| MrTimid999 a întrebat:

Pe scurt, imi place de o fata din clasa,dar nu stiu daca ma place, e colega cu mine de clasa, iar anul trecut am vazut ca incerca sa-mi atraga atentia mereu, dar anul asta nu mai face asta, doar ca anul asta am inceput sa o privesc cu "alti ochi", si ii zambeste altui coleg cand sunt aproape unul de altul, iar el ii raspunde cu un zambet, deci intrebarea mea finala este : ce sa fac? sa incerc sa ii atrag atentia si chesti din astea, si daca da, cum? sau sa o las balta?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Probabil te placea atunci. Dar s- a resemnat vazand ca nu faci nimic.

De obicei fetele actioneaza pe ideea ca : ii zambesc, ii atrag atentia.

Dar daca el nu reactioneaza nu e barbat adevarat si nu mai merita sa imi pierd timpul cu el.

Cumva e ideea asta ca barbatul trebuie sa faca primul pas concret.

Intr-un fel mi se pare corect (dar si in sens invers). Nu poti sa iti pui inima pe tava. Dai un semn celuilalt ca il placi. Daca el simte la fel va face ceva sa iti arate asta. Altfel sunt pasi mari de facut si riscul de a fi ranit e mai mare.

O privesti acum cu alti ochi deoarece faptul ca ii zambeste altui coleg te-a facut sa o apreciezi mai mult. Sa fii mai atent la calitatile ei.

Dupa cum zice @OSimplaFata29, zambetul nu e o garantie. Eu unul am luat o teapa de toata frumusetea. Trebuie sa fii atent daca fata e genul care zambeste tuturor sau daca doar tie. Cauta sa vezi daca observa si altii. Daca alte 2-3 persoane in care ai incredere iti spun ca da, se uita altfel la tine si se comporta altfel in preajma ta, ai oarecum o garantie pentru a o aborda si a vorbi sincer cu ea intre patru ochi. Sa o intrebi daca simte ceva pentru tine. Si ii spui ca ai observat.

Dar dupa cum vad eu situatia, mai degraba risti sa o patesti si sa fii ranit.

Observa gesturile ei in prezenta ta. Dar nu ii cauta neaparat prezenta in fiecare clipa. Din cand in cand, fa cumva sa intri in vorba cu ea. Teme, un pix, ceva, orice. Vezi cum reactioneaza. Dar fa pauza intre aceste conversatii de cateva zile. Altfel sare in evidenta prea mult.

Daca vezi ca nu iti mai zambeste la fel ia-ti gandul si mergi mai departe. E posibil sa te fi placut dar acum i-a trecut. Nu mai poti face nimic.

Priveste asta ca o lectie de viata : Daca ti se mai intampla asa fii mai atent si ofera si tu reciprocitate in priviri, zambete. Apoi cauta sa deschizi o conversatie. Sa vada fata ca si tu simti la fel. Altfel, nimeni nu sta o viata pentru o persoana care nu vede sau nu vrea acelasi lucru, ca n-are rost.

| ederaionela a răspuns:

Pai eu cred ca nu ar trebui sa o lasi balta uite incearc asa-i atragi atentia dar sa nu te duci sa te dai mare pe urma o sa zica ca esti inervant si alte chesii eu zic sa te duci sa-i zici buna sa o faci sa zambeasca dar nu din 5 in 5 min ca o sa creada ca esti obsedat sper ca ti-am fost de ajutor. funda plz?

| missoriginalitate a răspuns:

Pai cred ca ar fi bine sa ii spui cea ce simti pentru ea inainte sa tio ia cineva.eu nu stiu in ce clasa esti dar adunati un grup de prieteni in care poti avea incredere si cheamo si pe ea si jucati sticluta punete in fata ei, depinde ce reactie va avea atunci vei afla daca te place sua nu

| ionutzicamariuca24 a răspuns:

Fa ceea ce simti da sfatul meu e sa nu te lasi batut ca si eu am placut un baiat anul trecut.iar anul asta cand m-a luat de mana si m-a intrebat daca vreau sa facem un proiect impreuna am inceput sa ma gandesc din nou la el si am cam lasat la o parte celalalt baiat pe cared il placeam... faci cum crezi..bafatwinking

| OSimplaFata29 a răspuns:

Pai cel mai simplu ar fi sa ii spui ca ai sentimente pentru ea si sa o intrebi daca are si ea... tine minte ca daca iti zambeste nu inseamna ca te place poate a fie doar respect sau prieteniewinking spune-i pana nu ti-o ia altul mult norocwinking