| ir3al a întrebat:

O relatie intre o romanca (crestin-ortogox) si un egiptean(islam).Ce parere ai?

21 răspunsuri:
| BaiatulAnonim a răspuns:

Daca fata e dispusa sa treaca la islamism si sa accepte regulile impuse de religia lor pentru a fi alaturi de iubirea vietii ei atunci nu vad de ce n-ar fi posibila relatia happy

| LeontinAndrei a răspuns:

Daca este dragoste adevarata atunci nu conteaza nici distanta, nici varsta, religia sau orice altceva. Tot ce conteaza este sa va iubiti reciproc...

| IsabelaIssa a răspuns:

Eu sunt un exemplu de genul..sau am fost happy

| ir3al explică (pentru IsabelaIssa):

Serios? imi spui si mie?

| Analytical a răspuns:

E ir3al. Crestin Ortodox*. Unde l-ai cunoscut? Daca pe net, nu te baga la inaintare ca un bou ca, nu stii peste cine dai! Nu-ti consulta inima, lasa creierul s-o faca! Ce-ti spune constiinta? E bine aceasta departare de religii, total opuse? Ce vorbesc si eu, cu siguranta nu mergi regulat la biserica. Toti va declarati Ortodoxi, fara sa stiti macar ce inseamna si ceea ce constituie! Stai linistita, nu am o parere personala despre tine, generatia intreaga. Ti-am spus, nu te baza doar pe niste criterii pe care ti le fofileaza el, asta daca v-ati cunoscut pe internet! In ce limba vorbiti? Invata egiptenii mai nou engleza? Interesant. Daramite romana. De necrezut.

| Crocaa a răspuns:

Parerea mea este ca nu conteaza pana in momentul in care tu vrei sa mergi la Sfanta Liturghie si el probabil va sta acasa. Unul dintre voi va trebui sa renunte la religia lui,pentru a face sa fie bine,altfel nu cred ca veti fi pe aceeasi lungime de unda.Dar, cum spuneam, atata timp cat n-ai pretentia sa te insoteasca la Biserica, nu aveti nici un impediment, dragostea nu are limite!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Este posibilă, dar NU recomandată!

Tu va TREBUI să faci numeroase "sacrificii", pentru ca acea relaţie să dureze - iar dacă te gândeşti la o căsătorie şi la copii, ATUNCI ar TREBUI să te gândeşti de 2 ori înainte!

În primul rând, TU va trebui să renunţi la religia ta şi să te converteşti la religia lui ( islamism ) - pe care va TREBUI să o şi "practici", vei merge EFECTIV la moschee şi vei urma TOATE ritualurile specifice ( pe care va trebui să le înveţi şi să ai GRIJĂ să NU le greşeşti, deoarece ar fi o mare "ruşine" pentru el )!

Apoi, să şti că la ei femeia are FOARTE PUŢINE drepturi, ea TREBUIE să fie SUPUSĂ bărbatului - iar asupra copiilor, EL are drept suprem - în caz de divorţ, NU o să-i primeşti tu, ci el!

Mai studiază, pentru "completare", cultura şi obiceiurile lor...

| ir3al explică (pentru bursuc001):

Unde pot gasi informatii despre asta?

| ir3al explică (pentru bursuc001):

hee hee el nu se va converti niciodata la religia mea?

| bursuc001 a răspuns (pentru ir3al):

În general, NUUU ( 99 % din cazuri ) - pentru ei ESTE foarte IMPORTANTĂ religia lor - dacă trece la creştinism/ortodoxism, atunci va fi DESCONSIDERAT de propria familie şi va fi dezmoştenit!

De asemenea, în cazul în care-şi schimbă religia, îşi pierde toate DREPTURILE pe care le are în propria ţară - eventual o face DOAR dacă rămâne în Europa...

| Alinaga a răspuns (pentru bursuc001):

Mai minti mult?

| Alinaga a răspuns (pentru bursuc001):

Daca isi schimba religia in primul rand il pierde pe Dumnezeu. Ar fi minunat ca ea sa isi deschida inima si sa Il primeasca pe Dumnezeu si sa imbratiseze islamul., unica religie ce duce in Rai

| Dianaㄨ a răspuns:

Exista. Cunosc personal, iar povestea lor de dragoste este fascinanta. Ea agenta de securitate [comunista] pusa sa il urmareasca, la urma indragostindu-se de el.
E superba povestea lor si ne dovedesc a mia oara ca iubirea NU ARE LIMITE.
Nu conteaza religia, varsta, culoarea!
Sufletul conteaza!

Mult succes daca e vorba de tine!
:*

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Dianaㄨ):

Lasa tu prostiile cu sufletul conteaza nu cred ca ai iesii cu un desfigurat laughing)

| Dianaㄨ a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Mai gandeste inainte sa tragi concluzii privite asupra mea. Am iesit si cu oameni nu chiar desfigurati dar, pe aproape.

| Dianaㄨ a răspuns (pentru Dianaㄨ):

Pripite*

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Dianaㄨ):

Laso balta nu ma minti pe mine...o Eva sa ma minta pe mine.

| Dianaㄨ a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Daca tu crezi ca toate persoanele de pe TPU sunt ca tine, asta e partea a doua. Eu sunt pe TPU pentru A AJUTA OAMENI, nu pentru a-i judeca.

| Fuchii a răspuns:

: ) Dragostea nu are limite!

| Crash0 a răspuns:

Super!