| Villy09 a întrebat:

Pana acum o saptamana,eu si prietena mea ne "jucam",adica ne masturbam reciproc,in lunile astea, mi s-a intamplat doar de 2 ori sa imi frec penisul de vaginul ei fara sa o bag deloc,sambata a fost ultima oara cand am facut asa ceva,dupa ne-am oprit dupa ce ea a zis ca nu e bine si ca avem timp. Dar tot spune ca se simte rau,are stari de lesin si ii vine sa vomite, iar ieri o durea si abdomenul dar i-a trecut relativ repede. Menstruatia trebuei sa ii vina pe 19-23, e virgina si e neregulat. Ce sanse sunt sa fi ramas insarcinata? Chiar tremuram amandoi ca naiba si nu stim ce o sa ne facem,sex nu am facut niciodata, doar ce v-am spus.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Voi ati avut contacte sexuale fara penetrare. Deci nu mai este virgina si are si un risc de sarcina. El este mic, dar nu neglijabil si mi se pare o tampenie sa aveti contacte sexuale neprotejate daca nu va doriti copii. Este posibil ca sperma sau lichidul preejaculator sa fi ajuns pe vulva ei si, daca era in perioada fertila, sa fie insarcinata. Se intampla rar, dar nu este chiar extrem de rar.
Simptomele pe care le are sunt date de teama, nu au legatura cu o sarcina. Ar fi bine sa discute cu ginecologul ei, cel pe care si l-a ales inainte de primele contacte sexuale, care sa o monitorizeze. Probabil nu este insarcinata, dar pana nu o evalueaza un ginecolog, nu puteti fi siguri

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ei vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia ei vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Testul de sarcină e relevant abia după 21 de zile de la contactul bănuit a fi fost fecundant.
Și din păcate, da, e posibil să fie gravidă. La fel de bine cum poate avea simptome doar pe fondul fricii.
Totuși, cel mai bine ar fi pentru ea să meargă la un medic. Chiar dacă nu are nimic, simplul fapt că un om calificat îi va spune asta, o va liniști și o să-i treacă. Iar dacă totuși, din nefericire are ceva, tot medicul e cel mai potrivit s-o trateze!

| Emilian65 a răspuns:

Villy, prin frecarea penisului tau de vaginul ei, fara penetrare, s-ar putea sa fi aparut lichidul preejaculator care sa fi intrat in vagin si sa dea nastere la o sarcina nedorita.Asa, ca altadata fiti mai atenti la asemenea jocuri erotice.

| 1DeadMemories a răspuns:

Ca sa va linistiti luati un test de sarcina sau chiar doua. Daca ies negative sigur nu e insarcinata.

BAFTA!