| anonim_4396 a întrebat:

Pentru Dr.Adela Sidonia Rusu buna ziua! am si eu o intrebare! zilele trecute mi s-a intamplat o chestie foarte ciudata! a facut`o cu iubitul meu iar apoi am fost la baie sa ma spal si am observat ca imi curgea sange, e foarte ciudat si nu cred ca era c. m pentru ca inainte sa imi vina mereu am dureri de burta, de spate sunt nervoasa etc! si a durat decat o zi dar foarte putin, nu curgea mult! nu stiu ce sa fie, sunt putin ingrijorata mentionez ca am 21 de ani, iar c. m nu e regulat, nu am mers niciodata la ginecolog, mi`e rusine sau teama nu stiu! niciodata nu mi s-a intamplat asa, dupa un contact sexual sa imi curga sange.multumesc pentru raspuns

1 răspuns:
| constantyna a răspuns:

Este posibil ca sa fi capatat o leziune pe colul uterin in urma contactului intim. Daca himenul nu a fost complet rupt inaintea acestui contact sexual, poate s-a produs o ruptura la nivelul respectiv(desi e f f putin probabil acest lucru). Daca iubitul are piercing-uri la nivelul falusului("bile" etc), poate acestea au lezat vreo zona, nu neaparat intravaginal, poate fi si vulvar.Hemoragia oprindu-se intr-o zi, acest lucru nu e echivalent cu vindecarea leziunii(ea poate fi minima, dar poate evolua in timp, se poate suprainfecta). Avand in vedere aceste considerente, clarificarea ti-o poate aduce numai un consult ginecologic(cauta un medic de incredere, sanatatea e mai importanta decat orice!, nu e loc de rusine, medicul vede ca un profesionist in sanatate, nu ca un simplu om, intelegi?). Sanatate!