| anonim_4396 a întrebat:

Omul este dragoste. Dragostea este om?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Omul e carne si os, dragostea e doar o notiune de baza a increzatorilor care au speranta in asa ceva.

| Komododragosh a răspuns:

Omul nu este dragoste, sau cel putin nu MAI este! Vezi tu, aceasta lume este creata de Dumnezeu iar Dumnezeu a avut intentia foarte buna de a crea numai lucrurile frumoase: natura, animale, caldura, lumina, sentimente pozitive ( fericire, iubire ). Cum raman cu lucrurile rele? Ei bine, astea reprezinta absenta lucrurilor frumoase: frigul reprezinta absenta caldurii, intunericul reprezinta absenta luminii, iar raul absenta iubirii!
Toate aceste elemente negative: imprejurimile, influentele, jignirile, criticile si altele ne fac pe noi oameni rai, sa ne pierdem adevarata esenta, adevaratele valori pe care le avem noi! Dintr-o data, a devenit mult prea usor sa fim rai si sa nu mai iubim. Dragostea nu mai este considerat ceva atat de usor si totusi minunat, ci un joc complicat in care sunt implicate tactici si trucuri. Dragostea nu mai este luata in serios si rareori gasesti cupluri care impartasesc aceleasi sentimente puternice! Sunt implicate numai placeri fizice si materiale, lucruri care nu sunt deloc esentiale in aceasta viata si care nu putem sa le luam cu noi dupa ce nu mai suntem. Dar dragostea DA, putem sa o luam cu noi, va ramane in noi mereu si vom trai astfel in amintirile celor dragi si celui iubit!
Trebuie sa ne impunem sa ne schimbam, sa fim mai buni, sa ignoram insultele si sa ne amintim complimentele si sa ne dorim o lume mai buna, frumoasa si o viata fara regrete si plina de dragoste!

| Dumnezău a răspuns:

Nici una, nici alta.Omul este o simpla halca de carne,un banal animal,cu farame de rationalitate,insa tot un animal. Unul care inventeaza sentimente pozitive si se amageste cu ele,considerandu-se superior si elevat celorlalte animale,dar devine extrem de ipocrit cand incepe o tirada despre dragoste,bunatate,intrajutorare,filantropie si alte pozitivisme ce sunt ipocrite si nu au ca motor decat propriile interese si egoismul. Dragostea o notiune abstracta, de dansii inventata, ca sa se pacaleasca cu faptul ca trec prin niste transformari, prin niste sentimente superioare, ce sunt inexistente.Omul este propriu interes, nimic mai putin, nimic mai mult.Prelungirile nu se pun la calcul, ci doar esenta omului.

| Analytical a răspuns (pentru Dumnezău):

Esti agnostic? daca da, iti inteleg raspunsul, daca nu, cauta-ti propriul ego. Sentimentele exista! si inca nu putin, ci au o mare amploare in existenta noastra, dar "presupusa" de tine. Nu mai incerca sa te amagesti, la sfarsit tu-mi vei da dreptate. Omul este nimic, insa sufletul ne face om si este partea minunata din creatia Lui Dumnezeu.

| TooNight a răspuns (pentru Dumnezău):

Ce parere rea ai despre tine, daca te descrii fiind doar un "banal animal". Vezi ca ai uitat de suflet.winking.

| IMC90 a răspuns:

Ma, tu nici nu ti-ai luat bine buletinul si-mi vorbesti de dragioste? laughing
Iar spui cuvinte mari, pe care nu le-ntelegi...

| Analytical a răspuns (pentru IMC90):

"iar" ai impresia ca ma cunosti. Oare, cand vei inceta cu atacurile astea indirecte? sti, nu ca mi-ar pasa, dar tu vrei sa demonstrezi ceva, dar fa-o in alt mod. Ok, te consideri inteligent, respect, dar alege-ti mai bine cuvintele atunci. Tu, nu existi pentru mine si din cauza asta, frustrata nu o sa fiu.

| IMC90 a răspuns (pentru Analytical):

Spun ce cred, nu stau sa mint compunand proza. M-as minti pe mine (fiindca eu nu vorbrsc asa) te-as minti pe tine si as mintii cititorii. Pe mine nu ma interseaza cum e bine sa pari, pe mine ma intereseaza adevarata fata a fiecarei persoane, inclusiv a mea
Am spus ce-am crezut. La varsta ta, este imposibil sa stii ce-i aia dragostea. Dupa ce faci macar 23 de ani, mi vorbim. Pqana atunci, am mai spus, ceea ce simtiti este maxim pasiune pentru cineva.

| Analytical a răspuns (pentru IMC90):

daca-ti dau dreptate? sunt de acord, doar ca buletinul il am de mai bine de 4 ani, asta nu mi s-a parut in neregula.

| Vali96 a răspuns:

Dragostea este in omwinking. Like a boss nigga cool

| WR104 a răspuns:

Omul nu este dragoste ci instinct, dragostea este om.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

| TooNight a răspuns:

Dumnezeu este dragoste, tu esti creatia lui, deci si tu ai dragoste.Ai sentimente,iubesti,te indragostesti,chiar daca uneori suferim din dragostewinking.Si cel mai rau om din lume,a iubit o data cel putin, pentru ca sta in firea noastra.Dar omul nu este dragoste, el este facut din dragoste, intelegi? Este dovada dragostei, intr-un fel.Si nu, nu dragostea este om, dragostea este in om.kiss

| alecsalecs a răspuns:

Asa ar Trebui sa fie dar vezi in ziua de azi este doar un joc simplu de cuvinte si atit! Cine mai stie sa iubeasca azi cu adevarat?

| richarddawkins a răspuns:

Nu,omul este un sarpe constient de existenta lui