| anonim_4396 a întrebat:

Offf. Nici nu stiu cum sa incep. Stiu doar ca am mare nevoie de sfaturi din partea voastra si mai ales daca sunt persoane care au mai trecut prin asta. E vorba de iubitul meu. Este exagerat de gelos si posesiv. Simt ca nu mai suport. Suntem impreuna de 2 ani jum,(eu am 18 ani, el 21)timp in care nu l-am inselat niciodata. Ne iubim enorm si intre noi este o legatura foarte stransa insa ma doare faptul ca el nu are nici macar putina incredere in mine mai ales avand in vedere ca nu i-am dat nici un motiv sa nu aiba incredere in mine (eu am foarte mare incredere in el). M-a facut sa renunt la toti prietenii si de multe ori plangeam pentru ca ma simteam singura fara prieteni dar totusi am mers inainte. Dar nu mai pot. Daca ies cu colegii la un suc imi spune ca de unde stie el cu cine am fost si ce am facut, dupa fiecare zi de scoala imi spune sa ii zic toti baietii cu care am vb si ce am vb si lista poate continua. Se poarta de parca as fi proprietatea lui. Pur si simplu nu il inteleg pentru ca am vb serios cu el de atatea ori si se purta frumos 1 zi-2 si apoi iar facea asa. Il iubesc enorm si pur si simplu amandoi simtim ca viitorul nostru este unul alaturi de celalalt dar nu stiu cat o sa mai rezist asa mai ales ca stiu ca el nu se va schimba vreodata. va rog cateva sfaturi daca se poate.

Răspuns Câştigător
| Andra_3863 a răspuns:

Si prietenul meu facea la fel,dar acum l`am calmat. Pur si simplu i-am zis ca vreau sa ne despartim si i-am zis ca nu mai suport,ca ma sufoca! Si asta dupa ce am implinit un an. Un an a trebuit sa ii dau raportul cu ce fac,cu cine,cat si unde. Nu aveam voie sa ma duc in pauze la magazin ca ma suna si imi facea circ ca ce caut la magazin cu un coleg straight face.
Asa ca dupa o cearta de genu` intr-o seara i-am zis pur si simplu "auzi? stii ceva? Nu sunt nici catelusul tau,nici sclava ta si nici proprietatea ta! atat timp cat tu ai voie sa iesi cu prietenii afara,asa o sa am si eu!". La chestia asta a inceput sa comenteze ca ba nu,ca`s fata si pot sa il insel [crede`ma, baietii sunt cam fraieri. Nu isi dau seama ca daca vrei sa ii inseli, ii inseli si cu ei de mana si zambetul pe buze rolling eyes ]Dupa faza cu inselatul m`am simtit ca o zdreanta,pentru ca aia care inseala este o cu_va,nu? Asa ca i-am zis "mai bine ne despartim. Daca ai ajuns in stadiul sa ma jignesti,nu`si mai are rostu`. Punem punct,nu am nevoie nici de lesa,nici de stapan. Vreau libertatea mea,imi vreau toti prietenii." In seara aia nu i`a convenit, a lasat`o asa, dar a 2`a zi seara a venit si si-a cerut scuze,m`a rugat sa o luam de la inceput ca o sa se schimbe. Si s`a schimbat. Acum avem zile in care fiecare iese cu gasca lui, si zile cand iesim impreuna...
sper sa rezolvi si tu problema, pentru ca nu e placut sa traiesti intr-un ritm in care sa trebuiasca sa dai cu subsemnatul la ce ai facut si cu cine...happy

| georgiana_1403 a răspuns (pentru Andra_3863):

Ce bine ar fi sa se poata rezolva si la mine asa. Am facut si eu asta de foarte multe ori. se schimba cateva zile si apoi iar facea la fel. Acum ne-am despartit dupa ce ne-am certat ca am iesit cu colegii la un suc si chiar i-am si spus inainte ca sa stie. asa ca am zis sa pun punct. cred ca ne vom impaca dar nu stiu daca o sa isi dea si el seama sau nu vreodata de cat greseste.mi-e frica sa nu zica iar ca se schimba si apoi sa faca la fel. Adevarul e ca nici nu pot sa ma despart de el definitiv pentru ca il iubesc mult si in 2 ani jum am trecut prin multe impreuna.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

El nu e viitorul tau si nu te mai vaita pentru ca tu pentru el esti o sclava, nu te-ai intrebat ce face el cand pleaca de langa tine? Daca iese cu altele si pe tine te are de rezerva? Nu te mai iubeste, trebuia sa fie mai intelegator dar la ritmul asta vad ca o sa ai probleme mari in viitor.

| bunica18 a răspuns:

Gelozia este boala grea, insa ceea ce face el este un pic mai mult decit gelozie, e o forma de violentza asupra ta. Nu-l mai lasa sa intre in asemenea ritualuri de intrebari super exacte etc. Spune-i ca tu ai incredere in el si ca genul asta de intrebari nu isi au locul intre doua persoane care se iubesc. E nesigur pe el, si aici trebuie ajutat, prezentindu-i prietenii si prietenele tale, iesind impreuna cu prietenii in oras etc. Ai grija sa nu te fi indragostit de felul asta de a fi a lui, ca va deveni irespirabil in curind. Incearca sa-i vorbesti despre calitatzile care iti plac la el, despre ce puteti face impreuna. Ori are un complex de inferioritate si atunci trebuie incurajat si ajutat sa iasa din asta, ori a trecut printr-un episod in care a fost inshelat si acum eterorizat sa nu i se repete. Oricum ar fi daca continua asa si tu il lasi, odata casatoriti isi va permite sa te loveasca, sa-ti vorbeasca urit etc. Ajuta-l sa inteleaga ca tu nu mai accepti un astfel de comportament. Ai grija de tine, gelozia e o forma de violentza care se poate concretiza in acte mult mai fizice... iubeste-l in continuare, dar explica-i care sunt calitatzile pentru care il iubesti, si prezinta-i pe prietenii tai, colegi etc ca sa nu se mai simta "in pericol"

| mirela25 a răspuns:

Parca as fi citit povestea mea cand am citit mesajul asta.eu una iti zic sa il parasesti.nu te merita.asa am patit si eu.pe mine ma tinea din scurt la orice si el pe ascuns ma insela cum vroia.te tine din scurt si nu te lasa sa vb cu nimeni ca sa nu afli ce face el. daca nu ar avea nimic de ascuns, nu ar fi asa gelos si nu te-ar tine la distanta de ceilalti.bafta:*

| LordBelial a răspuns:

Cred ca tine prea mult la tine! Te iubeste prea mult! Se simte amenintat, nu are incredere in el!
Incearca sa ii spui cat de mult il iubesti si ca uneori te simti rau fara prieteni, fara sa socializezi cu alte persoane.
Daca nu te intelege... Nu mai stiu...
Sper ca ti-am fost de ajutor!