| amadeus a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia. Mi-am facut deja 3 teste de sarcina si au iesit negativ.De fiecare data m-am protejat. Exista vreo sansa sa fi ramas insarcinata? Nu am nici o stare de genul asta, doar ca imi simt burta mai tare. Daca nu sunt insarcinata, atunci de ce nu imi vine menstruatia? Este doar o intarziere? Mi-a intarziat cu 1 saptamana.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primul test de sarcina concludent se face dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei, din prima urina de dimineata si se repeta dupa inca 3 zile. Asadar, orice test de sarcina ai facut pana acum, trebuie privit cu circumspectie. Adica exista sanse de sarcina si in prezenta testelor de sarcina engative dar facute prea repede.
Totusi, este mai probabil sa nu fii insarcinata (cam 70%). Oricum o intarziere de 7 zile nu este "doar" o intarziere. In absenta sarcinii este o dereglare serioasa care impune examen ginecologic.

| lavynika a răspuns:

Daca te-ai protejat stai linistita ca este doar o intarziere.

| cucu :> a răspuns:

Raspunsul pentru intrebarea ta este urmatorul : STRESUL
Esti mult prea stresata si acesta poate cauza multe neplaceri sa le spunem asa.
Intarzierea menstruatiei sau aparitia lui mult my devreme
Asa ca stai linistita si i`a lucrurile cu calm

| Blondyx a răspuns:

Depinde cati ani ai se de cand ti-a venit menstruatia. daca nu ai mai mult de 14-15 ani e o intarziere... daca ai mai mult e mai nasol...