| Secv1999 a întrebat:

Pe data de 04.11 am avut ultima menstruație, iar pe data de 13.11 am avut primul contact sexual, prima oară a încercat fără prezervativ dar nu a băgat o toată deoarece durea, după aceea cu prezervativ, luna aceasta trebuia sa mi vina pe 4 însă mi-a întârziat deja foarte mult, având in vedere ca suntem in 15.12 exista vreun risc sa fiu însărcinată? Menționez faptul ca am făcut 2 teste de sarcina și ambele au ieșit negative, am aproape 18 ani.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil ciclul tau menstrual este mai mult sau mai putin dereglat insa constant NEREGULAT. In astfel de cazuri activitatea ovarelor tale este perturbata din cauza functionarii defectuoase a glandelor endocrine, se produce dereglarea activitatii hormonale si asta deregleaza ciclul menstrual in ansamblu. Este posibil ca ovarele sa-ti fie afectate de sindromul ovarelor chistice polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv sa nu poata sa dezvolte, maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp bine stabilit. Ca urmare ciclul menstrual devine mai mult sau mai putin NEREGULAT cu lungimi imposibile de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. O alta caracteristica importanta a ciclului menstrual NEREGULAT este si IMPREVIZIBILITATEA, care se manifesta prin lungimile care sunt diferite de la un ciclu la altul, iar diferentele sa fie uneori chiar foarte mari, de mai multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu mai produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a putea fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar strict medical prima oara prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute cei 2 medici, adica ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, vor fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa-ti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca pe cat este posibl sa-ti regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu grija permanenta si un stres provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa ce ti-ai inceput viata sexuala. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de timp pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bienineteles ca ai sanse sa fii insarcinata, doar erai in perioada fertila cand ai avut sex neprotejat.
Un test corect de sarcina se poate face dupa 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Nu stiu acnd ai facut cele 2 teste, dar daca sunt facute inainte de 21 de zile de de la ultima partida sexuala, atunci sunt facute inutil.
Repeta testele de sarcina!

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ti se poate oferi un raspuns catusi de cat cert si corect care sa fie bazat pe o analiza obiectiva fiindca nu ai precizat si prezentat datele strict necesare privind ciclul tau menstrual. Trebuie sa prezinti daca ai notate data de incepere a ultimelor 4-6 menstruatii. In caz contrar trebuie sa precizezi daca ciclul tau menstrual este de tip regulat sau neregulat
De asemenea daca data de 04.11 reprezinta data la care a inceput ultima menstruatie. De asemenea cam care au fost lungimea ultimelor cicluri.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul trimis de @AnaMaria50 este cel mai probabil GRESIT, fiindca actul sexual de dezvirginare a fost intretinut in a 9-a zi a unui ciclu menstrual de 30 de zile, in care ovulatia se produce in cea de-a 16-a zi a ciclului si prima zi fertila este cea de-a 12-a zi a ciclului.

| Emilian65 a răspuns:

Nefiind in perioada fertila nu poti sa ramai gravida.

| Secv1999 explică (pentru Emilian65):

Atunci, de ce îmi întârzie?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Secv1999):

Cel mai probabil ciclul tau menstrual este mai mult sau mai putin dereglat insa constant NEREGULAT. In astfel de cazuri activitatea ovarelor tale este perturbata din cauza functionarii defectuoase a glandelor endocrine, se produce dereglarea activitatii hormonale si asta deregleaza ciclul menstrual in ansamblu. Este posibil ca ovarele sa-ti fie afectate de sindromul ovarelor chistice polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv sa nu poata sa dezvolte, maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp bine stabilit. Ca urmare ciclul menstrual devine mai mult sau mai putin NEREGULAT cu lungimi imposibile de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. O alta caracteristica importanta a ciclului menstrual NEREGULAT este si IMPREVIZIBILITATEA, care se manifesta prin lungimile care sunt diferite de la un ciclu la altul, iar diferentele sa fie uneori chiar foarte mari, de mai multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu mai produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a putea fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar strict medical prima oara prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute cei 2 medici, adica ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, vor fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa-ti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca pe cat este posibl sa-ti regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu grija permanenta si un stres provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa ce ti-ai inceput viata sexuala. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de timp pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| DauViata a răspuns:

Daca sunteti însărcinată, va rog, nu luati in calcul avortul, nici sa nu va ganditi macar la el.

A face avort este cea mai mare greseala pe care o poate face un om, este cam acelasi lucru cu crima, ba chiar mai grav, pentru ca fatul nu se poate apara, i se anuleaza dreptul de a alege viata.

Cautati amandoi informatii despre asta, cautati solutii, cereti ajutor, dar nu faceti greseala de a face avort.

Daca nu aveți în plan să aveti un copil, folosiți va rog un prezervativ, că sa nu trebuiască să moară un copilaș din cauza unei neatenții - scuze că sună cam dură afirmația dar să știți că sunt cupluri care fac avort fara nici o remușcare, așa că este mai bine sa previi.

In cazul in care nu dispuneti de bani, sunteti intr-o situatie materiala nu tocmai ok, sa stiti ca poate pare coplesitor acum, in situatia din care priviti lucrurile dar sa stiti ca exista o solutie mereu. Eu sunt dispus sa va ajut sau sa va indrum catre cineva care va poate oferi lunar un ajutor in bani pentru a va putea fi mai usor. Va rog sa ma contactati, am m-ai ajutat tot asa o alta mamica si nici nu stiti cat de fericita este acum si cat de bine ii pare ca a pastrat copilasul ei.

Sa ne auzim cu bine!

| Andrahz a răspuns (pentru DauViata):

Pai normal ca fac cuplurile avort fara remuscari, e doar o celula pana la urma laughing Si mai bine moare o celula decat sa ti distrugi viata pentru o tampenie facuta fara sa o gandesti.

| Secv1999 explică (pentru DauViata):

Sunt prea tânără pentru a avea un copil...
sunt conștientă că as face o crima însă, nu sunt pregătită pentru a avea un copil...

| DauViata a răspuns (pentru Andrahz):

Stimabile domn, ovulul sau spermatozoidul sunt o formă de viață, la fel cum si dvs sunteți, cu toate că dvs, spre deosebire de aceste forme de viață, nu vă folosiți gândirea nici la cel mai mic nivel ca să puteți observa acest lucru.

Sa presupunem că într-o zi cu soare o să vina mămicuța dvs și o să vă spună că trebuia să fiți avortat, doar că, mamicutei dvs i s-a povestit că avortul este crimă și că dacă alege să facă acest lucru mai mult ca sigur o să aibă probleme psihice, emoționale si/sau de sănătate. Mai pe scurt vrei sa scapi de o situație puțin mai delicata doar ca să te afunzi în alta mult mai gravă.

Ați mai avea dvs determinarea să îndemnați la crimă și să corupeti suflete să aleagă moartea? Dacă răspunsul dvs este da atunci nu aveți pic de viață în dvs, sunteți mort intru totul și vreți să răspândiți mai departe molima pe care o aveți.

De ce trebuie sa moara cineva pentru o greșeală făcută de niște părinți iresponsabili?

Eu cred cu tărie că un copil va aduce pe drumul cel bun părinții care se afla in această situație, acești copii sunt ca și o palmă de trezire și în același timp o binecuvântare.

Căutați pe internet și documentati-va, nu alegeți comoditatea și comiteți omorul, alegeți viața și veți trăi cu adevărat!

Să ne auzim cu bine!

| DauViata a răspuns (pentru Secv1999):

Tânăra domnișoară, copilul pe care este probabil să îl aveți poate fi singurul de care veți avea parte dacă alegeți avortul.
Avortul poate face ca dvs sa nu mai puteți avea copii in viitor, face ca dvs să nu mai fiți un om normal din punct de vedere psihic și emoțional. Fugiți de o problema aparentă când de fapt aceasta este o binecuvântare și o cale mai rapida de maturizare și deșteptare pentru dvs.

Sunt destule persoane care ajuta mamele in situații de genul, financiar, moral etc.

Scrieti-mi in caz că veți avea nevoie de ajutor va rog.

Să ne auzim cu bine!