| Elena474 a întrebat:

Nu pot sa il uit pe fostul meu prieten. Am fost impreuna 5 luni dupa care ne-am despartit deoarece el vorbea cu alta fata si tot flirta cu ea, atunci pot sa spun ca am exagerat si eu destul de mult si nu l-am lasat sa imi explice care este situatia. Dupa asta nu am mai vorbit pana in martie cand a inceput sa se comporte frumos cu mine iar eu ca o proasta m-am lasat vrajita de el. Am fost maxim o luna impreuna deoarece doar eu trageam de relatie si ma luptam singura. Pe el nu il interesa deloc, in acest timp vorbea cu o "prietena" de a lui, ei ii putea scrie dar mie nici macar un mesaj nu imi dadea. Am vorbit cu el sincer si mi-a spus ca mai bine ramanem prieteni ca sa nu se intample ca anul trecut si sa nu ne mai vorbim deloc. Acum suntem iar in aceasta situatie si nu il pot uita, mereu cand cineva vorbeste despre el imi aduc aminte cat de frumos m-a mintit si imi vine sa plang. Chestia cea mai groaznica este ca el face parte din grupul meu de prieteni si asta inseama sa il vad de fiecare data cand stau cu prietenii mei. Am incercat sa ies in oras cu fetele pentru a uita, sa imi ocup timpul cu orice altceva dar seara cand ma duc la culacre tot el imi vine in cap. M-am saturat sa sufar si sa plang dupa el iar lui nici macar sa nu ii pese. El a fost primul meu prieten si prima mea iubire si nu stiu ce as mai putea face ca sa il uit ( am 16 ani)

Răspuns Câştigător
| Giulia97Anna a răspuns:

Parca m-as vedea pe mine.Si eu am fost intr-o situatie foarte asemanatoare cu a ta.Si el a fost primul meu prieten cand aveam 16 ani.Nu mai ca la mine el chiar m-a inselat.Si nu vroia sa recunoasca deloc! Toata lumea ii vedea impreuna, se tineau de mana nu mai el imi zicea ca sunt doar amici.Stii ce-am facut? L-am scos din viata mea! Definitiv.Nu mai ca la tine este o situatie mai dificila.Pentru ca el face din grupul tau de prieteni...Aici chiar nu stiu ce sa-ti zic...doar nu iti vei face alti prieteni ca sa nu te mai vezi cu el, nu? Daca nu te vezi cu el este foarte bine.Pentru ca il uiti usor usor.Incearca sa iesi pe afara cu prietenele tale(dar sa nu apara si el prin preajma)Uita-l! In cazul meu dupa ce i-am dat papucii el a insistat sa fim macar amici.Nici macar atat nu vroiam.Insa dupa aprox.2 luni am intalnit pe altcineva(actualul meu iubit).El a umplut toate golurile lasate de fostul.Crede-ma ca daca iti gasesti pe altcienva te vei simti mai bine.Dar sa nu o faci sub pretextul sa-l faci gelos pe fostul.E cea mai mare greseala! Asa am facut si eu la inceput.Dar dupa am renuntat.Si m-am intalnit cu actualul iubit.Si am vrut sa am o relatie cu el nu ca sa-l fac gelos pe fostul.Pur si simplu m-am indragostit de el. Sper ca intelegi la ce vreau sa ma refer.

5 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Baiatul estela varsta distractiei nu relatiilor serioase el vrea sa icnerce si alte fete este momentul sa te retragi elegant din relatie si sa nu il mai deranjezi

| Giulia97Anna a răspuns:

Iti multumesc pentru fundita si sper ca raspunsul meu te-a ajutat sau macar moralizat! happy

| Elena474 explică (pentru Giulia97Anna):

M-a ajutat foarte mult, multumesc frumos :*

| Florentina9210 a răspuns:

Uitarea este neglijabila. Il uiti cu timpul. mai gasesti si altul, mai bun si cu bani mai multi. Nu plange, ca iti strici ochisorii!
Daca lui nu ii pasa, tie de ce ti-ar pasa? Nonsense.

| WaterDrop a răspuns:

Sa`ti continui viata si incet incet se va diminua durerea.Prima iubire nu se uita niciodata stii cum se zice.Pastreaz`o ca o amintire placuta si nu o transforma intr-o suferinta. Apoi ridica`te si mergi mai departe, vor mai urma si altele.Ridica colturile gurii si zambeste, nu le mai arata ca tu suferi.El a facut asta deja, asa ca acum invata din greseli apoi fa si tu la fel.Nu`ti pierde speranta, pentru ca va fi mai bine in curand.