| Elisabeta1989 a întrebat:

In urma cu doi ani si ceva, la doar cateva luni dupa ce am inceput o relatie prietenul cel mai bun al iubitului meu si-a inselat prietena cu care avea mai bine de 5 ani impreuna, cu una! eu ma intelege-am bine cu aceasta fata, imi era ciuda pe ala ca dupa o relatie de atatia ani ii face ce face!
Dupa vreo 6 luni acesta a lasat-o si s-a cuplat cu amanta cum ar veni! s-au mutat impreuna,deci normal sunt ca o familie!
Nu asta este problema ci aceasta fata,mai bine de doi ani s-a luptat sa ma desparta de prietenul meu,motivul? vrea sa-l cupleze cu cea mai buna prietena! prietenul meu era prieten cu ele, mereu ieseau impreuna cele doua, prietenul cel care insela si iubitul meu.de fiecare data cand ii spune-am ca nu imi place prietenia asta lor, imi spunea ca sunt nebuna, ca 2 prietene are si el si eu nici pe alea nu le suport, ca ele vorbesc frumos de mine si sunt geloasa si nu vad chestiile cum ar trebui! asta pana inainte de craciunul din 2011 cand am vazut niste comentarii,de fapt o convorbire la o poza la una dintre acestea,unde spune-au ca iubitul meu mai bine ramanea cu aia,ca isi faceau vizite si mai multe detalii care pe mine m-au pus pe nervi,mi-am facut bagaju si am spus ca s-a terminat relatia mea( stam impreuna). iubitul meu a incercat prin toate felurile posibile sa-mi explice ca el nu m-a inselat, a vorbit cu ele pe spiker, a vorbit cu iubitii lor sa termine ca el pe mine ma iubeste si nu vrea pe niciuna dintre ele.clar de fiecare data cand ii spune-am ceve de ele,el era de partea lor,cum era sa-l cred? intr-un final am decis sa-l iert si sa trecem peste.
Doar ca ieri fetele iar au inceput sa vorbeasca de iubitul meu pe facebook si pe mine m-au facut in toate felurile posibile, spune-au ca nu le intereseaza ca vad conversatia, ele sa se simta bine.clar nu am rezistat si l-am trezit pe iubitul meu si i-am aratat conversatia.a vorbit din nou cu iubitii acestora ( lucreaza impreuna) si a spus ca nu mai suporta,cand le prinde le omoara, doar ca este o problema aici unde suntem noi (strainatate) daca bati o femeie ii puscarie curata.mie nu mi-e frica de ele si oricand ma pot infrunta lor dar mi se pare tiganesc gestul si as avea nevoie de niste sfaturi!
Niciodata nu m-am bagat in viata lor, mi-am vazut de viata mea dar vad ca ele nici acum dupa 3 ani de relatie nu ma lasa in pace, stiu ca sunt invidioase ca ele l-au vrut si el a ramas cu mine, dar sincer eu una m-am saturat si nu stiu ce sa mai fac sa inceteze.se cred sfante, se cred perfecte si cele mai frumoase! nu ca sa ma laud dar nu-mi ajung nici la degetul mic de la picior!
Sincer voi ce ati face in locul meu? nu am dormit toata noaptea tremur toata si nu ma pot opri din plans! m-au jignit in ultimul hal, as spune ceea ce au spus dar sincer mi-e si mi-e rusine!
Va rog ajutati-ma cu un sfat! multumesc!

Răspuns Câştigător
| Nolkyz a răspuns:

Da-le peste nas! Fii mereu cu un pas inaintea lor, nu te lasa calcata in picioare. Fa-le sa-si muste buza de fiecare data cand e vorba de tine. Prin tot ceea ce vei face, sa dai dovada de maturitate, rafinament si eleganta. Care mai e problema? Chiar si tu ai spus ca amandoua il placeau dar el te-a ales pe tine. Ce mai vrei? Trebuie si ele sa isi verse frustrarile cumva. Esti tinta perfecta. Numai ca tu nu ar trebui sa pui totul la suflet. In loc sa stai deprimata, coace un plan care sa le faca si mai invidioase; castiga admiratia si celor din jurul tau. Si lasa tiganiile la o parte, nici sa nu te gandesti sa le ataci fizic si nici verbal, in mod direct. Fii subtila. Iar daca stii cum sa o folosesti, ironia si sarcasmul pot fi de partea ta.

7 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Din punctul meu de vedere nu este ceva foarte grav sau in neregula atata timp cat voua va place starea aceasta de a fis, sau cel putin prietenului tau care culmea nu prea ii spui iubit. Ai alambicat tot enuntul aici si cu greu se intelege ceea ce doresti tu sa spui dar oricat de incalcita este treaba fiecare este afectat de ceva ce se intampla in trecut.
In primul rand tu si cu iubitul tau aveti viata voastra si daca reusiti sa iesiti din fantomele trecutului si sa mergeti inainte o sa va fie bine, daca nu nu, si gandeste-te bine la asta. Din al doilea punct de vedere si tu si iubitul tau sunteti intr-un cerc vicios in care intrigile si intamplarile cioudae sunt la ele acasa, daca nu o sa reusiti sa iesiti amandoi o sa esuati cu aceasta relatie.
Faptul ca ai tremurat? Te inteleg dar te lasi afectata de ceva ce nu ar trebui sa te afecteze, cauta sa faci lucrurile asa cum iti doresti tu si nu cum vrea altcineva.
Succes

| Elisabeta1989 explică (pentru MeConstantine):

Multumesc pentru raspuns!
Ma las afectata pentru ca sunt 3 ani in care nu inteleg cu frumosul! a vorbit de atatea ori cu ele sa ma lase in pace ca el pe mine ma iubeste si nu inceteaza!
Stiu ca ar trebui sa nu ma intereseze, dar sincer m-am cam saturat sa tot spuna cuvinte urate la adresa mea cand eu nici macar un salut nu le-am adresat!
Am scris intrebarea intr-un moment de disperare, daca te-ai pune putin in locul meu poate m-ai intelege!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa inveti sa formulezi un enunt sau o intrebare. Mi-a dat sangele pe incercand sa inteleg ce vrei tu sa spui aici.

Ca sa inteleg, de fiecare data cand cele doua te vorbesc de rau, tu il trimiti pe iubitul tau la iubitii lor? Ce crezi ca se va intampla, le vor bate cu nuielusa? Respectivii nu au nici un motiv sa se bage in cearta voastra, cum nici prietenul tau nu prea are. Desi spui ca nu te-ai bagat in viata lor, ai recunoscut ca l-ai mustrat in repetate randuri pe iubitul tau cand acesta iesea cu ele, iar asta e posibil sa le fi provocat. Sigur iubitul tau le-a povestit despre chestia asta.

De bun simt ar fi ca prietenul tau sa nu mai petreaca timpul cu ele. Din moment ce te jignesc pe tine, il jignesc si pe el pentru ca sunteti impreuna. De facut nu trebuie sa faci nimic, doar nu mai pune atat la suflet. Tu esti ok alaturi de iubitul tau si va vedeti de viata voastra, de ce trebuie sa apleci urechea la gura lumii? Cea mai mare razbunare e sa le ignori si prietenul tau ar cam trebui sa faca acelasi lucru.

| Elisabeta1989 explică (pentru anonim_4396):

Tu crezi ca in starea care sunt mai sunt in stare de formulare corecta!
Am capul facut varza, ma simt de parca as fi de pe alta planeta.nu am dormit deloc!
Prietenul meu nu mai iese deloc cu ele de vreo 2 ani.cum as fi putut accepta relatia lor cand ele pe la spatele lui imi face-au tot felul de chestii? ia zi cum? in fata lui ma vorbeau de bine, iar pe la spate imi faceau viata imposibila!
Nu vreau altceva decat sa inceteze, sa ma lase in pace.eu da sunt bine cu prietenul meu, dar dati si tu seama ca m-am cam saturat de 3 ani sa ma faca in toate felurile. daca as fi agut ceva cu ele, ok as intelege cauza, dar sincer eu nu am nici o vina ca el m-a vrut pe mine!
Nu eu imi trimit prietenul! prima data cand s-a intamplat chestia si ne-am certat fetele si-au sters comentariile, iar acum le-a dus dovada!
Am cerut un sfat, nu sa fiu criticata!
Multumesc oricum!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elisabeta1989):

Adica, tu nu mai ai nici o treaba cu ele, prietenul tau nu mai are nici o treaba cu ele iar tu nu poti dormi noaptea pentru ca te-au barfit pe facebook? De ce citesti ce spun ele despre tine? De ce nu le dai ignore pe facebook? De ce iti pasa? Comportamentul tau imi depaseste puterea de intelegere. Poate esti masochista.

| ChocolateFantasy a răspuns (pentru Elisabeta1989):

FACEAU,nu FACE-AU! Astea nu sunt greseli la oboseala/stres/durere! Orice cuvant il vezi,tu il desparti in silabe!
Iar ca sa fiu ON TOPIC, cati ani? La varsta ta, mai stai sa pui botul la niste proaste? Atata timp cat prietenul te iubeste(daca te iubeste), el va inceta ORICE discutie cu ele! Pentru ca astea nu ii pot fi prietene! Ori el e dus cu pluta, ori tu ca stai cu el si el le permita sa vorbeasca de tine asa.Gandeste la rece totul si dati seama daca mai merita sau nu! Nu poti trai o viata intreaga cu teama ca niste proaste vor sa te desparta de prieten.
O zi buna!

| ChocolateFantasy a răspuns:

Un sfat. Nu se scrie TINE-AU, SPUNE-AU, ZICE-AU! Unde ai invatat tu sa desparti aceste cuvinte?! Este foarte foarte enervant cand vezi ca cineva nu stie sa-si scrie propria limba!