| xyu a întrebat:

Nici nu știu cum să incep, eu pe data de 12 martie, am avut contact sexual(neprotejat )cu fostul meu prieten, după aceea ne-am certat și a disparut din peisaj, pe data de 18 am avut contact (neprotejat)cu actualul, iar de pe data de 20 pana pe 26 am avut ciclul menstrual.
Pe data de 1 aprilie a ejaculat in mine(actualul), iar acum la toate ecografiile medicul îmi spune că sarcina este mai mare ..sunt sanșe să fi ramas de pe data de 12 martie insarcinata?(eu știu clar ca pe data de 1 aprilie am ramas ).
Măsuratorile arată in plus cu 2saptamani.
Nu știu exact cum se calculeaza saptamanile sarcinii.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Sarcina se calculeaza intotdeauna din prima zi a ultimei menstruatii, nu a fecundarii propriu-zise, sau a contactului sexual (care poate fi si cu pana la 5 zile inaintea fecundarii), deoarece atat ovulatia (deci ziua fecundarii), cat si implantarea zigotului (implantarea ovulului fecundat in endometru dupa 9-12 zile de la fecundare) sunt date care nu se cunosc cu exactitate de 100%. Deci consensul medical este sa se calculeze sarcina din prima zi a ultimei menstruatii, aceasta fiind o data sigura.Din acest motiv, majoritatea femeilor vor avea 1-3 saptamani in plus (unele mai mult) de sarcina, fata de varsta reala a sarcinii de la conceptie.

In cazul tau, prima zi de sarcina este 20 martie, deoarece atunci ai avut ultima menstruatie, chiar daca in mod evident NU erai insarcinata atunci si ai ramas insarcinata la urmatoarea ovulatie, care s-a produs dupa 1-3 saptamani de la data menstruatiei.

In cazul tau, astazi, 23 iulie, esti insarcinata in 18 saptamani si 6 zile, maine implinind 19 saptamani de sarcina.

Multa sanatate si sarcina usoara!

1 răspuns:
| jessikz0r a răspuns:

Salut, calculele acelea de medici uneori sunt gresite. Am patit o chestie asemanatoare. Sunt sanse de 95% sa fie iubitul actual, asa ca nu te stresa pe tema asta. O zi minunata!