| Popescu_Doiniţa_1981 a întrebat:

O prietenie adevărată e greu de găsit, şi în lumea reală, şi în cea virtuală a calculatorului

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E ușor să-ți găsești prieteni în mediul virtual pentru că n-ai atâtea așteptări...de la celălalt. Și implicit, nici nu-ți faci prea mari speranțe. Ei sunt mereu acolo în spatele unui monitor. Și rămân acolo. Te ascultă, îți scriu, nu îi vezi, nu te văd. Dar vă "ascultați" reciproc bucuriile si durerile. În cazul netului, discutiile se pot lega ușor, lejer, pot dura luni, uneori...ani! Asta dacă aveti "ceva" în comun, daca există o legatura specială. Dar o prietenie pe net, ti-am zis, nu poate înlocui una reală, nu poate înlocui prezența cuiva. El e undeva "acolo", tu undeva "aici". Însă, de multe ori, prietenii din viata reală îti rănesc sufletul si te dezamagesc mai rău decat ar putea-o face cei virtuali. Singura dezamagire in mediul virtual e ca persoana de care te-ai atasat, voluntar sau involuntar, poate dispărea pe neașteptate din viata ta, din vari motive, ea putând fi o himeră, o utopie care a trecut cândva prin viata ta. Si știi, rămâi cu amintirea aia frumoasă, deși tristă, într-un final.
A! Dar ai grijă, există si finaluri fericite...

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bine că realizezi, mare lucru în societatea noastră întunecată și meschină.
Ai grijă de tine!
Pa, pa.

| OOOLEOOO a răspuns:

Mai exista o lume, cea a viselor.

''Doar eu...Visele si ideiile mele''
Brusco.

| Popescu_Doiniţa_1981 explică (pentru OOOLEOOO):

Aş vrea să se realizeze doar visele frumoase

| neutrino a răspuns:

In lumea reala e greu, in cea virtuala nu e greu decat daca vrei sa aduci in realitate virtualul ales.

| Popescu_Doiniţa_1981 explică (pentru neutrino):

Un om nu se schimbă la gândire, este acelaşi oricum ar fi realitatea

| neutrino a răspuns (pentru Popescu_Doiniţa_1981):

Asa spune teoria, e corect. Practica spune ca prietenia, prietenii nu se cauta. Din pacate, un om se schimba in cursul vietii. Si ne schimbam si noi.

| h3r a răspuns:

Mare dreptate ai.
Multi suntem dezamagiti de cei apropiati, pe care ii consideram prieteni.
Cam greu mai credem intr-o prietenie adevarata, la un moment dat o sa te lase la greu.

Numai bine! Ai incredere doar in tine.

| MrAlex a răspuns:

Depinde cat o cautiwinking

| Horia1313 a răspuns:

Da,intr-adevat asa e, multe sunt false si sunt pe interes.ideea e ca daca e o prietena adevarata:radeti impreuna, va distrati impreuna, va luati apararea reciproc, iesiti afara...etc,etc

| omik a răspuns:

Adevar graiesti asa e ff greu sa ai incredere in cineva...e mai bine sa nu ai incedere nici in umbra ta sad