| Annabella9719 a întrebat:

Ofer funda! Sunt insarcinata in 14 saptamani.Si am vorbit acum cateva zile cu soacra mea.M-a intrebat fix asabig grinoar nu vreti ca bebelusul sa se nasca acolo?(noi suntem in Anglia).Si ca cica sa vin inapoi in tara, In Romania ca asa vrea ea.Ce sa iti zic? De parca eu fac toate controalele aici si cand sa nasc sa merg inapoi in tara! Ca asa vrea ea! Chiar m-a enervat la chestia asta! I-am zis sotului si a zis sa nu o bag in seama.Ca nu stie ce vorbeste.Si de parca nu era de ajuns, tatal lui s-a luat acum de el.De ce? Vorbeau la telefon si sotul zicea ca ne vom lua o casa noua.Pentru ca vine bebe si avem nevoie de spatiu.Si el a inceput sa il sacaie precum ca noi nu ne mai intoarcem in tara.Si ca ne stabilim acolo! Adica aici in Anglia.Chiar s-a suparat atunci.Sincer,nu stim exact cat vom sta aici.Dar cred ca va fi o perioada destul de lunga. Daca treburile merg bine cu locurile de munca de ce sa ma intorc inapoi ca asa vor ei? Bine ca sotul meu nu e genul "baiatul mamei sau al tatei" sa asculte de ei.Isi ia decizile singur.Dar chiar sunt enervanti! Cum as putea sa le inchid gura? Au mai iesit si alte discutii.Eu intreband cine vine la noi sa ma ajute cu copilul(fiind primul copil). Soacra mea a zis ca ii este frica de avion si ca nu vine.Asa ca vine mama mea.Desi ea chiar nu ar putea. Avand loc de munca.Dar renunta la el ca sa vina la mine.Si dupa tot lu'soacra-mea nu ii convenea.Ca de ce o iau pe mama cu mine si nu pe ea? :/ Fetelor! Voi ati avut/aveti asa soacre? Cum fac sa le inchid gura si sa isi vada de viata lor? Mai ales ca e copilul nostru si nu le cerem nimic ca sa ni-l creasca sau altceva.

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fii desteapta si naste-l acolo! Da-i o sansa in plus! Lasa gura parintilor sau socrilor, ca nu e viata lor, ci a voastra! Faceti-va relatii in comunitatea romana si fiti ok! Aici e foarte nasol pentru nou nascuti, in comparatie cu ce ai acolo! Nu fa prostia vietii sa te intorci!
Sucess!

| Annabella9719 explică (pentru PsihoSex):

Stiu ca aici va avea alte conditii.Ma gandesc ca lui ii va fi cel mai bine.Am inteles ca va lua cetatenie doar daca nu il scoatem din UK 7 ani.Dar iti dai seama ca o sa mergem in vizite in Romania.Dar am inteles ca la 18 ani poate sa vina sa isi ceara cetatenia britanica. Oricum, mama mea ma intelege ca vreau sa nasc aici.De ce nu poate si soacra?

| PsihoSex a răspuns (pentru Annabella9719):

Si daca nu puteti iesi voi, o sa poate veni ei in vizita, sau vorbiti si va vedeti pe skype, sau altele!
Romania e pe primul loc la mortalitatea infantila, din cauza conditiilor din spitale!
Tu duci greul, tu trebuie sa te lupti pentru voi doi - tu si copilul! - ca tatal nu se stie niciodata ce face mai tarziu! - ca sa va fie voua bine!
Fii tare si success!
Sper ca nu fumezi, ca altfel il expui unor tare si handicapuri nasoale de tot. nu manca junk food, ci cat mai multe vegetale si fructe, lactate. si evident sa nici nu bei alcool.

| Annabella9719 explică (pentru PsihoSex):

Nu fumez.Si manac nu mai legume si fructe.Nu pot manca deloc carne. Daca mananc vomit sad Iar daca beau lapte ma balonez rau.Am impresia ca laptele acesta din Anglia nu imi face bine.

| SG1995 a răspuns:

Chiar nu merita sa le ascult, cea mai bun arma impotriva unor astfel de oamenii este ignoranta, in schimb iti recomand sa nasti copilul ala in Anglia, va avea cetatenie britanic, deci va scapa de iadul asta numit Romania.

| Annabella9719 explică (pentru SG1995):

Va avea cetatenie doar daca nu il scot din Anglia 7 ani! Si nu pot sa stau atatia ani fara ca familia sa nu-l vada. Abia la 18 ani isi poate cere cetatenia.

Răspuns utilizator avertizat
| AneLove23 a răspuns:

Ii poti spune asa:"Eu nasc copilul asta, nu tu! Asa ca voi lua decizia de a naste aici si nu ma intereseaza parerea ta/dumneavoastra. Baiatul tau e casatorit cu mine, nu cu tine deci te rog frumos sa nu te mai bagi in familia noastra." vr funda plise❤

Răspuns utilizator avertizat
| AneLove23 a răspuns (pentru fal0crat):

Te-a costat mult sa te bagi singur/a in seama?