| Cristiana9400 a întrebat:

Nu vreau sa imi înșel partenerul dar el ma obliga sa fac asta. Lucrurile nu mai merg între noi de mult timp, iar eu am obosit si nu vreau sa continui. El refuza sa ne despartim, deși stie ca nu mai simt nimic pentru el.
Am intalnit un baiat pe care as vrea sa îl cunosc, însă nu vreau nici sa ies sa beau o cafea cu acest băiat pana nu îmi inchei relatia. Nu vreau sa insel, vreau sa fac lucrurile asa cum trebuie. Indiferent ca eu voi fi sau nu cu baiatul respectiv, relația actuala trebuie sa se incheie. Actualul partener nici nu vrea sa auda, el crede că dacă insista eu am sa continui. Nu ma mai simt bine alaturi de el, vede și stie asta dar ma cindidera proprietatea lui.
Nu stiu ce sfaturi astept de la cei care imi citesc poveste, dar m-ar ajuta sa stiu cum ar proceda alte persoane in situatia de fata.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-am raspuns si la intrebarea precedenta si te-am sfatuit sa-ti iei valiza si sa te muti, ca sa-i arati fostului iubit, ca relatia s-a rupt definitiv, fara sa mai existe vreo sansa de viitor impreuna cu el.

| mihai69 a răspuns:

Ești cumva legată cu lanțul de calorifer? Dacă simți că trebuie să închei o relație, ieși pur și simplu pe ușă și nu te mai uita înapoi!

| Freya1 a răspuns:

Ti-am mai spus. Daca tu ai vrea sa pleci l-ai da pur si simplu afara si gata.Dar incep sa cred ca tie iti place situatia in care esti.
Eu am avut o relatie de 8 ani, iar cand am terminat am terminat.A insistat sa raman si sa ma intorc dar am zis nu si punct.I-am explicat pe indelete ce este si ce imi lipseste si. Acuma chiar suntem prieteni si ne sfatuim reciproc.
Nu exista ma tine cu forta ca ai si tu familie, exista politie.

| OldSoul a răspuns:

Spune-i ca trebuie sa va vedeti, alegi un loc public, unde-i spui pe sleau ca "Totul se termina acum" si pleci.
Dupa ce i-ai spus asta, pleci si il ignori, daca mai ramai va incepe cu milogeala.

Trebuie sa fii directa si prompta, fara explicatii, fara scuze, fara loc de interpretari.

| SkyPilot a răspuns:

Ti-am raspuns dincolo. Si eu as zice sa nu intri in alta relatie pana nu scapi de actualul. Iti vei pierde o parte din respectul celor care te cunosc.

| Hammurabi a răspuns:

Despărțirea şi încheierea relației poate fi foarte bine o hotărâre unilaterală.
Nu ai nimic de negociat la chestia asta.
El nu poate şi nu are dreptul să te țină cu forța. Nu eşti sclava lui.

| sofisis a răspuns:

Nu inteleg. Te ameninta? Te santajeaza? Sau doar e foarte insistent?

| Emma30555 a răspuns:

Oricât de greu ți se pare de fapt e simplu. În mintea noastră complicam lucrurile. De noi depinde și de ce alegeri facem. Trebuie doar sa ai curajul sa pui punct, sa inchei ceea ce trebuie. Gândește te la tine în primul rand. Apoi lucrurile se vor calma și se vor așeza. Fa ți curajul sa i spui și sa l faci sa înțeleagă ca s-a terminat. E mai bine și pentru el pentru ca îsi va continua și el viata

| ywar a răspuns:

Pai, e simplu! Te muti de acolo si asa ai mai mari sanse sa te rupi din acel mediu. Banuiesc ca nu te tine legata!?!? Asta ar intra la altceva, ca incadrare juridica. Si inca ceva... nu crezi ca ai dezvoltat totusi si tu un soi de atasament, o obisnuinta fata de el?

| Cristiana9400 explică (pentru ywar):

Ba da, am dezvoltat o obisnuinta, de asta am rămas atata timp impreuna. Mi-am dat seama ca nu ne mai leagă nimic si vreau sa ies din această relație.
El locuieste la mine in casa si nu vrea sa plece.

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă locuiţi împreună caută-ti loc de stat, îţi aranjezi lucrurile din timp discret, când esti gata de mutat, iti iei lucrurile si o tai, când nu e el acasă. Ii dai un mesaj sau ii lasi in biletel, il blochezi pe retelele de socializare si aia. Nu te mai uiti înapoi. Dacă nu locuiţi împreună e mult mai uşor. Nu există să nu poţi să te despărţi. Pleci si aia e. Blocat peste tot si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai il poti denunta la politie daca lucrurile merg intr-o directia ca si aceasta. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intâlnestete cu acel baiat sa vezi daca iese ceva dupã Poate ai curaj sa spui stop. Asa nu te Risti sa rãmâi singurã.

| Rux04 a răspuns:

Spune-i foarte clar că nu mai vrei să continui cu el și motivele iar dacă tot va insista cu apeluri sau cu mesaje te sfătuiesc să-l blochezi. Tu hotărăști ce este mai bine pentru tine.

| Treaem24 a răspuns:

Tu esti singura care trebuie sa iei hotărârea ce o sa faci sfaturi sunt multe dar decizia iti apartine