| anonim_4396 a întrebat:

Este importanta dragostea parinteasca-n dezvoltarea unui om?
Omul neavand dragoste parinteasca in timpul cresterii, poate dezvolta afectiuni psihice, traume?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,in afara de asta nu stiu ce sa zic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lipsa de afecţiune naşte monştri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ala din Sibiu de a vrut sa-si omoare nevasta, s-imbolnavit, nevasta a divortat, odraslele lui au plecat cu ma-sa si a ramas singur cu un apartament mare de intretinut, datorii, fara loc de munca si fara prieteni, societatea l-a creat asa.
Inainte era un familist, da' in timp a disperat omu'.
La striri nu se zice ca inainte ca nevasta-sa sa se fi maritat cu el, avea avere de zeci si zeci de mii de euro si dupa 20 de ani de casnicie a ajuns sa aiba un Passat din 90 lipit cu scotch.
(asta e o frustrare d-amea, stau in bloc cu el.)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exact cum am spus.
Vezi, întotdeauna sunt oameni care ştiu toată povestea (de exemplu tu, dar asta nu înseamnă că faptul că ştii cum s-a dezvolvat\degradat sau cum vrei tu să numeşti îi justifică acţiunile). Evident că nu se zice asta la ştiri, se priveşte problema dintr-o perspectivă unică şi anume aceea de a-i evidenţia latura de scursură a societăţii fără a implica motivele care i-au determinat această transformare.

| LEEMINHO1998 a răspuns:

Dragostea parinteasca este un lucru foarte important copilul trebuie sa stie ca este iubit in asa mod ele va creste in armonie,fericire,sufletul lui va fi luminos, va avea o phihologie sanatoasa insa atunci cind nu i se acorda acesta dragoste el va incerca zadarnic sa se manifeste ca sa-i atraga atentia parintilor cersind blindete si astfel dezamagindu-se in el creste ura, agrsivitate, indifereanta este afectat psihic mai ales cind este si maltratat, batut si lasat in voia sortii.Creste si neincrederea in sine, nu se iubeste.

| Iloveunicorns5768 a răspuns:

Desigur ca este.Cu toții avem nevoie de iubire, pentru ca astfel ne simțim apreciați și mai siguri pe noi. Dar e prea mult spus ca un om care nu primește iubire ajunge la afecțiuni psihice. Dar probabil ii va fi mult mai greu sa se integreze în societate, se va simți mai nesigur