pentru linistea ta.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Ba da, diabetu te face inapt, si cu si fara insulina, uite:

https://easyupload.io/fqy0mb

Am fost diagnosticat in noiembrie, acum ceva timp am incetat sa mai iau un tratament si a revenit la normal, dar acu iar a urcat fara medicamentul ala, am facut testul de toleranta la glucoza si l-am picat, deci nu mai am ce investigatii sa fac.

Dar acu orice rau spre bine ca na, in poza aia scrie ca se face TTGO adica testul cu glucoza, si daca ai toleranta alterata la glucoza tot inapt esti, iar eu am, la 2 ore de la glucoza daca ai peste 140 ai asta, asa ca aia e, eu am avut 154 acum 2 zile, deci faptul ca a trecut atunci a fost temporar, atunci m-am bucurat, acu zic ca bine ca a revenit in caz de ceva, ca glicemia o cobori oricum, dar sa te ia acolo e mai nasol.

Acuma nu stiu daca accepta analizele de la medic, sau te testeaza ei.

Si e normal sa fi inapt ca dracu iti sare glicemia pe acolo, ca nu ai regim si pastile.

| J0B0MAT a răspuns:

De-a lungul istoriei ţării noastre au fost milioane de oameni care au murit pentru România, ca noi să trăim acum într-o ţară liberă şi în mare proporţie unită. Eu zic că a meritat, nu poate nimeni să spună că sacrificiul lor a fost în van. Şi cu siguranţă dacă ar mai fi să murim pentru România, nu va fi în van.

| Mosotti a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ai fost o tara libera ca au vrut altii doar, altfel ne-o luam in freza. Duoa WW2 ai fost liber? Te-au luat rusii.
Inainte erai liber? Ca daca nu erai de acord sa dai petrol la nemti, veneau peste tine cu unguri cu tot, si asa ne-a dat la unguri in 40, desi eram aliati cu ei, culmea.

| Mayhem666 a răspuns:

Sa mori pentru o tara care e plina de coruptie si care iti intoarce spatele atunci cand ai nevoie de ajutor?
Nu, nu merita sa mori pentru ea.

| 1997onur a răspuns:

Da din toata inima.

| 1997onur a răspuns:

Masi duce si fara arma pe front si tot ma duc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Să mor pentru țară,
Zi-mi de ce să fac asta?
Când țara asta moarte înaintea mea" - Guess Who