| lyrics a întrebat:

Pentru fetele care iau anticonceptionale.
va'ti ingrasat?
cat costa o cutie aproximativ si cam pentru cat timp ajung acele pastile dintr'o cutie?
am inteles ca la cabinetele de planning familial se ofera anticonceptionale gratuite pe o anumita perioada.
e adevarat? si daca da pe cat timp?
multumesc si >pupicbig grin

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca iei anticonceptionalele recomandate de ginecolog, trebuie sa tii seama ca ele nu te ingrasa, dar iti cresc pofta de mancare. Daca te abtii, nu te ingrasi.
In functie de contraceptivul recomandat, o cutie costa intre 15 si 45 de lei si iti ajunge fix o luna (tot in a 29-a zi incepi o noua cutie).
La cabinetele de planning se ofera anumite contraceptive gratuit elevelor si studentelor. Nu intotdeauna ele sunt cele mai bune (in sensul microdozarii si tolerantei), prin urmare nu ar trebui sa fortezi ginecologul sa-ti prescrie un preparat oferit gratuit, daca tie ti se potriveste mai bine un preparat pe care trebuie sa ti-l cumperi de la farmacie. Mai bine renunti la orice alte chestii (cluburi, iesiri in oras, etc) si iti cumperi contraceptivele prescrise de ginecolog in urma consultatiei.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Marian, si ce legatura are apa cu grasimea?

| Marian_2691 a răspuns:

Cu tot respectul pentru Brigaela, dar orice anticonceptionale mareste tesuturile apoase din organism

| AnelisseW a răspuns:

Buna da cam 80%din alea date gratis ingrasa ai grija ce ei stiu caz sa deformat chiar inainte de nuta! Eu dupa ce am nascut am luat YASMIN, sunt cele mai scumpe dar sunt pentru siluieta si cele mai sigura poti intreba orice medic bun si studiu in domeniu, eu am luat de 28 de zile una seara la aceiasi ora.pauza 7 zile.