| Cătălina a întrebat:

Pentru mamici: Este adevarat ca dupa ce ai nascut incep sa-ti cada treptat dintii? Nu de alta, dar stiu cateva cazuri in care asa s-a intamplat, chiar mama mea a patit-o. Vreau din tot sufletul sa evit deoarece am o frica teribila de dentisti. Am inteles ca totul provine de la calciu de pe perioada sarcinii. Cum ar putea preveni viitoarea mamica aceasta problema?

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

E relativ, adica se poate intampla sau nu se poate intampla asa ceva sau altceva nu neaparat sa iti cada dintii.Totul depinde de corpul viitoarei mamici si de deficientele din organism. Dar in analizele premergatoare nasterii in sine, se observa deficientele de x y z si un medic bun iti va da un sfat atunci pe loc.Bafta!

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In primul rand, inainte sa programezi o sarcina, te duci la stomatolog si iti rezolvi toate problemele din gura. Faci niste analize uzuale( hemograma, calciu, magneziu, etc.) pentru a putea corecta INAINTE de sarcina toate carentele din organismul tau. Lucrez cu gravide si raman socata cateodata de cat de prost isi incep unele sarcina: carente mari de fier, calciu, carii cu nemiluita.Toate astea sunt foarte greu de corectat in timpul sarcinii. Asa ca, mai bine previi decat sa fii nevoit sa tratezi.

| TąNyą a răspuns:

Bună nu sunt mămică nu pot încălaughing

Mama nu mi-a zis ceva de căzutul dinţiilor şi nici ei nu i-au căzut.

T.

| Madden a răspuns:

Depinde de tata