| Antonio9166 a întrebat:

Nu stiu cum sa incep cred ca la inceput af fi bine sunt claudiu si in 2 zile fac 23 de ani si acum sunt sigur ca sufar de depresie motivul? pai eu m-am lasat de scoala in clasa a 7 de atunci am muncit am avut o viata simpla am iubit prima data cu adevarat la 19 ani si chiar daca acea fata nu m-a iubit mereu am fost un prieten bun dupa am mai avut 2 mici relati si dupa iar am iubit o fata care nu era de la mine din oras care era departe si care stiam ca ma iubeste asa cum sunt (eu eram din Bucuresti dar la 20 de ani m-am mutat in Italia si ea statea in Ploiesti). dupa ce am inceput relatia a fost ca un fulger m-am indragostit nebuneste de ea, in 2011 in decembrie am decis sa las tot pentru ea si sa merg sa stau la ea in oras ca sa fin inptruna si ca ea sa termine liceul m-am mutat in Ploiesti si am avut o relatie cu adevarat frumoasa a trebuit sa plec iar pentru putin timp si dupa m-am intors in decembrie 2012. totul parea perfect chiar daca am lasat prieteni familie salariul de 1700 euro pe luna etc... totul era perfect pentru ca o aveam pe ea. am inceput sa stau cu ea si mama ei care era in divort si mam angajat nu mai aveam atat de mult timp pentru noi 2 eu eram cu munca si cand nu munceam aveam nevoie de putin timp singur ca sa imi revin din cauza stresului... si am inceput sa avem certuri si nu ne mai intelegeam dar eu tot o iubeam chiar daca spuneam ca o sa plec si multe altele inca faceam o groaza pentru ea o ajutam cu orce puteam eu pentru ca o iubeam la fel de mult. cam prin ianuarie ia a inceput sa petreaca timpul cu o prietena de la scoala statea si cand eram eu liber si aceasta prietenie a schimbat-o total. prin martie a intalnit un baiat prin aceasta prietena si nu stiu toate detaliile dar sau combinat in acea luna cam pe la jumate cred cand eu eram la munca si munceam ca sa ii fac ei viata mai buna. si nu mai imi acorda deloc atentie nu mai zicea nimic frumos la adresa mea sau sa se comporte asa cum o stiam. doar atunci cand avea nevoie de bani. pe data de 7 MAI am aflat pentru ca ea nu ma voria sa petreaca timpul cu mine si eu trebuia sa ma intorc in Italia pentru a termina scoala de soferi. ea mereu chiar si atunci incerca sa ma minta sa imi spuna ca ma iubeste si restul dar nu o mai simteam ca inainte daca ma iubea facea orce ca sa ma ia inapoi iar acum doar o spunea nu facea nimic. m-a parasit pentru ca eu nu mai aveam timp pentru ea pentru ca munceam pentru ea si nu mai aveam timp sa ii fac surprize mereu. iar de cand am aflat in sufletul meu as vrea sa o iert dar stiu ca nu pot pentru ca ea acum cel putin nu ma vrea pentru cine sunt ma vrea pentru ce am si ce posibilitati ii deschid in lume bani mei pe care ii fac in Italia si posibilitatea la o viata cu adevarat mai buna. si acum sunt in depresie pentru ca am pierdut singurul lucru pentru care eu luptam cu viata si sa va spun de ce prieteni nu prea am cand ii spun toti sunt ocupati familie ma suna o data pe luna sau la 2 luni si nu am scoala sau un viitor de care sa ma agat.nu am nimic cu adevarat nimic m-am apucat sa beau dar asta ma face sa ma gandesc mai mult la ea. sa fumez iarba af fi o solutie pentru ca ma relacseaza putin dar doar atat.

intrebarea mea acum este: cum as putea ori sa trec cu adevarat si sa gasesc pe altcineva nu sunt un macio am avut doar o relatie serioasa si cateva de 2 3 luni peste ori cea mai rapida si fara dureri moarte?

20 răspunsuri:
| lo a răspuns:

Trebuie sa te mobilizezi, ai tot viitorul inainte cum ai spus ai 23 de ani,La multi ani fericire si noroc! Esti tanar, ai tot viitorul inainte sa faci tot ce iti doresti.

Ia o pauza, distreaza-te si disfruta de viata dar responsabil, lasa iarba si alcoolul, alcoolul in exces.Cunoaste fete si daca iese ceva...
Preocupate o perioada de tine, vezi ce vrei sa faci in viata, procura sa iei permisul(succes) apoi poti urma cursuri de formare intr-un domeniu care ti-ar place.Nu iti pune piedici singur, lupta pentru tot ceea ce doresti sa faci.Cum am spus, esti tanar ai tot timpul sa te formezi, sa te distrezi si ulterior sa iti creezi o familie.Succes si capul sus!

| Antonio9166 explică (pentru lo):

Crede ma eu incerc sa ma adaptez situatiei nu este usor, cum sa iti spun prieteni mai vechi si mai buni sunt in Romania eu sunt in Italia(tocmai am venit de cateva zile) si aici nu am prieteni apropiati si ei au munca prieteni lor iubita etc. am incercat sa ma distrez dar singur nu prea pot. in viata credeam ca vreau sa fiu bucatar si unde lucram inainte nu ma primeste pana nu poate sa aiba din nou incredere in mine pentru ca am plecat si atunci avea nevoie de mine. este complicat cel putin o perioada nu am nimic de facut decat scoala de soferi si sa imi gasesc pe altcineva nu prea am noroc in acest domeniu niciodata nu am avut noroc.

| lo a răspuns (pentru Antonio9166):

Tu nu vezi decat partea goala a paharului, si te inteleg dar, nimeni nu a zis sa le faci pe toate o data, ia-ti timpul de care ai nevoie.Esti in strainanate,stiu ca lucrurile sunt diferite acolo,lumea pare mai rece si noptile mai grele."Prieteni"gasesti peste tot si crede-na nu ai nevoie de ei,ai nevoie de tine,bazeaza-te pe tine,invata sa faci asta. Poti incepe prin, a-ti cere scuze la locul de munca, daca nu te iarta, gasesti in alta parte si pornind de aici incepe sa iti construiesti viata. Daca iti pui piedici singur nu vei reusi nimic.Fa-ti o lista a obiectivelor pe care vrei sa le indeplinesti, incepe cu cinci nu renunta pana nu le indeplinesti.Crede in tine, foloseste dictonul:reusesc in tot ce-mi propun(obiectivul.)Daca ai incredere in tine vei reusi sa iti construiesti viata cum iti doresti.

| neutrino a răspuns:

Chiar daca relatarea ta este scrisa " la misto", trebuie sa accepti ca, chiar daca adevarul nu-ti este favorabil, fiecare trebuie sa ne vedem "lungul nasului" si sa acceptam relatii din aceeasi categorie sociala din care facem parte, fiecare. Crede-ma ca stiu foarte bine ceea ce vorbesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru neutrino):

Ce mizerie ordinara ai spus, ar trebui sa-ti fie rusine!
Eu il admir pe baiatul asta. O sa-si revina el. Fata aia e o ploada si nu stie ce-i cu ea.

| Antonio9166 explică (pentru neutrino):

Da poate este scrisa la misto dar eu nu am spus nimanui prin ce trec de ce? pentru ca cei care aud nu stiu cum a fost indiferent ce as face nu as putea sa expic tot pentru ca mi ar trebuie saptamani ca sa intelegeti ce s-a intamplat cu adevarat.
poate ca da am fost diferiti poate am fost la distanta si poate ca nu a fost sa fie dar eu incerc sa trec peste. si caut un mod prin care sa fac asta. nu sunt perfect nimeni nu este dar toti suntem egali.

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Este treaba ta pe cine admiri, eu mi-am spus sincer parerea si este bine sa nu intervii ca mucea... O seara buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru neutrino):

Cine spune ca este bine? laughing Cand sunt asemena mizerii spuse, ma simt nevoita sa intervin pentru a reduce cantitatea de jeg enuntat de anteriorii mei comentatori.

| Cristiann25 a răspuns:

Sincer? Pentru mine in viata conteaza doar sanatatea pe primul loc si in al doilea rand BANII! Asa am fost invatat sa fiu cu bani mereu(nu sunt un copil).Cu fetele mai distrez mai mereu pentru ca nu are rost sa pun suflet.Tu din ce ai povestit aici nu prea esti barbat ci mai mult comportamentul unei femei plangacioase! Cum sa-ti lasi salariul de 1700 euro pe luna pentru o femeie? NICIODATA sa nu mai faci asa ceva. Femeile vin si pleaca.Atata timp cat o sa ai bani si sanatate o sa fii fericit pentru ca atunci si femeile o sa traga la tine care mai de care mai frumoase! O sa ma contrazica poate multi pe aici pentru ca sunt doar niste oameni care cred in iubire si ar sta si intr-o casa care sa cada pe ei doar ca sa simta ca sunt iubiti.
P.S:Lasa aiurelile si mergi sa muncesti, fa-ti un rost in viata! Succes!

| 1NoNamer a răspuns (pentru Cristiann25):

Dupa parerea mea, tu nu prea ai dreptul sa-l faci pe el "o femeie plangacioasa", pentru ca tu nu ai trecut prin ce a trecut el. Tu (dupa cum ai spus) esti invatat sa fi cu bani, el in schimb, a trebuit sa munceasca de cand avea 14 ani (presupun). Si in legatura ca si-a lasat locul de munca pentru femeia pe care o iubea, eu personal as fi facut acelasi lucru. Daca exista 1% sanse ca femeia dupa care te duci, sa fie cea cu care iti vei petrece restul vietii, si care te va iubi neconditionat, merita!
Cristian, incearca sa nu mai privesti femeile ca pe niste obiecte "fun", nu zic ca are rost sa pui suflet in fiecare relatie, dar ia in calcul si posibilitatea asta.

Chioveanu, lasa bautura, ierburile si munceste/ fa scoala. restul va veni de la sine. Ai respectul meu!

| Cristiann25 a răspuns (pentru 1NoNamer):

Pai chiar are tot respectul meu si toti oamenii care MUNCESC ca sa aiba, sa faca ceva in viata si nu stau sa astepte sa le dea parintii bani si de mancare.Nu as lasa niciodata o afacere, un servici foarte bun/bun pentru o femeie.Nu o sa stii niciodata daca aia o sa fie femeia cu care o sa iti petreci restul vietii!

| olivikkka a răspuns:

Bautura si iarba poate te fac sa te simti bine pe moment, insa nu iti solutioneaza problema deloc ba dincontra, crezi ca o fata de treaba care sa te iubeasca o sa se uite la un betiv sau drogat, iti zic ca nu iti faci rau tot tie, esti barbat trebuie sa fii puternic esi cu prietenii, du-te in excursii gaseste activitati noi nu este sfirsit de lume daca o fata ti-a facut asta totul se intimpla cu un scop chiar daca noi la inceput nu ne dam seama, la timpul potrivit o sa gasesti fata perfecta trebuie doar sa ai rabdare, bafta

| Antonio9166 explică (pentru olivikkka):

Eu nu prea beau inainte foarte rar doar la ocazi sau cand vreau sa ma distrez dar tot am o limita(chiar si acum tot ma opresc doar ca mi am extins limita) si iarba da nu am fumat pana acum cateva zile. dar poate nu ar fi o asa durere mare pentru ea daca as avea prieteni sau familia dar nu am nici una. sunteti singuri caruia le am spus pe scurt adevarul. nici un prieten nu mar asculta serios sau familia abia daca ne vorbim, daca s-ar putea poate pentru ei af fi fost mai bine daca nu eram ca sunt o rusine dintr o familie de avocati sa iasa cineva ca mine un nimeni. si poate e cineva pentru mine dar am incercat sunt praf a incepe o conversatie si de a o continua. cand vine vorba de fete sunt praf si munca era o ocupatie daca o mai aveam...

| Pimpux a răspuns:

Sfatul meu este sa reiei clasa a 7-a si sa termini liceul. crede-ma te-ar ajuta enorm. in primul rand sa te exprimi si sa scrii corect. dupa aceea sigur te vor dori fetele.

| Antonio9166 explică (pentru Pimpux):

Este cam tarziu nu crezi dar da ai dreptate ar trebui dar viata mea este in Italia acum si ca sa o pot termina trebuie sa ma intorc in Romania.

| Pimpux a răspuns (pentru Antonio9166):

Tarziu? niciodata nu e tarziu sa inveti. altii termina facultatea la 50 de ani. nu este o rusine. omul cat traieste invata. daca tu consideri ca iti este mai bine in Italia si sa ai asemenea probleme de exprimare este decizia ta. eu mi-am spus parera, e o lume libera. doar TU decizi ce e mai bine pentru tine.

| RUDOFL4X4 a răspuns:

Salut claudiu incearca sa gasesti o fata care sa te iubeasca asa cum esti e foarte bine ca muncesti lasa bautura si iarba nu te ajuta cu nimic doar pe moment vezi de lucru si incearca sa gasesti o fata care te iubeste lasa trecutul si uitate la viitor daca vrei iti dau id meu de mes si poti sa imi povestesti si te mai ajut cu sfaturi mult succes sper sa iti fie mai bine

| Antonio9166 explică (pentru RUDOFL4X4):

Pai ea a fost singura care ma inteles si iubita asa cum sunt dar nu mai pot sa fiu cu ea si sincer nici nu mai vreau, si sa gasesc pe alta sunt lipsit de talent de socializare. munca nu mai am ca tocmai m-am intors in Italia si nu mai are incredere in mine pentru ca am plecat de 2 ori de la el pentru aceiasi fata. sa gasesc pe cineva care sa ma iubeasca asa cum sunt nu cred ca vreo fata va vrea sa ma cunoasca cele care mau cunoscut le-am indepartat pentru ca eram cu ea si in Italia fetele sunt total diferite in Romania mai aveam 1% sanse aici am -10% sanse.

| alexandra98flory a răspuns:

Buna,Claudiu! Eu am 15 ani insa sper sa te fac sa te gandesti de doua ori inainte de a face o greseala. In primul rand sunt multe fete in lumea asta de care te-ai putea indragosti (apropo am remarcat ca te indragostesti repede). Eu cred ca nu este un capat de lume si nu ar trebui sa te gandesti sa te apuci de ierburi sau sa devii vreun alcoolic. Esti tanar si ai toata viata inainte, du-te in Italia inapoi si ai sa vezi ca se va deschide si pentru tine o fereastra, chiar daca usile sunt incuiate! Nu renunta la viata doar pentru o fata. Acolo undeva e si pentru tine cineva, crede-ma! Eu am spus doar ce am crezut, stiu ca vor fi multi care vor spune ca m-am bagat si eu in seama si chestii de genul asta! Insa eu sper sa te mai gansesti de 2 ori de 10 ori de cate ori va fi nevoie si ai sa vezi ca pentru cineva care nu a stiut sa te aprecieze nu merita sa-ti distrugi viata! Iti urez succes pentru ca in prima faza va trebiu ca tu sa te convingi pe tine asta. Si cred ca daca te-ai duce si la un psiholog te-ar ajuta sa te descarci! Bafta! :* :*

| Antonio9166 explică:

Ce sa spun asta am spus cand eram intr o stare de depresie, acum nu mai sunt asa si privesc asta ca o lectie si am atatea de invatat din asta si inca incerc sa vad unde am gresit ca sa nu mai gresesc si o a doua oara asa ca nultumesc de sfaturi toate bune si rele pareri si opini legate de povestea mea azi este ziua mea si ma simt super ok singur si chiar sunt mandru de mine si increzator pentru ca cea ce am spus mai sus nu ma caracterizeaza deloc.

pentru ca am calitati(am si defecte) care pana acum nu le am pus in valoare si nici macar nu le stiam deja ies cu alte fete si locuri de munca am deja 2 oferte bune si prieteni daca nu sunt cu mine imi voi gasi o mai buna clasa de prieteni. bafta all