| LyricaLyra a întrebat:

In clasa la mine este un baiat ce imi place (de mai mult de un an). Uneori ne privim, zambim... Am vorbit cu el de cateva ori pe Facebook (el mi-a cerut temele, chiar daca prieteni de ai lui erau conectati). Cand joaca fotbal cu baietii mereu se uita sa vada daca il privesc. In clasa i-am vorbit o data dar m-a privit in ochi pana am terminat intrebarea, a dat din cap ca si cum ar fi zis "da" (desi il intrebasem cat este ceasul) si a plecat cu un semi-zambet pe fata. Cand vorbesc cu cineva, uneori, vine si ne intreaba ca despre ce vorbim. Profesoara ne-a pus impreuna in clasa, si chiar daca vorbeste cu alte persoane mai mult, macar o data pe zi tot vorbeste cu mine (ma intreaba ca ce avem de facut, desi scrie pe tabla, sau cuvinte in engleza...). Prieteni de ai lui imi cer sa-i las sa stea cu el in banca in alte ore, si desigur, ii las. Eu as vrea ca macar cand stau cu el sa pot sa vorbesc, dar mi-e foarte rusine.

Acum catva timp, niste colegi au inceput sa zica, ca sunt prietena altui coleg (nu este asa, si mereu spun asta). El l-a privit fix pe colegul acela si a inceput sa devina foarte dulce cu celelalte fete din clasa, cand eu il priveam. Pe Facebook mereu pune melodii romantice cand sunt conectata. Nu stiu daca ii place de mine. Simt ca daca nu fac ceva (macar sa vorbesc cu el), se va plictisii (nu ma mai priveste ca inainte). El tot incearca sa vorbeasca, dar eu nu am curaj sa vorbesc mai mult cu el. Ce fac? Ii place de mine? Multumesc mult de tot.

Răspuns Câştigător
| MyShadow a răspuns:

Ii place. A vorbit mai mult cu celelalte fete pentru ca este gelos, a crezut ca placi pe altul, iar atunci de furie s-a indepartat de tine si te-a apropriat de altele. Incearca sa vorbeasca mai mult cu tine, iti da de inteles pe fata ca te place, acele melodii. Daca nu vorbesti cu el o sa creada ca nu-l placi, el se chinuie sa te deschizi, insa tie iti este prea frica. Eu ca sa scap de baieti nu vorbeam cu ei, ii lasam in pace si doar dadeam din cap fara sa-mi pese de altceva, iar tu, in mod neintentionat, il indepartezi. Ce ti-ar putea face? Nimic. Daca nu o sa vorbesti cu un baiat, ce o sa faci cand va trebui sa te angajezi sau ceva mai grav? BAFTA!

1 răspuns:
| TheRandomGuy42 a răspuns:

Incearca si fa-ti curaj, nu-ti mai fie rusine, si intreaba-l direct daca te place, si daca chiar te place nu stiu ce ar putea sa mearga rau.
Sfatul meu: intreaba-l daca te place.
Asa am facut si eu cu o fata de care imi placea... Recunosc nu ii place de mine dar am ramas prieteni foarte buni tongue