| Edyedy12332 a întrebat:

Partenera mea prezinta dureri in zona abdominala (dureri cat si intepaturi severe), ameteli(fiind o fire care nu prea mananca), stari de voma, nu mereu, doar uneori in timpul zilei (ea sustine ca e de la caldura sau efort). Sa fie cazul de o sarcina daca sexul a fost protejat? Daca da, care sunt simptomele sarcinii in detaliat, daca nu ce ar putea avea?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ati intretinut mereu actul sexual PROTEJAT, indiferent de metoda contraceptiva folosita cu rol de protectie : prezervativul, ovule spermicide, plasturi hormonali, etc, toate au rolul si rostul de a asigura GARANTIA ferma ca sarcina NU se poate forma. Rostul efectiv al oricarei metode de protectie folosite este cel de a oferi barbatului atat posibilitatea de a putea ejacula in timpul coitului in vederea continuarii actul sexual fara ca acesta sa fie intrerupt inainte de pierderea toatal a erectiei. In concluzie daca metoda de protectie contraceptiva folosita este sigura, in acel caz sperma poate fi ejaculata de barbati fara nicio retinere chiar si daca sexul este intretinut in zilele care apartin de PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Sperma poate fi ejaculata chiar si in timp ce este practicat actul sexual direct IN VAGIN sau IN PREZERVATIVUL montat corect pe penis fiindca intr-o asemenea situatie formarea sarcinii devine in proportie de peste 98-99% IMPOSIBILA.
Fiindca ati folosit PREZERVATIVUL, trebuie sa afli si sa stii ca a fost inventat inca din antichitate si este folosit cu scopul/rolul de a permite partenerilor de sex sa intretina contacte sexuale IN FIECARE ZI a ciclului menstrual, in zilele de menstruatie si/sau in zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE, altfel spus IN FIECARE ZI indiferent de perioada ciclului. Fiindca prezervativul ofera aceasta posibilitate, acesta este produs pe scara larga si este folosit de catre barbati exact din acest motiv si anume ca le permite acestora sa ejaculeze in prezervativ chiar in timpul sexului inainte de terminarea coitul, si cu toate acestea sa-si penetreze partenera in continuare pana in momentul in care scade erectia intratat de mult incat penisul devine impropriu continuarii sexului. In toate cazurile in care marimea prezervativului folosit este cea corecta aleasa deci se potriveste perfect pe penis, prezervativul va ramane intotdeauna intreg/intact pana la terminarea sexului. Chiar si daca penisul incepe sa-si piarda erectia, prezervativul va ramane bine fixat pe penis si nu va aluneca de pe acesta, astfel ca nici atunci sperma ejaculata in ea NU se va scurge afara pe langa inelul existent in capatul lui, astfel ca NU va exista nicio posibilitate de a se putea forma o sarcina. Fiindca este aproape sigur ca NU poate exista o sarcina, in cazul partenerei tale, rezulta ca durerile existente in zona abdominala precum si starile de rau invocate au o cu totul alta natura, una medicala si acesta poate fi diagnosticat ori de medicul de familie, ori de medicul cu specialitatea Boli Interne, ori medicul specializat in gastro-enterologie. Inainte de toate, ar trebui sa fie efectuat un test de sarcina pe baza de urina sau in laboratorul de analize medicale, testul de sarcina beta-hCG care este un test extrem de precis fiind in proportie de peste 98-99% valid, valabil si corect. Multa sanatate!

| Lizuca1234 a răspuns:

Daca ati facut sex protejat, nu e cazul de sarcina. Durerile si ce mai are e sunt din cauza ca nu mananca si face efort, dupa cum ai spus. Organismul incepe sa cedeze. Deci, trebuie sa manance si sa se hidrateze. Si sa nu uite de odihna! Numai bine!