| Aanfab a întrebat:

Mi s-a umflat zona ovarelor dintr o data si constant ma doare spatele in partea de jos, simt ca ma dor muschii din zona pelvina si am dureri in partea ovarului drept (ca niste intepaturi) de 2 -3sapt si de multe ori ma doare spatele, dar doar in partea dreaptă.
Am avut contact sexual pe 29 dec dar de atunci ciclul mi-a venit regulat si normal + ca alte simptome de sarcina nu am.
Tin sa menționez ca am avut candidoză vaginală dar nu am tratat o acum 2 sapt.
Ce as putea sa am? Aveti idee?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fi o boala cu transmitere sexuala care ti-a infectata grav ovarele si aparatul reproducator intern, probabil si rinichii, daca te doare spatele.
Mergi urgent la ginecolog si fa-ti investigatii medicale!

| dullcat a răspuns:

Medicul are idee, deci stii unde trebuie sa te duci, asta daca tii la sanatatea ta.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ești o fată tânără, rușinoasă în fața unui medic. Dar, trebuie să știi, că o durere radiază la diverse organe și să dea semne false.
Dacă consulți o planșă de anatomie umană, vei vedea că în față sistemul
de reproducere, dar în spate este sistemul urinar.
Deci, o radiografie poate determina cauza acestor dureri.
Gândește-te cum urinei, des, rar, ce culoare, miros are urina. Urina este de obicei incoloră, inodoră. Dar, orice infecție, poate schimba caracteristicile urinei.
Deci, începe cu acest prim pas, urina, apoi să te alarmezi să nu fie o problemă ginecologică!

| F6x5 a răspuns:

Este posibil să fie mai multe cauze pentru simptomele descrise, inclusiv probleme legate de sistemul reproducător sau alte afecțiuni. Este important să consulți un medic pentru un diagnostic precis și tratament adecvat. Unele posibile cauze pot include infecții sau inflamații ale organelor reproducătoare, chist ovarian, endometrioză sau alte probleme de sănătate. Un medic ar trebui să efectueze un examen fizic și, posibil, să recomande teste suplimentare, cum ar fi ecografii sau analize de sânge, pentru a confirma diagnosticul. Nu ezita să ceri ajutor medical pentru a clarifica și gestiona aceste simptome.

| Aanfab explică (pentru F6x5):

Dar insarcinata nu pot sa fiu, nu i asa?
nu pot sa stau linistita