| Vara200 a întrebat:

O intrebare pentru fete! Se spune ca, cand esti pe "stop" nu ai voie sa faci educatie fizica, sa fugi si sa stai pe ceva rece! Este adevarat sau daca nu ce nu poti face in perioada de menstruatie? Multumesc!

18 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,menstruatia nu trebuie sa te opreasca de la activitatiile tale zilnice.Ai voie sa faci orice, doar ca esti putin mai sensibila si ai o stare de dispozitie mai proasta.Sunt fel si fel de mituri ca nu ai avea voie sa tii bebelusi in brate,sa nu mananci prajeli, stiu eu mai ce, dar nu e adevarat.Pe ceva rece oricum nu ai voie sa stai chiar daca nu esti pe stop,pentru ca zona aceea e sensibila si poti raci foarte repede. Apoi,poti sa faci sport,doar ca risti sa te patezi daca folosesti absorbante si in plus nu ai la fel de multa energie, in rest orice vrei poti sa faci, menstruatia nu e o boala.

| alylove15 a răspuns:

Eu stiam ca e adevarat.deoarece cand faci sport iti va curge mai mult... sper sa nu ai un profesor de sport ca al meu care spunea ca e bine sa faci sport...dar daca nu vroiai sa faci te lasa sa stai pe banca.Nu ai voie sa stai pe ceva rece, in general nu numai cand esti pe,, stop''.Mai stiam ca nu ai voie sa faci baie pentru mult timp sau sa stai fft mult in apa calda.ca o sa iti curga mai abundent.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Pai,nu ai voie sa alergi mult,va curge mai mult,dar trebuie sa faci cateva exercitii,pentru ca avem dureri.
Nu ai voie sa stai jos, nu ai voie sa consumi cola/pepsi/cafea

-Nu trebuie sa ridici greutati, fara sexlaughing
Sa nu faci bai fierbinti (o baie calduta e ok)

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Mersi pentru stupid!laughing

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Aceste lucruri sunt adevarate. Nu poti face sport pentru ca vei alerga sari sau mai stiu eu ce vei face si automat iti va curge mai mult si te poti pata pe pantaloni(ar fi chiar jenant sa te vada toata clasa patata acolo asa ca stai cumintewinking ).Si nu poti sta pe ceva rece pentru ca poti raci foarte usor acolo( presupun ca sti unde ma refer) si e naspa daca racesti acolo, pentru ca poti avea probleme cu menstruatia, cu ovarele ( nu stiu daca am scris bine). Asa ca fi atenta. Succes!

| Miuriel a răspuns:

Eu cand sunt la menstruatie alerg foarte mult si imi face bine,imi trece mai repede.E adevarat ca nu trebuie sa stai pe ceva rece sau sa te speli cu apa rece deoarece iti curge mai mult si trece mai greu.
Cand esti in aceasta perioasa a lunii nu ai voie sa faci sex, sa ridici greutati, sa bei vin rosu(cam astea mi-au venit repede in minte).
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| DouaPuncteD a răspuns (pentru Miuriel):

Serios? Si ma rog in a cata zi de mentruatie incepi tu sa alergi foarte mult si astfel ti se opreste stopul?

| Miuriel a răspuns (pentru DouaPuncteD):

Eu fac tenis si alerg zilnic.Chiar din prima alerg.NU am zis ca se opreste dintr-o data draga mea, am zis ca imi trece mai repede.De exemplu in vacante cand nu fac deloc sport ma tine 7-8 zile menstruatia, dar cand fac sport in 5 zile imi trece.

| DouaPuncteD a răspuns (pentru Miuriel):

happy Bun. laughing Oricum pe mine normal ma tine 5 zile asa ca daca as incepe sa alerg nu mi-ar mai micsora timpul.Te pup :*

| adelynaa a răspuns:

Educatie fizica poti sa faci si cand esti pe stop doar ca iti va curge mai tare si ai o senzatie cam neplacuta de aceea se zice ca nu-i recomandat nu ca nu e voie, sa stai pe rece nu e voie niciodata nu neaparat cand esti pe stop pentru ca poti raci la ovare si de aici incep probleme la unele li se fac chisturi pe ovar de la raceala si apar dereglari menstruale si trebuie' mers la doctor tratamente si alte chesti. asta am patit'o eu pentru ca am stat pe rece si cand eram si cand nu eram pe stop... in aceasta perioada practic poti sa faci activitatzi zillnice poti face si sport, doar sex nu e bine... in rest nu vad de la ce sa te opreasca.

| GthiK a răspuns:

Un sigur lucru e clar, poti sa faci sex happy. de fapt, noiile teste arata ca daca doresti o sarcina, ai sanse mai mari la menstruatie. [eu nu am testat, spun ce am vazut]

| Darrina a răspuns:

Nu ai voie sa stai pe ceva rece, poti sta dar racesti la burtica. Si nu e adevarat, din contra cand esti pe stop e foarte bine sa alergi si sa faci educatie fizica... fundita?

| xyz1 a răspuns:

Ai voie sa faci educatie fizica si sa fugi...sa stai pe rece nu prea e voie pentru ca racesti rau la burta! Funda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eee, pe naiba! La menstruatie nu ai voie sa faci sport, sa te speli cu apa fierbinte, sa te speli pe cap, sa te vopsesti etc. Oh, ba ai voie. Aceste mituri dateaza de pe vremea strabunicelor noastre, cand se credea ca menstruatia e o boala. Dimpotriva, e un semn ca organismul tau e sanatos.
Fa, draga mea ce vrei tu. Si mai da si o cautare pe google inainte. Atata timp cat nu te simti rau si iti permite organismul, poti sa nu faci nicio exceptie. E adevarat ca esti mai sensibila in perioada asta, dar cum ziceam nu e o boala care sa te puna sa tii regim.

| TheG1rl a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Ce stiu eu e ca atunci cand esti pe ''stop'' nu ai voie sa stai pe rece...si cica daca bei vin rosu parca iti va curge mai mult. In privinta sportului, nu e bine sa faci foarte mult, insa nu strica sa faci cateva exercitii. Bineinteles, ai grija sa nu te patezi x_X! Nu trebuie sa ridici greutati si ai grija sa nu te racesti.Bafta!

| Coopila15 a răspuns:

Singurul lucru pe care nu il poti face in perioada aceea e sa faci dragoste
happy
Celelalte sunt doar niste nascocirihappy

| mikblond a răspuns:

De stat pe ceva rece nu e nimicalaughingam stat eu si nu am pe naiba:d.Sa faci educatie fizica nu e indicat ca te doare burta si capul si obosesti mia repede ca de obicei.In rest nu patesti nimic neobisnuit.happy
Te pup:*

| macsim a răspuns:

Ceea ce nu poti face cand esti pe stop este sa te speli cu apa fierbinte (provoaca iritatii) sa nu stai pe ceva rece ( poti raci ff rau ) si in ultimul rand sa nu faci sex fiindca ar fi ff gretos... nu de alta.