| ion12334 a întrebat:

Mi am aflat cimcuferinta si am ajuns la 12 cm. ideea este ca asta e diametrul meu, pe cand diametrul NOMINAL al prezervativelor durex este de 52mm. cum aflu eu ce prezervative as putea cere la farmacie? marimea penisului meu este de 16 cm. ce ii cer farmacistei? ce inseamna diametru nominal? cum il aflu?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asa cum ai invatat la geometrie, diametrul se poate calcul in functie de circumferinta. Diametrul penisului tau este de cam 39 de milimetri, ceea ce inseamna ca ti se potrivesc prezervativele de 50 si 52 mm.

| darrio2007 a răspuns:

12 cm circumferinta? Nu exagerezi?

| corbulalbrosu a răspuns:

Prezervativul pentru a sta ferm/fix pe penis trebuie sa aiba o marime/latime mai mica decat jumatatea circumferintei penisului. Jumatatea la cei 120 mm de circumferinta este 60. In acest caz se potriveste un prezervativ care are trecut la marime numarul 53, 54, 56, Lungimea penisului nu conteaza deoarece majoritatea prezervativelor au o lungime minima de 185-195 mm. Deci ceri farmacistei marimea 54 sau 56.

| Emilian65 a răspuns:

Ion, circumferinta de care vorbesti tu nu este tot una cu diametrul penisului. Pentru a afla diametrul fa urmatorul calcul: 12:3, 14. In functie de rezultatul obtinut ceri la farmacie diametrul prezervativului pe care trebuie sa-l folosesti tu.

| Oana92 a răspuns:

Doar pe TPU am vazut atata disperare! Mergi intr-un supermarket si la case exista rafturi pline de cutii de prezervative. Ia oricare model durex, sunt convinsa ca nu vei avea probleme. Sau ia mai multe modele, sa vezi care iti e cel mai ok. Si inceteaza cu disperarea asta, cred ca ai pus de 5 ori intrebarea asta!