| CuMentalitate a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep si nu stiu daca exprimandu-mi problemele pe acest site voi gasi cu adevarat o rezolvare a problemelor mele. Dar totusi, o parere, un sfat, o critica cu siguranta imi vor fi de folos pe viitor.
Problema e urmatoarea : Desi am 18 ani, nu am avut niciodata o prietena ( iubita). De fiecare data cand am incercat sa ma apropii de o fata, am simtit ca sunt respins si refuzat. Toate fetele cu care interactionez ma vor aproape doar ca prieten, doar ca un bun sfatuitor sau un psiholog de nadejde. Nu zic ca aceasta postura m-a deranjat de-a lungul timpului, doar ca varsta, dorinta cer si altceva. O iubita, care sa ma inteleaga, sa ma iubeasca si sa ma respecte asa cum as proceda si eu cu ea. Nu stiu unde a intervenit problema de fiecare data, ce nu a mers. Trebuie sa recunosc ca nu am actionat pana la capat in a-mi manifesta sentimentele fata de respectivele fete pentru ca am simtit ca nu are rost. Din fire, sunt un tip negativist, pesimist si cu prea putina incredere de sine. Totusi, marea mea nemultumire consta in faptul ca alti baieti de varsta mea, poate mai putin frumosi si mai putin destepti ca mine, au o prietena, au relatii stabile si frumoase si nu inteleg de ce mie nu mi-a iesit niciodata. Momentan, sunt resemnat cu ideea ca eu sunt exceptia de la proverbul,, Fiecare isi gaseste perechea candva,,. Pur si simplu nu mai am nicio speranta. A nu se intelege ca sunt deprimat si vreau sa-mi tai venele. Din contra...vin vremuri frumoase, facultate, momente fericite, dar poate incomplete, din prisma faptului ca nu am pe cineva langa mine.
Nu stiu daca mai e nevoie sa mentionez ca nu am fost crescut incuiat in casa de parinti, din contra, ei m-au sfatuit intotdeauna sa-mi fac o prietena si sa scot capul in lume.
Textul asta e mai mult o doleanta decat o intrebare, dar totusi, ce sfaturi puteti sa-mi dati?

Răspuns Câştigător
| djlukass a răspuns:

Pai sfatul meu daca il poti considera asa este sa fii un pic mai barbat si sa iti exprimi sentimentele fata de o fata daca tu o vezi speciala. Sa iti spun sincer nici eu pana la 19 ani nu am avut o relatiein adevaratul sens al cuvantului ce au fost erau de alea de copii mici intelegi? Iar intr-o zi norocul mi-a surs si mi-a aparut in cale fata pe care o doream. Chiar daca e mai mare ca mine cu 4 ani nu asta conteaza, eu unul pun accent pe alte principii si vad ca si tu esti un baiat descurcaret asa de fel si iti merge capul si observ ca un pic de psihologie cunosti. Tot ce trebuie sa faci este sa fii sigur de ceea ce simti si sa crezi in sansele pe care le ai. Desi eu acum doi ani aveam 19 ani iar prietena mea 23 niciodata nu mi-ar fi trecut prin cap ca voi putea realiza chestia asta, dar am insistat si am crezut in sansele mele. Iar acum dupa aproape 2 ani de zile vreau sa iti zic ca am o relatie fericita chiar daca au fost si cateva momente neplacute (2-3) in care nu am fost noi foarte confortabili dar am stiu sa o scoatem la capat si sa relationam. Desi la inceput multi erau sceptici in privinta noastra si nu credeau in sansele noastre noi am dovedit si dovedim ca se poate, atata timp cat vrei si exista dragoste si comunicare. Tot ce as putea sa te sfatuiesc este sa cauti pe cineva mai linistit pe placul tau si sa nu alergi dupa acea persoana. As putea sa iti argumentez multe dar probabil nu ai avea rabdarea de a citi atat de mult cat despre stima ta de sine tu singur ii scazi valoarea nu altcineva, trebuie sa fii mai increzator in tine pentru ca nu ai nimic niciodata de pierdut ba chiar mai mult ai de castigat si nu o spun doar asa ca sa te incurajez o spun ca asta e adevarul si eu intotdeauna am cautat sa vad ce am invatat chiar daca am dat gres din ce am facut dar stiu pe viitor sa numai fac acea greseala. Numai bine si succes pe viitor iti doresc si fii mai optimist ca materie la tine exista dar ceva bate pasul in loc. Te mai astept cu alte nelamuriri daca mai ai.

1 răspuns:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Fetele te percep ca prieten pentru ca probabil asta si vrei. Fiecare om atrage lucrurile de care are nevoie. Nu te mai compara cu ceilalti,compara-te cu tine si atat. Sa stii ca nu e un capat de lume ca nu ai prietena,nu ti-a venit timpul,crede-ma. Poate trebuie sa mai inveti unele lucruri pana o sa-ti dai seama ce si cum. Ai rabdare,si daca vrei sa ai o prietena,gandeste in sensul asta. Da, e bine sa vorbiti, sa fiti prieteni, dar nu dezvolta chestia asta prea mult, fa-o atat cat trebuie.