| croissant a întrebat:

Merita sa mori din iubire?

Răspuns Câştigător
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Nu,nu merita! Viata este mult prea pretioasa ca sa ne batem joc de ea in halul asta.Trebuie mai intai sa te iubesti pe tine insuti si dupa pe partener, daca se renunta asa usor la viata indiferent de motiv inseamna ca nu te apreciezi.Sunt destule cai in care te poti bucura de viata, stii greseala noastra este ca suntem pasivi, daca ai afla ca nu mai traiesti maine pai ai trai ziua de azi cu cea mai mare intensitate posibila.

Răspuns utilizator avertizat
| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru AngelErmin):

Adevarat! Viata este scurta, tocmai de aceea trebuie sa ne-o traim la maxim in fiecare zi ca si cum ar fi ultima, sa ne bucuram de fiecare moment de care avem parte, sa ne bucuram de toate beneficiile pe care ni le ofera natura si sa fim recunoscatori ca putem deschide ochii in fiecare dimineata.Eu asa privesc lucrurile, toti avem parte si de necazuri in viata noastra dar trebuie sa gandim pozitiv.

13 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

A nu se confunda "iubirea" cu o pierdere vremelnică a sinelui, egoism şi exacerbare.

| aditimus a răspuns:

Din iubire nu, pentru cineva iubit poate, depinde de film.

| viavo a răspuns:

O persoana care se sinucide pentru ca a fost parasit, o face pentru ca sufera o depresie, dar daca ai fi nevoit sa iti dai viata ca ea sa ramana in viata, te asigur ca nu ai face asa ceva. Da, daca ai ceva cu capul s-ar putea sa o faci.

| RAY a răspuns:

Mori pe naiba, care femeie se sinucide din iubire? Cat dramatism, privund evolutia umana ce stim ca femeile se reproduc pentru hrana nu pentru asa zis iubire, fantezi, romantisnul este o fantezie umana ca si iubirea, egoosmul este ceea ce definește

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu! Nu mi-a cerut nimeni sa mor din iubire pentru el... al meu barbat este mai capos din fire, el ma vrea vie! happy

| GiorgianaGiorgi a răspuns (pentru Violleta2022):

Cat de tare a fost asta! laughing

| SilentRain a răspuns:

Doar daca suferi de retard mintal

| OldSoul a răspuns:

Pentru copiii tai da, pentru restul cazurilor ba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moartea aia din iubire e in cele mai multe cazuri(filme/carti)egoism mascat. Daca ai descrie o situație concretă ar fi mai simplu sa-ți zic dacă merita sau nu.

| Stropdeploaie a răspuns:

Merita sa traiesti din Dragoste pentru tine!

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Nu, nu merita sa mori din iubire. Viata nu sta doar intr-o persoana, un partener. Se poate ca acum sa crezi ea/ el era cea/cel menit/a pentru tine. Timpul si rabdarea iti vascoate pe altcineva in fata. Poate chiar persoana potrivita.