| Stevida10 a întrebat:

Ok deci sunt putin panicata in legatura cu menstruatia. mai intai am avut prin ianuarie la 12 ani, dupa prin Iulie, apoi in septembrie, apoi prin Martie si continua sa fie asa. de exemplu acum am 14 si suntem in aprilie si nu am mai avut de la sfarsitul lui Ianuarie. ar trebui sa astept in continuare sa se regleze sau?
Astept propuneri dau funda happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, posibil ca tu sa fii una din fetele care are ciclu neregulat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece au trecut deja mai mult de 2 ani de la prima menstruatie si continua sa se produca/apara extrem de neregulat ar fi foarte bine/foarte indicat sa fii consultata de un medic ginecolog care in functie de rezultatele investigatiilor intreprinse s-ar putea sa fie in masura sa-ti explice care sunt/pot fi motivele prelungirii acestei stari complet atipice de producere a menstrei, sau este chiar posibil sa-ti prescrie un tratament de reglare a ciclului menstrual. Multa sanatate.

| R0R0 a răspuns:

Ceva nu e ok.
Eu zic sa faci o vizita la medic.

| AnaGabriela0000 a răspuns:

In cazul meu, la inceput, am avut mestuatia 2 luni consecutiv apoi 4 luni de zile nu mi-a venit, iar dupa a revenit la normal! Dar la tine in 2 ani ar fi trebuit sa se regleze, sfatul meu e sa mergi la un consult ginecologic.