| Eva400 a întrebat:

Pentru ca nu am reusit sa intretin relatii intime am fost la medic si am aflat ca sufar de frigiditate secundara cauzata de teama mea de sex(am 20 de ani). Doar eu pot vindeca boala asta,(depasindu-mi teama)dar simt ca sunt prea slaba.imi place de un baiat(suntem colegi de facultate)si el ma place, mi-a propus sa fim impreina dar l-am refuzat deoarece stiam ca relatia noastra nu va duce nicaieri

Răspuns Câştigător
| ForWhat a răspuns:

Buna. Cu temerea asta am stat si eu multa vreme, bine la mine s-a datorat unei oarecare traume din copilarie. Am un prieten stabil cu care mi-am inceput viata sexuala si nu a fost deloc usor pentru mine, am inceput dupa mult mult timp. Cum am trecut peste asta? Ei bine 1. incepusem sa-l iubesc si sa simt ca pot avea incredere in el. 2. am inceput usor si o periaoda mai lunga cu atingeri din ce in ce mai intime. 3. intr-o zi cand "ne jucam" mi-am luat inima in dinti si i-am spus "acum e momentul atlfel n-o sa fiu pregatita nicioadata". Prin urmare, sper ca ai inteles mesajul meu big grin

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Foarte bine ai facut. Dragă Eva, sexul se face după nuntă cu sotul tău. Asa ca vezi ti de facultate si lasa sexul pentru noaptea nuntii, ce zici?

| ania a răspuns:

Dacă ți s-a părut că o relație nu duce nicăieri foarte bine că u ai făcut sex. Dumnezeu a intenționat sexul doar pentru căsătorie și cine face sex înafara căsătoeriei se blesteamă singur.Chiar azi am citit un articol despre telegonie, faptul că un copil poate semăna cu primul partener sexual al mamei pentru că informația genetică din spermatozoizi se transmite în corpul mamei. Dacă cultivi boala asta de frigitate secundară, sau cum i-o fi zis doctorul până la căsătorie iți produci fericire și sănătate pentru tot restul vieții.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai gresit din start adoptand o conceptie gresita, nefondata, deoarece nu te poti baza pe niste presupuneri formale care sunt pur si simplu, subiective. Ai nevoie de certitudini si experiente iar acestea le poti afla doar in urma intretinerii unei relatii de natura afectiva si de mai lunga durata. In cazul tau este un examen de vointa si adevarata dorinta care depinde doar de tine. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Atunci cum vrei sa te vindeci de frigiditate daca mereu refuzi prietenii?

Răspuns utilizator avertizat
| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Poti face dupa nunta, Dumnezeu sa te binecuvanteze cu intelepciune :*

| OanaAlexandra123 a răspuns:

Esti pesimista.