| Larisa999 a întrebat:

Sunt in alta tara, fetele de aici sunt diferite fata de mine, ele au bani sunt bogate au haine faine se machiaza sunt perfecte si au incredere in ele. Eu nu sunt ca ele sad! Ele se baga usor in seama cu oricine si au caracter. Eu stiu limba binisor dar azi e prima zi cand le-am cunoscut si au cam ras de mine. Au zis ca arat ca o albaneza si nu stiu de ce. Au fost dragute, ne-au aratat scoala si multe chestii dar nu sunt genu meu si daca nu ma tin de ele si nu incerc sa fiu ca ele o sa creada ca sunt o ciudata si nu or sa vrea sa fie prietene cu mine sad! Eu ma stradui dar sunt putin cam speriata pentru ca e ceva nou pentru mine sa fac scoala in alta tara. Nu mai e ca in Romania sad! sunt alte reguli pe care trebuie sa le respect cu strictete, si in Romania faceam chestia asta dar stiti voi cum e. Esti printre romani de simti acasa, esti printre foarte multe alte natii deja se schimba putin treaba. Cum sa fac sa vb cu fetele alea? Despre ce subiecte? Cum sa ne imprietenim? Cum sa le dau o parere buna despre mine? Si cum sa am incredere in mine in fiecare cuvant pe care il spun? Cum sa nu-mi mai fie frica sa cunosc persoane noi? Va rog sa ma ajutati. Va pup.

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Larisa,nu te descuraja.
Ia imagineaza-ti sa o iei pe una din ele si sa o aduci in vechea ta clasa in tara, intre fostii colegi...parca-si pierde mult din stralucire,nu crezi?
Ele doar sunt multe si au crescut altfel,nu au idee despre ce inseamna sa cresti in Romania.
Ca sa te integrezi cat mai repede, va trebui sa te inarmezi cu mult simt de observatie si cu rabdare.
Nu le copia hainele, doar culorile cu care se imbraca.Vezi ce predomina si poarta cam asa ceva.
Sa nu te intereseze aerele lor de superioritate,daca sunt incapabile de sentimente umane,priveste-le ca pe Mo si Foca,amuza-te pe seama lor dar nu pune la suflet.
Vei avea de-a face cu rautati si va trebui sa fii tare si sa fii mandra de cine esti si ce esti.
Nu e nevoie decat sa respecti regulile lor, sa stii sa taci cand trebuie si sa inveti cat mai bine, cu inversunare.Asta e marea ta arma, in fata lor.Traite in puf, fara necazuri si probleme, posibil sa nu le prea ajute mintea si aici poti iesi tu in scena.Romanii sunt isteti foc si din descrierea pe care ai facut-o vad ca te duce mintea.
Asa ca,pe cai.
Printre copii mai linistiti iti vei gasi si prieteni,se vor apropia singuri de tine cand iti vor intelege calitatile,cand vor vedea ca esti corecta si dreapta si modesta.
Esti puternica fara sa stii nici tu de ce anume esti in stare, viitorul ti-o va dovedi! Romanii rabda multe, indura aproape orice si nu-i infrange nimic niciodata.Sunt neamul cel mai capos scapat in lume.
Curaj!
Si hotarare!

| adinaxD a răspuns:

Salut! happy
incredere trebuie sa ai si tu in tine happy nu doar ele :O
si NIMENI nu e perfect...fiecare are calitati de defecte happy
pai acum prima zi a trecut happy. trebuie sa stii ce sa faci din a-2a...daca sunt regulile asa stricte. urmareste ce fac ceilalti copii, ia-ti notite
tu nu esti ciudata, esti doar diferita de ele tongue
nu trebuie sa fii prietena cu toat fetele cu fite, sigur mai sunt si alte fete in clasa, imprieteneste-te cu o fata care vezi ca e mai ''linistita'', care crezi ca e genul tau, daca o sa incerci sa fi ca toate fetele cu fite si o sa te imprietenesti cu ele, o sa fii catelusul lor, ele o sa te accepte doar ca sa te faca de ras, si daca o sa te creada o ''ciudata'' tie nu trebuie sa iti pese ce cred ele happy
sper ca te'am ajutat! happy :*
si iti ures SUCCES!
papa! happy

| alexandrag a răspuns:

Un pas inainte ar fi sa incerci sa nu le mai ridici in slavi, cand esti cu ele simte-te egala lor, caci de fapt ele nu is cu nimic mai speciale decat tine... fi tupeista si incearca sa dai dovada de o personalitate puternica si asta o sa le intimideze iar tu n-o sa te mai simti inferioara lor happy sper ca te-am ajutat

| Alinushaaaa a răspuns:

Pai nu stiu, dar pur si simplu trebuie sa ai incredere in tine. Esti frumoasa! Nu lua in seama ce zic ele oh go on Tu stii ca esti frumoasa si gata! Si vorbeste cu ele, nu conteaza asa mult frumusetea exterioarawinking mai importanta este cea interioara!
P.S daca ele rad de tine sunt proaste oh go on chiar nu inteleg cum poti sa razi de o alta creatie a lui Dumnezeu! Chiar nu inteleg. Si pana la urma romancele sunt cele mai frumoase femei!winking laughing