| Ensiferum a întrebat:

Obsesia sexuala la un nivel înalt este o boala psihica, o adicție, un viciu? Cum o catalogați? Aceasta poate degenera la lucruri penibile gen pedofilie, zoofilie, necrofilie, etc.? Se poate vindeca?

3 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Putin probabil sa se poate vindeca, cred eu. Orice obsesie inseamna ceva ce nu e in regula. Obsesia si excesul sunt rele, indiferent de subiect.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Ce inseamna ''la nivel inalt''? Exista obsesie sexuala la nivel mediu sau redus? Si despre ce obsesii vorbim, orice obsesie are propriul subiect de reflectie continua. Cuvantul asta poarta o incarcatura foarte mare de sens, e posibil sa fie folosit intr-un mod exagerat. Daca gandurile de natura sexuala sunt obsesive in general, barbatul ar trebui sa inceteze masturbarea pana nu devine onanist convins ori sa isi gaseasca o alta activitate (sport - toata energia sexuala acumulata se poate degaja prin miscare sau chiar alte hobby-uri antrenante intelectual) daca nu se poate integra social ca sa formeze relatii (iar sexul aici se intampla de obicei de la sine).

| galinaanonim a răspuns:

Da se poate vindeca dar asta ține de fiecare om